Az elismerő szavak szerepe a párkapcsolatban
hirdetés
Elkeserítő adat, hogy a megkötött házasságok fele válással végződik. Nem csoda, hogy sokan bele se mernek vágni, mert egy válás nem kis problémával jár, úgy érzelmileg, mint anyagilag megterhelő. Mégis van valami varázsa a hófehér menyasszonyi ruhának, a templom fenséges csendjének, a mindent beborító virágoknak.
Ezért nem megy ki soha az esküvő a divatból, hiszen, valljuk be, erről álmodunk két éves korunk óta. Az első hetek, hónapok, talán évek általában boldogan telnek, rajtunk ül a rózsaszín felhő, de mi van azután? Arra jutottunk, hogy az a probléma gyökere, hogy az emberek nem ismerik a szeretet különböző nyelveit. A következőkben egy-egy szeretetnyelvet fogunk bemutatni, ami remélhetőleg segíteni fog a pároknak megtalálni, vagy megkeresni a rég elveszett harmóniát. Tarts velünk, és tedd boldoggá párodat a számára legérthetőbb szeretetnyelven.
hirdetés
Az első ilyen nyelv az ELISMERŐ szavak nyelve. Ezt már gyerekkorunkból ismerjük, de ha már van kis porontyod, akkor te is biztosan gyakorlod vele szembe. Ha valamit megtanult, vagy ügyesen elvégzett, azért szokás megdicsérni a gyermeket. Ha magától felállt a kiságyban, vagy időben szólt, hogy bilire akar ülni, vagy elkészíti az első felismerhető rajzát, akkor automatikusan jön az elismerés: „Ügyes vagy!”. Mégis azt tapasztaljuk, hogy a felnőttek világában már nem így működnek a dolgok. Csíniján bánunk a dicséretekkel, mintha fizetni kéne érte, pedig milyen jól esik egy alkalmazottnak, ha megdicsérik a munkáját, vagy egy édesanyának, ha a gyermeke a legjobb anya címet adja neki...
Valahogy így működik ez a párkapcsolatokban is. De az a gond, hogy egy idő után megszokjuk egymást, mechanikussá válnak a tetteink, élünk a napi rutinunkban. Sokan soha nem próbálták ki, hogy milyen hatalmas erő rejlik egymás szóbeli megerősítésében, pedig ez hatékonyan közvetíti a szeretetet: „Milyen jó ízlésed van, kedvesem!”, „Te sütöd a világ legfinomabb sütijeit!”, „Büszke vagyok rád!”, „Jól esett, hogy besegítettél a takarításban.”
Az elismerés szeretetnyelvén belül több nyelvjárás is létezik, például a BÁTORÍTÓ szavak. Mindannyiunkkal megtörtént, hogy elveszítettük a kezdeti lendületünket, vagy egy kudarc után nehezen tudunk felállni. Sokat jelent ilyenkor, ha valaki őszintén azt mondja nekünk, hogy hisz bennünk, és képesek vagyunk bármit elérni. Miért ne lehetne ez a valaki a hozzánk legközelebb álló személy, a társunk? Legtöbbünkben sok a kihasználatlan képesség, lehet épp csak egy kis bátorítás hiányzik ahhoz, hogy felfedezzük azokat. Sokszor csak azért nem bátorítjuk a párunkat, mert egyszerűen megszoktuk, hogy általában elmarasztaljuk őt, és sokat emlegetjük a negatív oldalát, amit nem tud, vagy amit nem csinált meg.
Egy másik terület a KEDVES szavak használata. Azt mondták a régi öregek, hogy egy almát úgy is oda lehet adni valakinek, hogy szépen, mosolyogva átnyújtod, de úgy is, hogy hozzá vágod. Milyen igaz! Azt is tudjuk, akik kapcsolatban élünk, hogy egy bizonyos mondatnak több értelmet is adhat az, ahogyan kimondjuk. Ez a tipikus „de nem úgy mondtad” vita téma. Kedvesen legtöbbször nem a szavak jelentése, hanem a hanghordozásunk alapján értelmezi a mondanivalónkat. Ahhoz, hogy kedvesek legyünk, fontos tisztázni magunkban, hogy a múltat nem törölhetjük el, de bocsánatot kérhetünk, és igyekezhetünk változni önmagunkért, a társunkért.
Ha olyan ember vagy, akinek az elismerő szavak a szeretetnyelve, vagy épp párod tartozik ebbe a csoportba, akkor próbáld ki az említett tippeket. Dicsérni közvetett módon is lehet, például a háta mögött. Ez előbb-utóbb visszajut hozzá, és meglesz érte a jutalmad. Az ilyen típusú embereknek jól esik, ha szerelmes levelet kapnak. Szóval, ha már rég írtál ilyet, vagy talán soha, akkor itt az ideje, hogy meglepd őt.