Különleges alakot öltő virágok a nagyvilágból
hirdetés
A természetben rengeteg különleges virágú növénnyel találkozhatunk. Az orchideafélék között számos fajt találunk hihetetlen formájú, alakot öltő virágokkal. Az orchideafélék vagy kosborfélék több szempontból is a növényvilág egyik legfigyelemreméltóbb családja.
Megkapó szépségű virágaik, formai változatosságuk, speciális szaporodás-biológiájuk, életmódjuk miatt sokan szentelnek megkülönböztetett figyelmet ezeknek a növényeknek. Az orchideafélék a növényvilág legnagyobb fajszámú családja közel 22 000-30 000 természetes módon kialakult fajjal,a virágos növények 6–11%-a ide tartozik. Ezek mellett 150 000 hibridfajta is létezik. Az orchideáknál rendkívül változatos a virágok mérete, színe, illata és a formája. Egyes fajok különleges virágokat nevelnek, melyek madarakra, rovarokra, vagy éppen emberalakokra hasonlítanak, illetve sok más érdekes formát ölthetnek.
hirdetés
A gyönyörű Lótusz-tó
Thaiföld északkeleti részén, Udon Thani tartományban, Bankoktól nagyjából 560 kilométerre található a gyönyörű Lótusz-tó, melyet időről-időre lótuszvirágok tízezrei lepnek el. A rózsaszínben pompázó tavon csónakázni is lehet. A csodás látványért viszont meg kell dolgozni, mivel a tavat teljesen körbeveszi az a hatalmasra megnövő elefántfű, amiben először egy utat kell vágnunk magunknak, hogy lebeghessünk a csodálatos lótusztengerben. A kristálytiszta vizű tóra csak a helyiek fa csónakjain lehet beevezni.
A lótuszféléknek két faja ismert: az indiai lótusz és az amerikai lótusz. A családot főképp virágszerkezetük alapján korábban a tündérrózsafélékkel hozták rokonságba. A molekuláris kladisztika eredményei azonban rávilágítottak arra, hogy valójában a csoport nem a tündérrózsákkal áll szoros rokonsági kapcsolatban, hanem a platánfélékkel és a próteafélékkel. A lótuszok vízi–mocsári növények. Nagyméretű leveleik a víz felszíne fölé emelkednek; jellemző rájuk, hogy nagy, pajzs alakúak, szélük ép, felületük erősen viaszos, erezetük pedig villás. Virágtakaró-rendszerük kettős. Sziromleveleik és porzóik – a tündérrózsafélék virágához hasonlóan – spirális elrendeződésűek.
Az Ashikaga virágpark 144 éves lilaakáca
A gyönyörű Ashikaga virágpark Japánban, Honsu szigetén, Tochigi tartományban található Ashikaga városában. A park 8,2 hektáron terül el és szebbnél szebb virágokat és akácokat lehet itt megcsodálni. A park egyik fő látványosság egy hatalmas 144 éves japán lilaakác. A japán lilaakác (Wisteria floribunda) ma az egyik legismertebb és legelterjedtebb akácfajta egész Európában. Virágzási ideje tavasztól a nyár közepéig tart, magassága gyakran eléri a 10 métert is. Színük mellett illatuk is lenyűgöző. Ezeket a gyönyörű kúszónövényeket a japán virágparkban már szint fává növesztik. Pergolákra, gerenda állványzatra futtatják fel, hogy a tökéletesen kibontakozhasson a növény páratlan szépsége. Hatalmas virágesernyők és alagutak alatt sétálhatnak a park látogatói.
Majom-orchidea: egy igazan különleges virág
Ezek a csodálatos virágok ecuadori és perui erdőkben találhatóak meg, 1000 és 2000 tengerszint feletti magasságban. Az ecuadori erdőkben több mint 120 faj található. A történelem során keveseknek adatott meg, hogy lásson majom orchideákat, de hála a gyűjtőknek mi is megcsodálhatjuk őket. “Dracula simia” már ránézésre is egy igen különleges orchideának tűnik. Ha tüzetesebben megvizsgáljuk a sok kis apró virágot, felfedezhetjük, hogy valóban hasonlítanak egy kis majomra, persze ehhez nem árt egy kis fantázia is. Az orchideát 1978 egy Luer nevű botanikus nevezte el. Ez az orchidea mindössze 30-40 cm magasra nő meg, és a kb. 12 virágból álló sűrű virágzat a legfelső levél hónaljából nő ki, és ellenben a többi orchideával itt a virágnyílás nem az alsó virágoktól indul a felsők felé, hanem éppen fordítva. Bármikor találkozhatunk virágzó egyedekkel, nem szezonfüggő. Illata az érett narancséhoz hasonló.