Könnyezőpálma: a lakás legszebb dísze
hirdetés
A könnyezőpálma vagy más néven filodendronnak is ismert növény a viktoriánus korban kezdett ismerté és népszerűvé válni. A mutatós növény különös leveleivel, nagytermetével és közepes igényességével nagyon népszerű növény a lakásban, amelynek a gondozása sem okoz túl nagy nehézséget. Minden virág és növényszerető lakásában legalább egy-két példány megtalálható.
A könnyezőpálma ismert szobanövény, amit bárhová is helyezünk el a lakásban, azonnal magára vonja a figyelmet. Hazánkban igen népszerű szobanövény. Eredetileg Dél-és Közép Amerikából származik, a trópusi éghajlatot kedveli, nagyra növő, a meleget és párát kedvelő növény, amely a fényt keresve felkúszik akár a fák törzsén is, ott megkapaszkodva. Fejlődéséhez sok helyet igényel, amennyiben ideális körülmények között növekedhet, fejlődhet, mérete a lakásban is elérheti az akár 2 méteres magasságot is.
hirdetés
Kinézete és gondozása
A fiatal növény első levei még szív alakúak, épszélűek, majd később a növény fejlődésével lyukacsossá, szeldeltté, karéjossá válnak. A kifejlett levelek színezete sötétzöld. Fényesek, bőrszerűek 40-90 cm hosszúak és 30–70 cm szélesek is lehetnek. Erezetük párhuzamos. Lágy szárú kúszónövény.
Nagyon ritkán virágzik, egy fellevéllel védett torzsavirágot fejleszt, termése minimum két év alatt érik be és 25 cm hosszú, leginkább egy szépen fejlett kukoricacsőhöz lehet hasonlítani, színe sárgás, vagy ritkább esetben krémfehér. Gondozása nem igényel különösebb oda figyelést, azonban tudni kell miként, hol helyezzük el a lakásában, illetve, amire jobban oda kell figyelni a betegségek, amik megtámadhatják kedvelt szobanövényünket.
A könnyezőpálma tápanyag igénye viszonylag nagy, éppen ezért szükséges a rendszeres átültetés, a növény fejlődésével arányosan egyre nagyobb cserepet és nagyobb mennyiségű földet igényel. Az sem árt, ha időnként megajándékozzuk növényünket tápoldattal. Télen nagyobb odafigyelést igényel, mivel a fűtési szezon beálltával a lakásban egyre szárazabbá válik a levegő, éppen ezért szükséges pálmánkat vízpermettel is öntözni, hogy ne csupán a gyökerek, hanem maga a levél is jusson kellő mennyiségű nedvességhez.
Sok esetben a túlzottan alacsony hőmérséklet és a túlöntözés miatt gombás betegségek támadhatják meg a szobanövényt, amely a teljes pusztulást is eredményezheti. Ugyan akkor a pajzstetvek és a takácsatkák is károkat okozhat. Előfordulhat még, hogy a tápanyagban szegény, nem megfelelő virágföld is megfertőzi a növény. Sajnos ebben mi vagyunk hibásak, mivel ez a tápanyag hiány legtöbb esetben akkor lép fel, ha már a nagyobb növény egy túlságosan kis méretű nem megfelelő cserépben kell fejlődjön. Ilyenkor mindenképpen javasolt a növény átültetése, illetve szintén nem árthat a virágföld cseréje sem.
Aggasztó jelek közé tartozik a levelek színének hanyatlása, a zöld szín már inkább rozsdás, sárgásabb árnyalatokba lép át. A barna, töredezett levél szélek a túlságosan száraz talaj miatt jelentkezik. Ezt sokan a túlöntözéssel akarják egyensúlyozni, ami szintén tönkre teheti a növényt. a levelek megsárgulnak, elszíneződnek és teljesen elszáradnak.
Hogyan szaporítsunk?
Természetesen a szobanövényeket kedvelők nem elégszenek meg egy csenevész növénnyel a lakásban éppen ezért szaporítani szeretnék. A magról szaporítás bonyolult folyamat és nagyon sok időt vesz igénybe éppen ezért javasolt a növény hajtással illetve szárdugványozással való szaporítása, gyökereztetése. Gyökereztethetünk vízben, homokban, de egyenesen földben is. Türelmesnek kell lennünk a szaporításnak ebben a formájában is, hiszen a gyökereztetés legalább 7-8 hetet vesz igénybe!