Erre lehet számítani félrelépés esetén
hirdetés
A legtöbb házasságon kívüli viszonyt folytató ember különleges helyzetben találja magát, amelyben különféle problémákkal szembesül. A legnagyobb belső konfliktust általában az idézi elő, hogy a külső partnerrel való kapcsolat rendkívül vonzónak, fontosnak, ellenállhatatlannak tűnik.
A kutatások azt mutatják, hogy az ilyen viszonyok különösen nagy lehetőséget hordoznak magukban, ami például a szexuális izgalmat, a személyes fejlődést, az én felfedezését, az önmegismerést és a kapcsolatban rejlő gyönyört illeti.
hirdetés
Egy vizsgálat szerint a külső partnerrel való kommunikáció minősége pozitív visszacsatolásként működött. A résztvevők arról számoltak be, hogy ezen keresztül saját személyiségükről pozitívabb képet alkothattak, és a szexuális kapcsolat minősége is számos szempontból jobb volt, mint az állandó partnerrel. Az ilyen pozitív kicsengést gyakran elhomályosítja a külső kapcsolat negatív következménye (például az erős szorongás, vagy a bűntudat érzése) és számos praktikus probléma, amely szinte elenged- hetetlen, ha valaki titkos kapcsolatot tart fenn. Mivel a félrelépések gyakran gumióvszer használata nélkül történnek, ezzel a házasságtörők kiteszik magukat a szexuális úton terjedő betegségeknek és annak, hogy megfertőzheti állandó partnerüket is. A vizsgálatok azt mutatják, hogy a házasságon kívüli szex új veszélyt hordoz magában az AIDS megbetegedések szempontjából, amely hatással lehet a tartól kapcsolatokra. Buunk és Bakker (1997) azt találta, hogy akik kevésbé elkötelezettek tartós kapcsolatukban, alacsonyabb hajlandóságot mutatnak arra, hogy félrelépéskor védekezzenek a szexuálisan terjedő fertőzések ellen, mint azok, akik erősebb párkapcsolati elköteleződésről számolnak be.
A házasságon kívüli kapcsolatok negatív következményei nemcsak az egyént sújthatják, hanem számos olyan következménnyel járhatnak, amely hatással lehet az állandó kapcsolat minőségére és stabilitására.
A házasságtörő egyén pl. elkezdhet kötődni a külső kapcsolatában, és megtörténhet, hogy szakít állandó partnerével, felcserélve őt erre az új partnerre. Persze az egyén úgy is dönthet, hogy nem zárja le egyik kapcsolatát sem, hanem párhuzamosan fenntartja mindkettőt. Ebben az esetben fennáll a veszélye, hogy a régebbi kapcsolat minősége számos szempontból kopottnak tűnik, összehasonlítva a külső kapcsolat érzelmi és szexuális tapasztalataival. Egy érdekel vizsgálatban gyakorló pszichoterapeutákat kértek arra, hogy jellemezzenek mélységében egy tipikus házasságtörő kapcsolatot, amellyel gyakran találkoznak a munkájuk során. A terapeuták beszámolója szerint még az alkalmi félrelépések is komoly veszélyt jelentettek a tartól kapcsolatokra és az ilyen esetek több negatív hatással is voltak a házasságra, ami a válásokat és a megemelkedett kapcsolati stresszt jelenti.
A legtöbb házasságon kívüli kapcsolatot titokban tartják a tartós partner előtt a megcsalt fél gyakran még akkor is igyekszik nem tudomást venni az egészről, amikor a félrelépés jelei már gyakorlatilag teljesen nyilvánvalóak.
Egy vizsgálat szerint a felszarvazott partnerek majdnem fele nem volt tudatában partnere házasságtörő viselkedésének, annak ellenére, hogy ennek jelzéseivel tisztában volt. A résztvevők kifejezetten magas aránya — 58%-a — kimondva vagy kimondatlanul kifejezte elfogadását partnere félrelépésével kapcsolatban, míg csupán 36 %-uk fogalmazott meg aktív és tudatos ellenállást megcsalásával kapcsolatban. Másrészt, néhányai extrém féltékenyek és hiperérzékenyek partnerük hűtlenségének lehetőségével kapcsolatos bármilyen jelzésre. Shackelford és Buss a szexuális él érzelmi hűtlenség lehetséges jelzésének 14 különböző típusát azonosították. Ezek közé tartozik a harag, a partnerrel szembeni kritikai megjegyzések, a partnerrel szembeni hétköznapi rutin és szexuális viselkedés megváltozása, a I mi mer szexuális érdeklődésének növekedése, a partnerhez való érzelmi kötődés jelzéseinek eltúlzása, a hűtlenség fizikai jelzésének feltárása, a szexuális érdeklődés csökkenése, a passzivitás, a partner közeledésének elutasítása.
Amikor a házasságon kívüli kapcsolat kiderül, gyakran nagyon romboló hatással van a tartós kapcsolatra. Világszerte a válások elsődleges oka a házasságtörés.
Egy vizsgálatban azt találták, hogy az elvált emberek 31 százaléka azt állította, hogy a férjnek egy másik nővel való kapcsolata volt a válás elsődleges oka (Burns, 1984). Ugyanakkor szinte lehetetlen megmondani a módszertani problémák miatt, hogy hány házasságtörés vezet váláshoz, mint ahogy azt sem tudjuk pontosan, milyen arányban maradnak együtt a párok a házasságtörést követően. Általában úgy tűnik, hogy a párkapcsolaton kívüli szexuális viszony akkor vezet váláshoz, ha elégedetlenséget okoz az elsődleges partnerrel kapcsolatban és emiatt inkább következménye, mintsem oka lehet a kapcsolati problémáknak. Egy kutatásban például azt találták, hogy azok a házaspárok, akik elfogadják egymás külső kapcsolatait - mint egyfajta nyitott házasságot - az Idő múlásával a házasságban átélt kapcsolati és szexuális elégedettség csökkenéséről számoltak be.