Ültess te is koriandert!
hirdetés
A koriandert a legtöbben csak fűszernövényként ismerik, de csak kevesen tudják, hogy mennyire hasznos. Ha nem ismernénk napjainkbeli felhasználását és olvasnánk erről a növényről, akkor lehet, hogy sokkal inkább gyógynövényként tartanánk számon. Cikkünkből megtudhatod, hogy miért is egészséges fogyasztani és miért jó, ha te magad ülteted otthon.
Koriander?
hirdetés
„Egyéves, szára 40-60 cm hosszú. A tő-levelek különböznek a szárlevelektől, az alsók épek vagy háromkaréjúak, a felsők szeldeltek, a legfelsők fonalasak. Júniusban, júliusban virágzik.
Az összetett ernyővirágai fehérek, pirosak vagy ibolyásak, az ernyő szélén levők szirmai aszimmetrikusak, hosszabbak, mint a belsők. A termés gömbölyded ikerkaszat, a két résztermés összeforrt, felületén 10 hullámos borda látható, köztük 8 egyenes lefutású. Az egész növény és az éretlen termései is átható poloskaszagúak, az érett termések viszont fűszeres illatúak.
A Földközi-tenger keleti vidékeiről származik, sok helyütt termesztik. Alacsony hőmérsékleten kezd csírázni, a növénykék elviselik a -5°C-os késői fagyokat is. A virágzás és a termések képződésének időszakában meleget igényel, kb. 16 °C-os napi középhőmérsékletet.
Termesztésére a legalkalmasabbak a fekete földek, de jó termést biztosítanak a barna talajok is, a legkedvezőbbek a 6,5-7,5 közötti pH-értékűek. Az elővetemény legyen korán érő. Alaptrágyázásként foszfor- és káliumtartalmú műtrágyát adagolunk (P-45, K-30 kg/ha). Termesztésének kulcskérdése a vetési időszak: vethető augusztus végétől szeptember elejéig Corydalis cava vagy kora tavasszal. A vetés mélysége 4-5 cm, a sorok közötti távolság kb. 15 cm, a hektáronkénti magszükséglet kb. 25 kg.” – írja a gyogynovenyek.com oldal
Mi leginkább azt javasoljuk, hogy ne a kertbe ültesd, hanem cserépbe. Amennyiben viszont kint jó idő van, akkor akár ki is viheted cserepestől vagy akár az ablakpárkány közelébe helyezheted, hogy minél több napfényt kapjon.
Felveszi a harcot a betegségekkel
„A koriander cerkospórás betegsége (Cercospora coriandri) foltokat okoz a zöld részeken, megjelenésekor 196-os bordóilével permetezzünk. A koriander darazsának (Systole coriandri) lárvája a termésekben fejlődik.
Mivel az ernyőkben a termések nem érnek egyszerre, szakaszosan kell aratni. Az átlagos terméshozam 1200-1500 kg/ha. Termése (Coriandri fructus) illóolajat tartalmaz. A kis átmérőjű termésekben több az illóolaj, mint a nagyobbakban. A nálunk termesztett koriander átmeneti helyzetet képvisel mind a termések méretei, mind az illóolajhozamuk szempontjából, utóbbi 1% alatti. Az illóolaj fő alkotórésze (70-90%) a D-(+)-linalool nevű, nyíltszénláncú alkohol.
Az illóolajnak (Aetheroleum Coriandri) szélhajtó és enyhe görcsoldó tulajdonságai vannak. Emésztési zavarokban (dyspepsia), a gyomornedv-elválasztás csökkenésekor (achylia), bélpuffadásban (meteorismus) egyszeri adagja felnőtteknél 1-2 kávéskanálnyi termés (közvetlenül felhasználás előtt összezúzzák) kb. 200 ml fövő vízzel leforrázva, negyedóra múlva szűrik, naponta 2-3-szor ismételhető; kortyonként fogyasztják. A gyermekgyógyászatban a kömény (fiarum carvi) és az édeskömény (Foeniculum vulgaré) terméseivel együtt vagy azok helyett használják.”- olvasható a gyogynovenyek.com oldalon
Forrás: gyogynovenyek.com
Képek: mezbarlang.hu, antalvali.com