Amit nagyitól tanulhatunk
hirdetés
A főzés az a tudomány, melyet minden generáció művelt és fokozatosan jöttek illetve jönnek rá különféle trükkökre. Az egymást követő generációk mindig tanítják egymást, az idősek átadják tudásukat, a fiatalok pedig mindig újítanak. Ez a cikk olyan praktikákat fog bemutatni, mellyel részben könnyebb lehet az életed a konyhában, részben pedig helyrehozhatod az elsózott ételt vagy a bajon ellenére is finomabbá teheted az ebédet.
A tej főzése néha problémákat szülhet. Egy tipp: a tej nem fog elégni, ha az edényt hideg vízzel kiöblíted a forralás előtt. Még mindig fennáll a veszély, hogy egy pillanatig nem figyelsz oda és kifut: az edény peremét kend be vajjal, ami megakadályozza a kifutást. Ha azt szeretnéd megakadályozni, hogy a tej összemenjen akkor egy kevés cukrot adj hozzá (egy kávéskanálnyit), így nem lesz túl édes sem a tej. A konyha egy másik nagy, talán nagyobb probléma, a zsír spriccelése. Nagyon idegesítő mikor az egész konyha foltos egy-egy főzés után, de még nagyobb baj hogy bőrünkre is is kerülhet a forró zsírból. A zsiradék kevésbé fog spriccelni ha azt csak akkor teszed a serpenyőbe, miután felhevült. Egy másik tipp, hogy tegyél fémszitát a serpenyőre, hogy a zsiradék ne tudjon kimenni, de a vízgőz távozhasson. Melegítéskor egy kevés sót is rakhatsz hozzá, ami nem befolyásolja az ízeket, viszont segít hogy kevesebb zsiradék spricceljen ki. Ha el szeretnéd kerülni a különböző szagok és illatokat áramlását az otthonodban, akkor a következőt kell tenned: szerezz egy tányért vagy edényt, tégy bele forró vizet és csepegtess bele egy kevés levendula illatú illóolajat. A rántott halat rengetegen szeretik, ám a szagát nem állhatják. Keverj a lisztbe vagy a morzsába parmezán sajtot, és a kellemetlen szag eltűnik.
hirdetés
Mindezekre odafigyelsz és minden rendben lesz… Vagy mégsem. Mi van akkor a hús nem olyan friss, nem olyan minőségű mint amilyennek a boltban mondták, vagy amilyennek te hitted. Bukta… Vagy mégsem? Ha a húsleves főzésekor a csirke nem nagyon akar megpuhulni, akkor egy evőkanál ecetet kell hozzáadni. Az ecet rendkívül hasznos lehet öreg tyúkok főzése esetén is. Mielőtt edénybe helyezet kend át némi ecettel, így „visszakapja” majd fiatalságát. Baromfihúsok esetében rendkívül jó taktika, hogy a sütés/főzés előtt meglocsolhatod egy kevés citromlével. Ettől omlósabb és puhább lesz, ráadásul a citrom aromájától különlegesebb, könnyebb lesz az íze.Vad és kemény húsok esetében sem kell annyira kétségbe esni, csupán időigényesebb a tálalás. Az ilyen húsokat először mindenképpen erőlevesben kell megfőzni. Ezután hagyni kell, hogy lébe kihűljenek majd csak simán hogy egy pár órát álljanak.
Néha megesik, hogy elsózzuk a levest. Erre is vagy praktika: önts hozzá annyit vizet amennyit jónak látsz, fűszerezd újra só nélkül, vagy főzd addig míg a felesleges víz távozik. Egyszerűbb dolgod van habart levesek esetén, hisz ilyenkor elégséges 1-2 kanál tejföl, amitől ráadásul még finomabb is lesz. Ha egy tojás fehérjét kemény habbá vered, akkor fel tudod használni a túlsózott levesnél. A habot keverd bele óvatosan a levesbe, majd miután megkocsonyásodott emeld ki. A sós ízt almaecettel és cukor keverékével is semlegesíteni tudod. Folyamatosan kavard a levest, majd apránként adagold a keveréket, ameddig jónak érzed.
Ha túl sok zsír van a gulyásleves tetején, akkor tedd hűtőbe, hűtsd le, majd frappánsan egy kanállal emeld ki a felesleges zsiradékot. Ja, hogy nincs időd várni? Az sem gond: márts bele salátalevelet, hisz rátapad a zsiradék és csak ki kell emeld. Félig kihűlt levesek esetén egy nem olyan gyenge papírszalvétát is végighúzhatsz a levesben, hisz ez is magába szívja a zsírt.