Ellentétes elemek és a velük való viszonyunk
hirdetés
A kapcsolatokban felmerülő problémák vizsgálatához először nézzük meg a mindannyiunkban meglévő férfi és női energiák elemi alapelveit.
A tűz férfias, a víz pedig nőies elem.A két elem közötti - a férfi és női energiák által képviselt - egyensúly a kiegyensúlyozott, virágzó kapcsolat alapfeltétele. Ezek az ellentétpárok foglalják magukban a férfi és a női energiák esszenciáját, tekintet nélkül arra, hogy milyen testben jelennek meg éppen. Azt akarom ezzel mondani, hogy egy férfi is lehet nagyon vizes (női energia), és egy nő is lehet tüzesebb (férfi energia). Mindkét energia megvan mindannyiunkban, csak a mennyiségük változik.
hirdetés
Ez a finom egyensúly nemcsak az embereknél figyelhető meg. Ha hátralépünk és egy kis távolságból tekintünk a bolygóra, megláthatjuk, hogy ezek az erők folyamatos működésben vannak. Túl sok hőség/tűz, és lecsap az aszály. Túl sok víz, és jön az áradat. A bolygó virágzásához az elegendő esőzés és a megfelelő napmeleg egyensúlya teremti meg a legjobb környezetet. Más szempontból közelítve a tenger és a szárazföld megfelelő egyensúlyára vanszükség. A sarki jég olvadásával több tenger/víz keletkezik, ami felboríthatja a világ törékeny egyensúlyát, és katasztrofális árvizeket, árhullámokat és egyéb természeti csapásokat idézhet elő.
Ugyanez ránk is igaz. Ha túl sok víz van bennünk, túl érzelmesek és befelé fordulók leszünk. Ha a tűz van túlsúlyban, olyan nagyon lobbanékonyak lehetünk, hogy a végén akár a kiégés fenyegethet.
Vegyük most sorra a tűz és a víz elem elveit:
Tűz
A tűz elemet, amint már említettem, a férfias energiával hozzák Összefüggésbe. A tűz a rombolás és az átalakítás erejét hordozza magában. Kifelé tartó — hőleadás — és (a passzivitással ellentétben) aktív alapelv. Amikor egy fiatal emberről azt mondjuk, hogy forróvérű, olyan személyre gondolunk, aki tele van szenvedéllyel és sokszor dühvel, mely tulajdonságokat általában a férfi energiával azonosítunk. Ha valaki tetszik nekünk, azt mondjuk rá, hogy tüzes. Egy-egy feladat feltüzelhet minket. Ha változtatunk valamin, vagy erősen éreztetjük a jelenlétünket, azt mondhatjuk, hogy lángra lobbantottuk a világot. A fenti példák mellett az alábbi kifejezések is a tűz elemhez kapcsolódnak: tüzes temperamentum, égő vágy, fűtött vita, heves veszekedés, fellobban a régi láng (egy régi szerelem, aki lángra gyújtotta a szívünket) stb. A tűz elem a Naphoz, a nappalhoz és kifelé terjedéshez, a felderítéshez és a tapasztaláshoz kapcsolódik.
Víz
A víz elemet a női energiával hozzák összefüggésbe. A víz kevésbé aktív; a föld alakját felvéve folyik, ezért sokkal passzívabb. Amikor valakiben alig pislákol az erő vagy a szenvedély, vagy nagyon legyengült, mondhatjuk rá, hogy olyan, minta mosogatórongy, vagy hogy lemosták a színről... Ha valakire azt mondjuk, hogy sodródik az árral, akkor arra gondolunk, hogy hiányzik belőle a tüzes ellenállás. Hagyományosan a tűz forró, a víz pedig hűvös. Nem annyira arról van szó, hogy a női energia gyenge, hanem hogy kevéssé aktív, és inkább elfogadó és befogadó. (Gondoljunk csak a nemi szervekre és magára az aktusra — a férfi nemi szerv kívül van és behatol, a női pedig befogadja, és hagyományosan a női szerep a passzívabb az aktus során.) A nőies Holdat az éjszakával és a tanuláshoz szükséges befelé fordulással hozzuk összefüggésbe. A befelé fordulást tükröző fogalmak és kifejezések: intuíció, introvertált, belátás/bepillantás stb.
Nagyon sokszor úgy értelmezzük a fentieket, hogy a vizes/női energia gyenge, de ez nem így van. Amikor a tűz és a víz találkozik, a víz kiolthatja, azaz elpusztíthatja a tüzet, a tűz pedig elpárologtathatja, ily módon eltávolíthatja a vizet. Ezen a szinten tehát a két erő ártalmas hatással van egymásra. Ezért nagyon finom egyensúly alakult ki közöttük. A legjobb esetben a tüzes hő kiegyensúlyozza a víz hűvösségét, a víz pedig egyensúlyba hozza a tűz szárazságát, aminek köszönhetően mind a kettő növekedhet. Ha például egy száraz, forró, szikkadt talaj esőt kap, akkor nedves lesz, és ezzel megfelelő környezetet teremt a növények fejlődéséhez. A nem túlságosan sok eső (árvizet okozhat) és a nem túl kevés eső (szárazsággal fenyeget) kényes egyensúlya az, ami életben tartja az ökológiai rendszert. Ha ebbe belenyúlunk, akkor az egész összeomlik; az egyensúlyt fenntartva azonban virágzásnak indul.
Mennyire vagy tüzes/vizes te magad?
Válaszold meg az alábbi kérdéseket, hogy megtudd, mennyire vizes vagy tüzes a természeted. Válaszolj igennel vagy nemmel a következőkre:
- Hajlasz arra, hogy mindig te kezdeményezd a kiruccanásokat stb. a kapcsolataidban?
- Mindig elfoglalt vagy, ritkán van időd magadra?
- Sokszor halogatod a dolgokat?
- Általában gyakrabban kezdeményezed te a szexet a párkapcsolatodban?
- Ha lehet, kerülöd a konfliktust?
- Rendszeresen dohányzói?
- Becsvágyó vagy?
- Örülsz annak, amid van?
- Inkább élj szerényebben, de élvezhesd a barátaid/családod társaságát, mint hogy több pénzed legyen annak árán, hogy kevesebbet láthasd őket?
- Szereted az izgalmas vízi sportokat, például a wind-ször-fölést, a vadvízi evezést és a szörfölést stb.?
- Belekezdesz dolgokba, de csak ritkán fejezed be őket?
- Legszívesebben a prérin a bozótból figyelnéd a vadállatokat?
- Általában te állsz elő valami új javaslattal a munkahelyeden?
- Félsz a döntéshozástól?
- Természetes könnyedséggel öltöd magadra a vezető szerepét?
- Hirtelen haragú vagy?
Ha az 1., 2., 4., 7., 10., 13., 15., 16. kérdésekre igennel válaszolták akkor nagy valószínűséggel tüzesebb személyiség vagy, mint ha a 3., 5.,3., 6., 8., 9., 11., 12., 14. kérdésekre mondtál volna igent — mely esetben inkább vizes a jellemed.