A csalán sokkal hasznosabb, mint gondolnád
hirdetés
A csalántól nagyon sokan csak rettegnek, hiszen egészen idegesítő tud lenni a csípése. Ennek okán távolságtartóak vele az emberek, pedig nem egy hasztalan növény a gyógyászatban sem. Rengeteg vitamint tartalmaz és még ételként is fogyasztható.
A csalán jellegzetességei
hirdetés
„Szárán, levelein, csalánzó fullánkszőrökkel ellátott évelő növény, levelei átellenesek, tojásdadok vagy lándzsásak, alapjuk szíves, csúcsuk kihegyezett, szélük fűrészelt. Emberi települések közelében, erdőkben, nitrogénben gazdag helyeken fordul elő. A subsp. kioviensis (Rogow.) Buia nevű alfaj szárának alsó része kúszó, kopaszodó, ez ritkább, kíméletre szorul. Hasonló értékű az egyéves aprócsalán (Urtica urens L.) melyet árvacsalánnak is neveznek, de ez a megjelölés az ajakosvirágúak családjába tartozó Lamium fajokra vonatkozik; levelei tojásdadok, rendszerint nem kihegyezettek.
Leveleit (Urticae folium) gyűjtik. Sok A-provitamint és K-vitamint tartalmaznak, de ezek az anyagok vízzel nem vonhatók ki. Az iparban a levélzöld (klorofill) előállításának egyik nyersanyaga. A klorofill ártalmatlan, zsíroldékony festék, melynek - lúgos közegben és rézionok jelenlétében készített - származékai, a klorofillnek, vízben oldódnak. A klorofill és származékai szagtalanító, fertőtlenítő, hámosító készítmények alkotórészei a gyógyszeriparban és a kozmetikai iparban egyaránt. Számításba jöhet magas luteintartalma is (az alfa-karotin dihidroxi-származéka).
Gyakran szerepel a reuma (rheuma) kezelésére szánt külsőleges, de főleg belsőlegesen adagolt szerek összetételében, továbbá köszvényben, a vér húgysavtartalmának (urikaemia) csökkentésére használt készítmények összetételében. A levelekből készített vizes kivonatot (3-4 kávéskanálnyi, kb. 4 grammnyi levélpor 1 csésze vízre, 5 percig főzik, naponta még kétszer ismétlik) köszvényes betegek isszák. A friss növény présnedvéből 4-6 héten keresztül 1 evőkanálnyit fogyasztanak tavaszi vitaminpótlás céljára. A levelek antibiotikus hatásával magyarázható, hogy a népi állatgyógyászatban házi szárnyasok, sertések eledelébe keverik egyes járványos betegségek megelőzésére.” – olvasható a gyogynovenyek.com oldalon
Rendkívül sokoldalú növény. Mi jut róla eszünkbe első blikkre? Eledel az állatoknak, remek gyógyír a reumás panaszokra és köszvényre, eledel az embereknek, vitaminforrás, gyógyír az állatoknak. Ezek a jellemzők már elegendőek, hogy hasznosnak nyilvánítsuk, ugye? Biztosan! Amennyiben rendelkezel kerttel, akkor érdemes vadásznod a friss csalánt vagy árvacsalánt. Ezek sokszor ugyanis egyáltalán nem csípnek, így neked sem kell egy percet sem aggódnod, hogyan is használd fel, hogy ne sérülj meg.
Enni és inni
„A csalán tavaszi hajtásai, valamint későbbi ágvégei a parajhoz hasonlóan készíthetők el (paréj, Spinacia oleracea L., Chenopodiaceae) és jelentős szerepet tölthetnek be az élelmezésben. Ilyenkor a vízben oldódó (gyógyteák esetében is kivonódó) és a vízben nem oldódó vitaminok is hasznosíthatók.” – írják a gyogynovenyek.com oldalon
Enni és inni is? Naná! Ha már készítettél spenótot, akkor egész biztosan a csalánt is el tudod készíteni, ugyanis lépésről lépésre ugyanúgy kell elkészíteni. Ehhez viszont a legjobb, ha árvacsalánt használsz. Ugyanígy a teafőzés esetében is. Egyszerűen csak szedd le a friss hajtásokat, dobd bele a forró vízbe és gyakorlatilag készen is lesz a teád. Igény szerint ízesítheted, de ha kedveled az eredeti zöld és fekete teás ízvilágot, akkor fogyaszthatod mindenféle ízesítőszerek nélkül is.
Forrás: gyogynovenyek.com
Kép: healthabc.hu