Szex a szülés után
hirdetés
A természetes szülés egy nagyszerű dolog. Igaz, fáj. Mégis, a legtöbb hüvelyi úton szült nő számára igen lényeges élmény és sokan örömmel mesélik szüléstörténetüket még évekkel az eseményt követően is. De vannak, akik a szüléstől, a hüvely változásától, sérülésétől való félelmükben vágynak inkább császármetszésre. Mégis, mennyire változik meg a testünknek ez a fontos része a szülés folyamán, és mennyire megy tönkre a szexuális életünk utána? És amennyiben császárral szülünk, akkor ugyanolyan marad a szex, mint előtte volt?
A szülés utáni szex általában nem csak a nő számára okoz problémát, hanem mindkét féltől alkalmazkodást valamint kompromisszumokat igényel. A szülés alatti sérülések mellett még más tényezők is ronthatják az élményt. Itt megemlíthetjük a következőket: a hormonális változások végett a hüvelyfal érzékenyebb, valamint szárazabb, ami különösen igaz szoptató nők esetén.
hirdetés
Azért, hogy minden rendben menjen, megéri lassan rázódni vissza a dologba. Kezdjük összebújással, csókolózással, pettinggel, masszázzsal, és még fontos az is, hogy csak fokozatosan kerüljenek elő az erősebb érintések. A szárazság csökkentése miatt bátran használjunk síkosítót, remekül hat az is, ha kipróbálunk többféle pózt is: lehet, hogy ami a szülés előtt jó volt, most fájdalmas vagy kényelmetlen, egy eddig hanyagolt pozícióban azonban hirtelen élvezetessé válik a dolog.
A hüvelyi szülés folyamán kétféle gond szokott adódni: a hüvelyizmok kitágulása mellett gátsérülés illetve gátmetszés esetén a hegek okozhatnak zavart. Ezek a kitágult hüvelyizmok természetesen idővel valamennyire maguktól is regenerálódnak, de ebben egyéni különbségek lehetnek (a folyamatot gyorsíthatjuk gáttornával). A gátizmok edzése eleinte még furcsa és szokatlan, mivel ezeket az izmokat nem szoktuk tudatosan edzeni, de néhány alkalom után általában mindenkinek sikerül. A kevésbé aktívak végezhetnek Kegel-gyakorlatokat, akkor mikor fogat mosnak vagy a vonatra várnak, ugyanakkor a szakemberek jó megoldásnak tartják a hasonló, de kidolgozottabb Kriston-féle intim tornát. A kutatások szintén azt támasztják alá (ami nem meglepő), hogy azok a nők, akiknek gátszakadása alakul ki szülés közben, és azok is, akik gátmetszésen esnek át, később kezdik újra a szexuális életet, többször fájdalmas számukra a szex valamint kevésbé elégedettek a helyzettel. A fogós illetve vákuumos szülés is hajlamosít pár hónapig tartó fájdalmas szexre. A legkevésbé persze a császárral szült hölgyek panaszkodnak, ugyanakkor az ő helyzetükben is felléphetnek zavarok a gáttájék süllyedése, gátizomzat lazulása végett, amit a terhesség alatt a ránehezedő baba valamint magzatvíz együttes súlya váltott ki. A legtöbb esetben a baba 8 hónapos korában már minden jól működik, 1 éves korban pedig csak igen súlyos gátsérülés során számolnak be problémákról a nők. A kutatók szerint jó hír, hogy még a végbélizom szakadásával járó sérülést szenvedő nők szexuális élete is kielégítő valamint jó lesz egy bizonyos idő után, de legalábbis a gyerek 18 éves korában már biztosan.
És mi van akkor, ha nincs kedvünk a szexhez, nem vágyunk rá és igencsak kellemetlennek éljük meg azt? Azzal sincs semmi gond. Egy párkapcsolatban nem csak a szex jelentheti az intimitást, és a friss apák nem kizárólag a szex nélküli élet miatt, hanem általános elhanyagoltság-érzés miatt szoktak panaszkodni. Indokolt, hogy szeretgessük a férjünket minden egyéb módon, hiszen nem csak a szex áll rendelkezésünkre: töltsünk időt együtt a baba nélkül, figyeljünk egymásra oda, masszírozzuk meg egymást meséljünk tapasztalatainkról minden lehetséges alkalommal. Remek hír, hogy a felmérések szerint a szülés utáni szex az esetek nagy többségében legkésőbb a gyerek 1 éves korára „rendeződik”, bármit is jelentsen ez.