Melyik a legnagyobb virág a világon? Most megtudod!
hirdetés
A legek a virágokra is érvényesek. Van, amelyik a legnagyobb, van, amelyik a leggyorsabban nő! A lényeg, hogy ezek az egzotikus virágok különlegességükkel kiharcolták a figyelmet. Lássuk akkor, pontosan melyek az említésre méltó színes virágok?
A legnagyobb virágnak a rafléziát tartják. A Rafflesia vagy raflézia a Rafflesiaceae család egyik nemzetsége. A rafléziának 1988-ig 16 faját fedezték fel. Parazita, kétlaki növény, mely más növényeken, jellemzően fákon élősködik. Miután az óriás bűzvirág bimbója áttöri a gazdanövény kérgét, úgy 10 hónapra van szüksége, hogy káposztafej nagyságúra nőjön. Néhány óra alatt a húsos szirmok kinyílnak, és a virág már teljes pompájában ragyog. A kehely aljában számos tüskeszerű nyúlvány meredezik. Virága csak néhány napig marad meg. A növényvilágban a legnagyobb méretű virággal rendelkezik, átmérője körülbelül egy méter, tömege a 15 kg-ot is elérheti. A Rafllesia virágának megporzását rovarok végzik (jellemzően legyek), mivel a rothadó húséhoz hasonló kellemetlen szagot áraszt. A virágnak öt, vöröses barnás halvány foltokkal tarkított szirma van, melyek egy hatalmas kehelybe futnak össze. Bennük akár 6 liter víz is belefér. Az elpusztult virág nyálkás fekete foltot hagy maga után. Rendkívül ritka növény és veszélyeztetett faj. Sok bimbót nyílás előtt leszednek a népi gyógyászathoz vagy különleges csemegét készítenek belőle. A virág élőhelye Délkelet-Ázsia, azon belül pedig a Maláj-félsziget, Borneó és Szumátra.
hirdetés
24 órán át tartó virágzás
A titánbuzogány, vagyis az Amorphophallus titanum legfeljebb 24 óráig virágzik. Eredetileg a szumátrai esőerdőkben honos. A világ legnagyobb virága, és a legbüdösebb. A látványos, megdöbbentő méretekkel rendelkező növény virágánál csak annak bűze nagyobb. Virágja két méter széles és három méter magas, igazi rekord a botanika világában. A szabálytalan időközönként nyíló óriásvirág átható, rothadó bűzt áraszt, ezzel vonzza magához a beporzást végző legyeket. Másrészről a borzalmas szaggal távol tart minden egyéb, esetlegesen ártó szándékkal közelítő élőlényt. A titánbuzogány levél nélküli állapotában virágzik: miután a virágföld alatti gumójából kibomlik, egyetlen levelet növeszt. A gumó súlya az évek során elérheti a száz kilogrammot is. A levél magassága elérheti a hat métert, s a növény korától és a gondozástól függően fokozatosan zöld színűvé változik. A virágzás akkor következik be, amikor a gumó elég tápanyagot halmozott fel a folyamathoz. Termése piros színű bogyó.
A legfürgébbek
A leggyorsabban növő fa a Malajziában élő Albizzia falcata, ami a nálunk is ültetett selyemakác rokona. Egy év alatt 10,74 métert nő, azaz átlagosan 2,4 centimétert naponta. Lágyszárúak közül a kínai óriás bambusznád (Bambusa oldhamii) a csúcstartó, egy nap alatt akár 1,21 métert is nő. A száguldás szerelmeseinek a kedvéért, ez átszámítva: 0,00003 km/h. Ezzel a sebességgel 2 hónap alatt eléri a legnagyobb magasságát, ami 18,3 méter. A mondás szerint majdhogynem szemmel látható a növekedése.
A legdrágább növény
Néhány növényből az ember segítségével lett rekorder. Ilyen a legdrágább kávé, az indonéziai Kopi Luwak, aminek borsos árát a ritkasága, és a nehézkes feldolgozási folyamata indokolja. A kávészemeket egy ott élő, pálmasodró nevű állat előbb megeszi, majd megemészti. A közönséges (avagy maláji) pálmasodró (Paradoxurus hermaphroditus) a cibetmacskafélék családjába, a pálmasodróformák alcsaládjába tartozó ragadozó emlős. Magányosan élő, éjjel aktív állat. Jóformán egész Dél- és Délkelet-Ázsiában előfordul, Észak-Indiától és Srí Lankától, Dél-Kínán, Hajnan szigetén és a Hátsó-indiai félszigeten át egészen a Szunda-szigetekig (Szumátra, Jáva, Borneó) valamint Palawan szigetéig, mely a Fülöp-szigetek tagja. Miután a pálmasodró megemészti a kávészemeket az ürülékéből kiválogatják a magokat és ezeket dolgozzák fel. A pálmasodró nyersen fogyasztja el a kávébabot, amikor az még vörös színű. Csak a puha héját emészti meg; a többi áthalad bélrendszerén, majd az állat kiüríti. A különleges kávészemeket kereső dolgozók kézzel válogatják ki az aranyat érő végterméket az ürülékből (amit előbb persze meg is kell találni). A Kopi Luwak rajongói szerint ez a gusztustalan, ám annál természetesebb gyártási folyamat adja a kávé különleges zamatát. Egy kilogramm ebből az indonéz csodából 1320 dollárba kerül, és ahol lefőzve kaphatunk ilyen különlegességet, ott egy csésze Kopi Luwak ára minimum 50 dollár.