15 évig sem tart átlagban egy házasság
hirdetés
A párkapcsolat ma már számokban is mérhető. 14,8 évig tart egy átlagos házasság. A szerelmet is számokba foglalja a tudomány. Ez nem hangzik túl romantikusnak, a német lap, a Die Welt szerint, de a tények egyértelműen megmondják, mi tesz jót egy kapcsolatnak, és mi nem.
Minél idősebbek a házasulandó partnerek, a házasságuk annál valószínűbb, hogy tovább tart. Növeli a tartós házasság esélyét, ha a partnerek korábban már együtt éltek. Minél tovább éltek együtt, annál valószínűbb, hogy házasként is sokáig élnek majd együtt – állítja a Die Welt. Ami igazán valószínűnek tűnik, hisz egy régi párkapcsolatról van szó, ami sok mindenen keresztülment már, így valószínűbb, hogy a felek együtt maradnak. Egy régi kapcsolat azért nehezen bomlik fel. Ott van a ragaszkodás, a megszokott együttlét, ami egyben tartja a párokat. A sok együtt töltött év, és a sok közös dolog. Ezek nem elhanyagolható dolgok, mind fontosak egy párkapcsolat életében. De a statisztikai átlag egyértelmű. Egy német házaspár 14,8 él együtt. Ez nem rossz eredmény, a nemzetközi átlagot tekintve – állítja a német lap. A német férfiak általában 33,6 évesen házasodnak, a nők pedig 30,9 évesen. Általában két és fél év múlva érkezik az első gyermek. A németek tehát kicsit később házasodnak, mint a magyarok - derül ki a kutatásból. Mi magyarok azért előbb házasodunk, a 30 év itthon már kicsit későnek számít. A magyar átlag 25 év körül van, ez persze csak statisztikai adat, de legalább valóságos. Magyarországon az átlag halandóság is lejjebb van, 65 év körül, ami a statisztikai átlag. Így már van értelme összehasonlítani a számokat. Van alap hozzá.
hirdetés
Az első két év a legszebb, ezért a dopamin nevű idegi ingerületátvivő anyag (neurotranszmitter) a felelős. A szeretett lény megpillantásakor ugyanis agyunkban nagy mennyiségű dopamin szabadul fel. Ez bódulatszerű eufóriához vezet. Ezzel egyidejűleg pedig letompulnak azok az agyi régiók, amelyek a racionális helyzetfelismerésért felelősek. Ez vezet az átlagon felüli idealizáláshoz. Ám két év elteltével a partnerek normális emberekké válnak ismét. És észreveszik a hibákat is. Ugyanakkor egy hormon lép közbe: az oxitocin. Ez a kötődésről és a hűségről gondoskodik, különösképpen a férfiaknál. És a hetedik év is bekövetkezik. Tudományosan is igazolt, hogy a partnerek elégedettségi szintje az ötödik és a nyolcadik év között éri el a mélypontot. Amely kapcsolat ezt túléli, annak nagy esélye van arra, hogy a kapcsolat örökre szóljon. Egyébként a németek 72 %-a (2012-ben) hitt az életre szóló szerelemben. Egymillió pár meg is érte ezt, több mint 50 évet töltöttek együtt. Ennyi azoknak a pároknak a száma, amelyek megünnepelhették az aranylakodalmukat. A kutatók az efféle tartós kapcsolatok titkát kutatták – a Die Welt szerint. A Virginia Egyetem kutatói azt állítják, hogy ha naponta háromszor kilencven másodpercig koncentrálunk partnerünkre, az már stabilan tartja a kapcsolatot. Az érintések a legfontosabbak más tudósok szerint. Ebben az esetben a csók fontosabb, mint a szex.
Ugyanazon partnerrel lefolytatott élet során mintegy százezer csókot váltunk. 12 másodpercig átlagosan. John Gottman, az amerikai kutató azt állítja, hogy párkapcsolat akkor mondható boldognak, ha öt ”partnerközi” interakcióban öt pozitívra csak egy negatív jut.A párkapcsolatok boldogságának tehát több összetevője van, de legfontosabb maga a kapcsolat. Tehát a szerelem az azonos állandó, ez az, ami a legfontosabb, ami mozgásban tartja a kapcsolatokat sok éven át, maga a vonzódás.
(forrás: hazipatika.com)