Érdekes praktikák a fűszerezésre
hirdetés
Megtörtént már veled az, hogy mikor főtt, vagy sült az ételt készítettél elfelejtettél tenni az adott fűszerből? Hihetetlen, hogy milyen fontossággal rendelkezik a fűszerezés. Jóformán az emberek már meg sem tudnák enni az ételt, hiszen só, vörös paprika, bors stb. az, ami megadja az ízt. Most megtudhatsz néhány praktikát, ami a fűszeretéssel kapcsolatos.
A megfelelő fűszereken múlik, hogy az egyszerű zöldségből látványos köretet varázsoljunk. A legtöbb esetben az a legjobb ízesítés, ha egy zöldséget egy másik zöldséggel, gyümölccsel vagy gyümölcslével párolunk meg. A zöldpaprikához remekül kapcsolódik a balzsamecet, fokhagyma, olajbogyó, csili bogyó. A brokkolit ízesítheted: grépfrúttal, naranccsal, fokhagymával. Spárgához remekül passzolnak a citrusfélék, currypor, méz, gyömbér, citrom és kapor. Karfiol remekül mutat bazsalikommal, curryporral, mustáros-majonézes öntettel. A bab jól mutat az olívaolaj, petrezselyem, citrom, szezámmag, szójaszósz.
hirdetés
A tárkony következő ételekhez alkalmas legnkább: saláták, ecetes savanyúságok eltevésénél, de levesek, főtt húsok, szárnyasok, birka, bárány, vadhúsok, valamint zöldbab-, zöldborsó-, és burgonyafőzelékek, ecetek ízesítésére is használják.
Érdemes tudni azt, hogy a zöldbabot a szezámmagok bolondítják meg, illetve ha salátáról van szó, a pörkölt, hosszúkás darabogra vágott mandula is finommá teheti.
A petrezselyem fantasztikus illatának és ízesítésének köszönhetően számtalan ételhez illik, de a burgonya, borsó és húsleves elképzelhetetlen nélküle.
Fontos tudni azt, hogy az ételekbe a szárított fűszerekből egyharmaddal többet használj a frissnél, mert így sokkal kisebb az aroma és illóolajtartalmuk.
Szárazbabot szeretnél feldobni? Akkor használj kapormagot, édesköményt, rozmaringot is lehet, de egy csipetnyi zsálya is felfrissíti a szárazbabot.
Az alapfűszereken túl érdemes kipróbálni a merészebb ízesítéseket is, a következő fűszerek mindegyike kitűnően illik a dinsztelt káposztához. Válogass kedvedre közülük, és állítsd össze a saját íz kombinációdat. A fahéj, szegfűszeg, csillagánizs, gyömbér, borókabogyó, kakukkfű fantasztikus ízt ad az ételnek.
A csombor vagy más néven borsika fű az erdélyi konyha kedvelt fűszere, fantasztikusan illik mindenféle káposztás ételhez is.
Érdemes tudni azt, hogy a lecsót csak a végén fűszerezd, ugyanis, ha már az elején sózod, a paprika túl sok levet ereszt. A paradicsom hozzáadásakor ízesítsd: frissen tört borssal és sóval.
A görög konyha kedvelt fűszere az oregánó, így sok görög fogásban feltűnik. A feta sajthoz is nagyon jól passzol, illetve a paradicsommal is jó barátságban van.
Amikor párolsz nem szükséges sót tenni a párolóvízbe, inkább zöldfűszereket használj az ízesítésre, aromája kellemesen átjárja az ételt párolás közben, és egészségesebb is így.
Fontos, hogy a májat csak sütés után, a tányéron sózd, mert különben megkeményedik.
A gyümölcslevest megbolondíthatod kicsit. Klasszikusan a fahéj és szegfűszeg adja a gyümölcsleves alapját, de nagyon finom ízt kölcsönöznek a levesnek a vaníliarúd kikapart magjai is. Akik pedig újítani szeretnének a kardamomos és a szegfűborsos változatot érdemes kipróbálni!
Egy-két citromkarika a leves frissességéről gondoskodik és zöldfűszereket is használj bátran: citromfű és a menta illenek hozzá leginkább.
Ha van otthon gyömbér akkor, azt is beledobhatod, mennyei ízt kölcsönöz a levesnek.
Felnőtteknek érdemes a levesbe egy kis alkoholt csempészni, rum, vodka vagy fehérbor kitűnő választás.