A tárkony, mint fűszernövény
hirdetés
A klasszikus konyhai fűszerként ismert télálló évelő cserje Dél Európában él. Legszebben napos, védett konyhakertekben fejlődik, de cserépben is jól nevelhető, akár lakásban, akár teraszon. Ezt a hasznos fűszernövényt francia vagy valódi tárkonynak is nevezik, így különböztetik meg a közönségesebbnek tartott és kevésbé aromás orosz tárkonytól.
A tárkonyt finom aromájú, keskeny, zöldesszürke leveleiért termesztik, amelyek íze és illata az ánizséra emlékeztet. Karcsú, elágazó hajtásai a gyökértörzsből (földalatti szárrész)fejlődnek, és sűrű, finom levélzetet alkotnak. A tárkony apró zöld-fehér virágai csoportokban nyílnak, nyár végén. Ahhoz, hogy megfelelően kinyíljanak, magas hőmérsékletre van szükség, Mivel a beporzáshoz ritkán nyílnak ki eléggé, a francia tárkony magról nem szaporítható. A szaporítást többnyire tőosztással vagy dugványozással végzik. Kint a szabadban a tárkony 90 cm magasra nő. Lakásban zömökebben fejlődik, csak fele akkora magasságot ér el. Régi hajtásai erőtlenül a földre esnek vagy átnyúlnak az edény szélén. Vágjuk le őket, hogy a növény megőrizze szép formáját.
hirdetés
Bár a tárkony levelei kellemes üde zöldek, rendszerint inkább hasznosságáért, mintsem szépségéért tartják. Ültessük égetett agyag-edénybe, és a teraszon vagy erkélyen keressünk neki megfelelő helyet, más fűszernövények társaságában. A virágos hajtásait csípjük le, hogy a növény több levelet hozzon.
Nyirkos, hideg gyökerek, valamint fojtogató gyökerek
A tárkony elégtelen fejlődését a nyirkos, hideg gyökerek okozhatják. Ellenőrizzük, hogy a közeg jó vízelvezetésű-e. Nyirkos lábakkal a növény nem fejlődik szépen.Hosszú, száraz időszakban a tárkonyt kártevők támadhatják meg. Mérsékelten öntözzük, és megfelelő rovarölővel permetezzük.A tárkony a harmadik év után hanyatlani kezd. Ennek az az oka, hogy gyökér rendszere rendkívül gyorsan nő, és a gyökerek elszívják a növény életerejét. Ez ellen semmit nem tehetünk. Legjobb, ha tavasszal megújítjuk a növényt.
Felhasználás sokrétű
Friss leveleit tavasszal és nyáron szükség szerint használhatjuk. A virágos hajtáscsúcsokat csípjük le, hogy több levele fejlődjön.Fagyasztás vagy szárítás céljából június közepétől az első fagyokig, szeptember végéig szedjünk le kis ágacskákat. Soha ne szedjük le az összes levelet egyszerre a növényről, inkább gyakran szedjünk kevesebbet.
Nyár végén a szárait vágjuk le, egészen a tövüknél, és rakjuk tálcára, jól szellőző, meleg helyre. Csokrot is köthetünk belőle, ezt akasszuk fel egy alkalmas kampóra. Ha teljesen megszáradt, szedjük le a leveleit, és tegyük légmentesen záródó tiszta edénybe, sötét helyre.A leveleket egyesével szedjük le, majd nejlonzacskóba vagy jégkocka tartóban fagyasszuk le őket.
A tárkonyt tavasszal szerezzük be fiatal növényként, kertészetekből vagy kertészeti áruházakból. Nagyon figyeljünk arra, hogy bokros példányt vegyünk, egészséges levelekkel. Ne vegyünk magról neveltet, mert lehet, hogy orosz tárkony. A növény több évig él, de három évente újítsuk meg. Az ára nagyon kedvező, mindemellett hasznos növény is, mely nagyon jó választás ár és értéke miatt.
Tárkonyecet
A tárkony ízét hagyományosan ecetben szokás tartósítani. Néhány levelet vagy ágacskát helyezzünk tiszta üvegben fehérborba vagy almaecetbe, majd fedjük le. Két hétig tartsuk napos helyen, pár naponta rázogassuk meg. Ha kész, az ecetet öntsük tiszta üvegekbe, és mindegyikbe tegyünk egy-egy friss ágacskát.