Téli szobanövény ápolási tippek
hirdetés
Nem kell ahhoz kertésznek lenni, hogy mi magunk gondozzuk szobanövényeinket akár a hidegebb évszakokban is. Ilyenkor kevesebb a fény, szárazabb a levegő és van, hogy a fűtőtest sincs bekapcsolva, de néhány tipp segítségével ezt az állapotot is kedvezővé lehet tenni.
A szobanövényeink tisztítják a levegőt a lakásunkban, amiért mi csak ápolnunk és gondoznunk kell őket. Ezek a hasznos növények úgy nyári időszakban, mint a hidegben díszítik otthonunkat és zöldebbé teszik mindennapjainkat. A zöldellő gyönyörűségek sosem jönnek ki a divatból, és minden lakás alapdarabjai.
hirdetés
Tipp1: párásítás
Ha fűtött szobában vannak, akkor elég száraz, páramentes a levegő nekik és nedvességre van szükségük. Legjobb, ha az alátétet nagyobbra cseréljük ki és enyhén belocsolt kavicsokra tesszük a kaspót. Ez lehetővé teszi, hogy elegendő nedvességet kapjanak, de megelőzi a gyökerek rothadását, mert nem közvetlenül vízbe állítjuk bele a kaspót. Legjobb, ha a ruhaszárított is ebben a szobában helyezzük el, mert a nedves ruhákból áradó párának örülni fognak növényeink.
Tipp2: levél törlés
Ebben az időszakban sokkal kevesebb a beszűrődő fény és rá kell segíteni a növényeknél, hogy maximálisan be tudják fogadni az oxigént és a fényt. Ahogy nálunk embereknél eltömődnek a pórusok, úgy a virágoknál is így van ez. Ebben az esetben jó, ha havonta egyszer alaposan lemossuk növényeink leveleiről a port, sőt még a zuhany alá is beállíthatjuk őket, mert nem fognak megharagudni.
Tipp3: fröcskölés
Nem kell megijedni a megnevezéstől, mert csak vizes permetezést rejt magában. Egy szórófejes műanyag vagy fém tároló megteszi, amit a legtöbb barkácsboltban vagy nagykereskedelemben beszerezhetsz. De ha kutakodsz kicsit otthon és üres ablakmosó flakont találsz, akkor az is megteszi. A lényeg az, hogy hetente permetezd a virágaid és így elegendő nedvességhez jutnak és a port is nagy részben lemossa róla a víz. Tanácsolt, hogy a vizet, ami csapvíz is lehet, fel kell forralni, hogy a leveleken ne maradjon fehér folt a fröcskölés után. Ez a tipp az előző kettő leegyszerűsítése mindazoknak, akik idő szűkében vannak és sok a rohanás.
Tipp4: doppingolás
Csak azon növényeket szabad tápoldattal doppingolni ebben az időszakban, amik télen virágoznak. Ebben az esetben jó, ha kéthetente belocsoljuk őket a tápláló szerrel. Fordított esetben pedig a virágok is „téli álmot” alszanak és nem szabad őket zavarni ilyen fejlődésfokozó szerekkel, mert az megzavarja őket.
Tipp5: szellőztetés
Elsősorban arra kell odafigyelni, hogy hova is helyezzük el a virágokat, mert az ablakpárkány ideális helynek tűnhet, de vannak buktatói is. Tökéletes hely abból a szempontból, hogy fény és melegség az helyben van, de mi a helyzet a szellőztetéssel? A legfontosabb, hogy a virág ne kapjon huzatot, mert az megfázáshoz, majd kimúláshoz vezet. Tehát szabad szellőztetni, de csak rövidebb ideig, és tanácsos a virágokat megkímélni a hirtelen hideg szellőtől.
Tipp6: öntözés
Legtöbb virág vesztét a hideg évszakokban a túlöntözés okozza. Nagyon oda kell figyelni, hogy mennyit és mikor adagolunk a virágainknak, mert lehet, hogy nincs is szükségük rá. Tehát, legelőször meg kell nézni az alátétet és aztán a virágföldet, hogy látunk, illetve érzünk-e nedvességet. Csak ezután locsoljuk meg kis mennyiségű vízzel a növényünket. Itt is kihangsúlyoznám a párásítást, mert azzal nem eshet meg, hogy túlöntözzük kedvencünket, vagy esetleg kiszáradás veszélyeztetné.