Reneszánszukat élik a legősibb tojásdíszítési technikák
hirdetés
A hímes tojás hagyománya olyan ősi múltból érkezik hozzánk, olyan mélyen bennünk van, hogy ezer év alatt sem az idő, sem új szokások, sem idegen befolyás és elnyomás nem tudta a magyar nép életéből, lelkéből kitörölni.
Az ősi kultikus jelek a régi magyar élet és hitvilág minden fontos mozzanatát tükrözik. A magyar hímes tojás díszítésének jelképrendszere van. A rajzokban felismerhető a pásztorkodás, lovas élet, természet, örök élet, termékenységvarázslás, bajelhárítás és a világmindenség ábrázolása. Az, hogy melyek a legkedveltebb és a legősibb tojásdíszítési technikák, módok, mai cikkünkből ki fog derülni.
hirdetés
Karcolás
A díszítés legősibb módja. Népiesen vakart vagy kotort tojásnak nevezik. A növényi anyagban megfestett tojásra éles szerszámmal, - kés, üvegdarab, tű, szeg - karcolhatjuk a mintákat.
Írott tojás
A magyarság körében legelterjedtebb díszítő mód. Írókával, meleg viasszal írjuk a mintákat a tojásokra, és utána mártjuk a festéklébe. Ha megfestődött, a festőlével együtt felmelegítjük, így a viasz leolvad. Puha ruhával letöröljük, szalonnabőrrel fényesítjük.
1 - A tojás: Ez lehet főtt vagy kifújt tojás. Ha a főtt tojást választod, legalább húsz percig kell főzni és aztán hideg víz alá tartani, hogy később se romoljon meg. A kifújt tojásnak előnye, hogy biztosan nem romlik meg, és fel is lehet akasztani, és még a rántotta is elkészülhet. A lyukasztáshoz kell egy hosszú és vastag tű, amivel óvatosan, először csak karcolgatva, majd egy kis lyukat tágítva lyukaszd ki a tojás két végét. Fújd ki a belsejét egy tálba. Az nem árt neki, ha erősen fújod, csak az, ha közben meg is szorítod. Tehát: laza kéz, erős száj.
2 - Az íróka: Írókát készen is kaphatunk néhány kézművesboltban, de nem nehéz elkészíteni: fogj egy 20 cm hosszú, fél-egy cm átmérőjű botocskát és hasítsd be az egyik végét 1 cm mélyen. Vágj egy 2 X 0,5 cm-es rézlapocskát vagy erősebb fóliát és tekerd össze, hogy egy csövecskét kapj. Még jobb, ha kis tölcsért formáz, de az sem baj, ha egyenes.
3 - A viasz: Viasznak megfelel az eltört gyertya is, de könnyebb méhviasszal dolgozni: méhészboltban lehet kapni. 10-15 dkg bőven elég. A viaszt kis lábaskában forrósítsuk meg és az egész munka során tartsuk forrón. Csak nagyon meleg viasszal lehet szépen dolgozni.
4 - A festék: Nagyon jól használhatóak a boltban kapható tojásfestékek, a használati utasítás mindig pontosan megmondja, mit kell csinálni. Ne vegyél olyat, amelyiken nincs magyar nyelvű használati utasítás (vagy olyan, amit értesz)! Kicsit rizikósabb, de nagyon szépek lehetnek a természetes festőanyagok: a vöröshagyma héja rozsdaszínűre, a zöld dió barnára, a vadalma héja savanyúkáposztával sárga, a lencse kék színű főzetet ad. A festőlébe tegyél egy kanál ecetet, rögzíti a színt.
Metszés
Szintén régi eljárás. A viasszal megírt tojásokat ecetben vagy savanyú káposzta levében áztatjuk órákon át, ami a megírt terület kivételével elmarja a tojáshéj egy részét. Minél barnább színű tojást használunk, annál szebben mutatkozik ki a minta.
Pingált tojás
A tojásokra vékony ecsettel festjük a díszítményeket (tempera vagy hobby festék). Filctollal is rajzolhatjuk a mintákat.
Berzselés
A tojásokra bevizezett petrezselyemlevelet simítunk. Szorosan bekötjük egy nylonharisnya darabba vagy gézbe, majd festékfürdőbe állítjuk. A kész tojásokat kicsomagolva ott marad világosan a levél helye. Modernebb változata: öntapadós tapétából vágunk ki különböző formákat. A tojásra ragasztjuk, festőlébe állítjuk, majd a kész tojásokról eltávolítjuk a tapétát.
Frissen főtt tyúktojásokkal dolgozunk, keressünk vagy vásároljunk fűszernövényeket, melynek levelei fodrosak (petrezselyem, citromfű, koliander, pitypang levele). Ezután a megfőtt tojásokra rásimítjuk a leveleket (bevizezve, vagy pedig tojásfehérjébe mártva), így könnyebben megtapad a tojás felületén. Festőzsákocskának használhatunk rossz nem használt nejlonharisnyát. Ha elkészültünk a díszítéssel tegyük a tojásokat egy-egy harisnyába. Mindkét végét szorosan kössük meg, teljesen rá kell feszülnie a tojásokra. Ezután öntsünk a festékporra meleg vizet, kevéske ecetet, majd engedjük bele a lébe a tojásokat. Kb. 10 – 15 percig hagyjuk állni a festőlében, minél tovább áll benne, annál sötétebb lesz a színe. Ezután emeljük ki a tojásokat és tegyük konyhai törlőpapírra. Itassuk le a maradék festéket és vágjuk el a zsineget. Hagyjuk megszáradni, majd egy kevéske zsírral kenjük át, hogy szép fényesek legyenek. Csak olyan festéket válasszunk a színezéshez, amelyek egészségre ártalmatlan összetevőket tartalmaz!
Forrás: kovacsneagi.qwqw.hu