Hogy mentsd meg a vizes mobilod?
hirdetés
Nem biztos, hogy rögtön szervizbe kell vinned a beázott telefont: megpróbálhatod megmenteni.
Ha mindig a zsebedben vagy a kezed ügyében tartod a mobilod, egy pillanat alatt megvan a baj: könnyen valami vizes, nem éppen telefonbarát helyen landolhat. Ilyekor könnyen kétségbeesik az ember, hogy elvesznek az adatok, tönkremegy a készülék. Ennek elkerülése érdekében kipróbálhatsz néhány házi praktikát. Vedd ki az akkumulátort! Ösztönös reakció, hogy a beázott telefont bekapcsolod, hogy ellenőrizd, megvannak a benne tárolt információk, és nem ment tönkre a mobil. Ez azonban nagy hiba: lehet, hogy pont ezzel okozol zárlatot.
hirdetés
A legjobb, amit tehetsz, hogy amilyen gyorsan csak tudod, kikapod a telefont a vízből, és azonnal kiveszed belőle az akkumulátort, valamint a SIM-kártyát és a memóriakártyát, hogy az adatok megmaradjanak. Ne tedd vissza a tartozékokat, amíg nem végezted el a szárítási lépéseket! így biztos lehet abban, hogy valóban nem sérülnek a mobilod legfontosabb adatai, és nem megy tönkre az akkumulátor sem!
Szárítsd ki a telefont!
A következő lépés a készülék kiszárítása, amit sokan hajszárítóval oldanak meg, ám a forró levegő további károsodást okozhat. Inkább kerüld a hajszárítós megoldást. Csak akkor dönts emellett, ha a hajszárítódon van olyan kapcsoló, amellyel beállíthatod, hogy hideg levegőt fújjon, és ezzel kezeld a telefont. Szintén jó megoldás lehet ezen kívül az is, ha porszívót szívás helyett fúvásra állítod, de ha a sűrített levegő is jó szolgálatot tehet, ha éppen kéznél van.
Használj rizst!
Ha sem hajszárító, sem porszívó, sem sűrített levegő nem áll rendelkezésre, önts egy adag rizst egy tálba, és helyezd bele a telefont úgy, hogy minden oldalról alaposan ellepje: ez felszívja a nedvességet. Akkor is elvégezheted, ha már előtte kiszárítottad, így a maradék folyadékot is eltávolíthatod a készülék belsejéből. Az ilyen esetekre még nagyon hatékony a szilikon, amit a cipőkkel együtt vásárolsz. Ha eddig a cipő orrából a szilikonzsákokat megtartottad, most felhasználhatod, ha nincs, akkor az elkövetkezendőkben tartsd meg. (Amúgy van, aki a szilikonzsákok tartalmát egy tálban, dekorációként arra használja, hogy a lakás nedvességtartalmát csökkentse.)
Fagyaszd le!
Ha a fenti eszközök közül egy sincs otthon, vagy teljesen biztosra akarsz menni, tekerd be a telefont néhány zsebkendőbe, szalvétába vagy pár réteg papírtörlő-kendőbe, és tedd be a mélyhűtőbe 20 percre. Ezután vedd ki a fagyasztóból a készüléket, várd meg, míg felmelegszik, és tedd vissza az akkumulátort. Kapcsold be a telefont - ha nem működik, fagyaszd még öt percig! Próbáld meg még néhányszor, de ha három-négy ismétlés után sem működik, keresd fel a legközelebbi szervizt!