A legkedveltebb kúszó- és futónövények
hirdetés
A magukat szinte mindenhol otthonosan érző kúszónövények egzotikussá varázsolják lakásunkat. Érdekessé tehetjük velük a csupasz felületeket, vagy szemet gyönyörködtető kompozíciót alakíthatunk ki belőlük. Az alábbi cikkből megtudhatjuk, hogyan kell az ilyen növényeket gondozni, valamint melyek a legnépszerűbb kúszó- vagy futónövények.
A borostyánt mindenki ismeri, és a sokvirágú jázminról is írtunk már. A bájos, csillag alakú virágokkal látványossá váló kúszónövény mellett azért sok más érdekes futónövényről is érdemes írnunk.
hirdetés
Az egyik ilyen növény az árnyékcsuporka. A sötétzöld, plasztikus levelek közül előbújó piros, élénk színű pontocskák akár cserépben, akár függőkosárban érdekes látványt nyújtanak. Négy közkedvelt fajával találkozhatunk általában: 1. a skarlátvörös Episcia cupreata, levelei pedig oválisak, zöldek, rézszínű mintázattal; 2. az Episcia dianthiflora, szép zöld levelekkel, valamint enyhén fodrozott fehér virágokkal; 3. az Episcia punctata a felfelé törekvő, nedvdús szárakkal és pompás fehér virágokkal; 4. az Episcia reptans virágai viszont rózsaszínűek, zöld levelei pedig szép oválisak. A Dél- és Közép-Amerika trópusi területeiről származó növény több szobanövénnyel is közeli rokonságban áll, például a fokföldi ibolyával.
Népszerű, könnyen tartható növény a csokrosinda is, amely csíkos leveleivel és csomószerű sarjnövényeivel remekül fest egy függő kaspóban is. Az egyetlen szobanövény amúgy, amelyik sarjnövényeket növeszt. A talajjal érintkezve gyökeret vernek. Érdemes hagyni a leveleket és a virágzati szárakat szabadon lecsüngeni. Dél-Afrikából származó növény, amúgy amikor Európába került, még egyöntetű zöld levelei voltak. Nagyon jó légtisztító növény, kivonja a levegőből a mérgező anyagokat. Virágai rövid életűek, elvirágzás után új növények sarjadnak a helyükön. Sokan elhanyagolják csokrosindájukat, pedig az egészséges növény igen kellemes benyomást tud kelteni.
A fényes, bőrszerű levelek ékes, nehéz illatú, fehér virágokat hozó koszorúfutóka a meleg szobák legszebb dísze. Április és június között bármikor szaporítható, dugványozással. Szoliter növényként tartsuk, olyan helyen, ahol rengeteg fényt kap. Lakásban tartva drótkarikára vagy bambuszkeretre futtatható, így szépsége maximálisan érvényesül. Támasztéknak vízszintes drótokat vagy rácsokat is használhatunk. Az illatozó boltíveket biztosító koszorúfutóka Madagaszkárról származik, és bár hasonlít a jázminra, nincsenek rokonságban egymással.
Növényvédő praktikák
Az ültető közegben feldúsult tápanyagok levélsárgulást eredményezhetnek, ilyenkor el kell távolítani a sárga leveleket és alaposan meg kell öntözni őket. Néhány héttel később már tápanyagoldatot is alkalmazhatunk az öntözéskor.
A kúszónövényeknél, és különösen az árnyékcsuporka esetében észrevehetők foltok a leveleken. Ez a levelekre kerülő hideg víz hibája, ezért ennek elkerülésére javasolt langyosabb, szobahőmérsékletű vízzel végezni az öntözést. Használjuk hosszú csövű locsolókannát és vigyázzunk, hogy a vjz ne érje a leveleket.
A felpöndörödő majd lehulló levelek jelzik, hogy túl száraz és meleg a levegő. Ilyenkor érdemes a növényeket árnyékosabb helyre tenni, vagy rendszeresen langyos vízzel permetezni, hogy párásabb, kellemesebb legyen a levegő.
A csokrosindánál megtörténhet, hogy a levelek végei megbarnulnak. Ilyenkor a növény jelzi, hogy ideje átültetni, vagy gyakrabban tápoldattal öntözni. Ültessük át és adagoljunk hetente tápoldatos vizet a növény földjének.