Nagy és látványos virágok ősszel is
hirdetés
Ha azt szeretnénk elérni, hogy otthonunkban novembertől is intenzíven virágozzanak a szobanövények, akkor olyan virágokra tegyünk szert, amelyek a tél előtt és alatt bontogatják bimbóikat. Ilyenek a Williams-kaméliák is, melyek hosszan nyíló, szépséges színekben pompázó virágaikkal és viszonylagos robosztus felépítésükkel a leghálásabb kaméliák közé tartoznak.
A Camellia x williamsii néven ismert kamélia hibrideket nagy, látványos virágok, széles színválaszték és dekoratív zöld levelek jellemzik. A kompakt növésű, örökzöld cserjés kaméliák amúgy Japánból, Kínából és Koreából származnak, a Camellia x williamsii hibridek szülőfajai a Camelliajaponica és a Camelliasaluenensis kaméliák. A williamsii nevet John Charles Williams-ről kapták, aki elsőként nemesítette őket az 1930-as években Cornwallban. Ezek a hibridek általában korábban virágoznak és télállóbbak, mint a széles körben elterjedt Camelliajaponica.
hirdetés
Jellemzően novembertől virágoznak
Virágzásuk november és május között kezdődik. A Camelliajaponica kaméliáktól eltérően ezeknek a hibrideknek a virágai elvirágzás után leesnek, mielőtt bebarnulnának. 10-12 cm szélesek, színük piros, rózsaszín vagy fehér. Formájuk lehet egyszerű, félig telt vagy telt is, több sorban sorakozó szirmokkal. Többségüket aranysárga porzók is díszítik. A széles, kerekded, fényes sötétzöld levelek önmagukban is dekoratívak, így a növény egész évben szépen díszít.
Bokros forma, szoliter elhelyezés
A Camellia x williamsii fajtákat erőteljes növekedés és sűrű, bokros forma jellemzi. Még a szűkös körülmények között, cserépben nevelt példányok is elérhetik az 1,8 m-es magasságot és az akár 1,2 m-t is meghaladó terjedelmet. A tövek kikarózására azonban megtörténhet, hogy szükség lesz, főleg ha a növény nagyon nagy méretet öltött. Erős visszametszést nem igényelnek a Williams-kaméliák, de késő tavasszal, virágzás végezte után célszerű a hosszú, kusza hajtásokat visszavágni. Gyökér, szár és levéldugványokkal, illetve bujtatással is jól szaporíthatók. Legjobban szoliterként mutatnak jól, kisebb dézsákban vagy 20-30 cm-es cserepekben. Bent legjobban télikertben érzik magukat, kint teraszon, verandán vagy egyéb központi helyen is szép látványt nyújtanak.
Viaszos pajzstetvek és bimbóhullás
Ha a szárakon és a bimbókon fehér, gyapjas pamacsok válnak láthatóvá, akkor tudjunk róla, hogy növényünket megtámadták a pajzstetvek. Elsőként fogpiszkálóval vagy szappanos vízbe mártott vattával távolítsuk el őket, majd permetezzük megfelelő rovarölő szerrel kaméliánkat. Hetente ellenőrizzük a Camellia x williamsii kaméliát, hogy tényleg eltűntek-e a kártevők. A bimbóhullás is jellemző erre a növényre, ami lehet normális jelenség is, azonban ha sokat veszít egyszerre, az elégtelen vagy épp azeltúlzott öntözésre gyanakodjunk. Ha a Camellia x williamsii csak kevés virággal örvendeztet meg bennünket, valószínűleg nem öntöztük megfelelően. Figyeljünk oda az öntözésre, hogy a földje sose maradjon száraz és ügyeljünk a kellő páratartalomra is. Tápoldattal gondoskodjunk a megfelelő fejlődésről is.
Mikor vásároljunk Williams-kaméliát?
Mint a legtöbb kamélia, általában ezek a hibridek is egész évben kaphatók, bár valamelyest ritkábbak, mint az alapfajok. Vásárláskor figyeljünk oda, hogy a bimbók ne hulljanak le és a szirmok széle se legyen barna. Megfelelő gondozás mellett a Camellia x williamsii hibridek sok évig elélnek. Árát tekintve állíthatjuk, hogy nem más, mint „szépség megfizethető áron.”