Burn out szindróma? Tudd meg, hogyan veszélyezteti a párkapcsolatod!
hirdetés
Tulajdonképpen a kiégés (burn out) jelenségét inkább a munkában lehet hallani. Aki csak a munkát látja mag előtt és éjt nappallá téve dolgozik. Ha huzamosabb ideig tart ez a helyzet, akkor komoly következményekkel kell számolni.
A burn out szindrómások jó része abba bukik bele, hogy otthon is szeretnének megfelelni. De egy idő után elszakad az érzelmi és pszichikai megterhelések kibírásáért felelős cérna.
hirdetés
Akármelyik félben is indul meg az eltávolodás folyamata, a végén mind a két fél áldozattá válik. Áldozatnak nevezzük azt, aki magában tapasztalja még, ha meghatározni nem is tudja a kiégést és az is, aki mellette elszenvedi. A párkapcsolati burn out egyébként azokat veszélyezteti, akik tisztázás helyett hosszú ideje hurcolják magukban a problémákat, nem képesek szavakba önteni vágyaikat, és lassan a megoldáshoz is gyengének érzik magukat. Nehéz egy burn outos mellett élni, mert többnyire magába fordul, semmihez és senkihez nincs kedve, nyugtalan, frusztrált, végletekig lehangolt. Legbelül pedig bár párja ezt akkor fogja csak felismerni, ha már diagnosztizálta a kiégést üresnek, gyengének érzi magát.
Női és férfi kiégés
A szakemberek úgy vélik, hogy vannak nemenként elkülöníthető jelei a kapcsolati kiégésnek. A nők inkább a szerelemmegvonást alkalmazzák és így a szexet is hanyagolják, míg a férfiaknál a szex akkor sem kerül feltétlenül parkoló pályára, ha az érzelmeik kiégése már megkezdődött. Ha belegondolunk kicsit, akkor a gyengédség megtagadása tehát tipikusan női fegyver, amely az elvárások ki nem elégítettségét hivatott jelezni.
A kiégett nő, bár gyengének és zavarodottnak érzi magát, mégis hatalomra vágyik, hiszen úgy érzi, saját önértékelése a tét. Tudat alatt bízik abban, hogy ha megvonja a férfitől a figyelmet, a törődést és a gyengédséget, akkor a markában tarthatja. Mondjuk addig, amíg le nem tisztul benne, hogy hogyan tovább. A régen lappangó folyamatot a nőknél a másikban való csalódás és a féltékenység válthatja ki, míg a férfiaknál leginkább akkor jelentkezik, ha fokozott nyomás alatt érzik magukat a kapcsolatban. Például a nő sürgetné már a kapcsolat törvényesítését, a férfi azonban nem tartja fontosnak ezt a lépést, mindennek tetejébe azt kell tapasztalnia, hogy bűnhődnie is kell emiatt. Ha szex megvonásig fajul a helyzet, akkor mindkét nem esetében penge élen fog táncolni a türelem, amely csak rosszra vezet. Ami ennél sokkal rosszabb, az a kapcsolatra telepedő, hallgatag bizonytalanság, ami szép lassan mindkét fél reményeit megöli, ha nem képesek időben visszafordítani a folyamatot.
Pár tény a kiégés (burn out) jelenségéről: Az együttérző emberek hajlamosabbak a végletekig kimeríteni magukat, így kiégni is. A nőknél sajnos gyakoribb, hiszen egyszerre többféle társadalmi szerepnek kell megfelelniük. Ha hosszú ideig nem ismerik fel, depresszióhoz is vezethet. Testi tüneteket is ölthet: fejfájás, hidegrázás, hányinger, izomgörcsök, állandó fáradtság, alvási zavarok, gyomorfekély, szívpanaszok és magas vérnyomás kísérheti.
Nem szabad mindenáron kikerülni a konfliktust. Egy tányérdobálós veszekedés sok sérelmet, kényes pontot tisztázhat, a hosszúra nyúló hallgatás viszont csak időhúzás. Ha kiállsz magadért, önbizalmad is erősödni fog. Akármilyen reménytelennek látszik a helyzet, próbáld megtalálni a jó oldalát. Ha csak az egyedüllét félelme tart vissza a szakítástól, gondolj arra, hogy a szabadság új távlatokat nyit meg számodra. Ha pedig szíved egyik darabkája még a párodhoz húz, erősítsd magadban a pozitív emlékeket és érzéseket. Mindent helyre lehet hozni, ha az ember igazán szereti a másikat.