Közel fél évezred, mire lebomlik egy PET palack!
hirdetés
Évente mintegy 100 millió hordó olajra van szükség 460 milliárd üdítős palack és doboz előállításához. Ehhez hozzájárul a szállítás során létrejövő környezetszennyezés, majd miután a szemétbe kerül a palack, közel 450 évig tart mire lebomlik.
Ez majdnem fél évezred egyetlen műanyag flakon esetében is. Világszerte körülbelül 340 milliárd palackot nem hasznosítanak újra évente, ami hatalmas mennyiség– hívja fel a figyelmet Rutai Gergely, a SodaStream szakértője.
hirdetés
Naponta több mint egymilliárd italos palackot használ az emberiség, melyeknek nagy része a szelektív hulladékgyűjtés terjedése és az újrahasznosítás ellenére még mindig a hulladéklerakókban, parkokban, óceánokban végzi. „Ez gyakorlatilag bűncselekmény a Földdel szemben és rengeteg vitát is szül” – hangsúlyozza Rutai Gergely. Kiemeli: egy átlagos család öt év alatt több mint 10.500 PET palack és fém italos doboz hulladékot termel. Ezeknek csak kevesebb, mint felét gyűjtik szelektíven, ami rendkívül elkeserítő adat. Bár évről évre kismértékben nő a szelektíven gyűjtött hulladék mennyisége, ennek ellenére csak Európában például a PET palackok mindössze közel 49%-a kerül szelektív gyűjtőkbe. A SodaStream gépek használói például 2009 óta kb. 2,2 milliárd PET palackkal csökkentették a világ hulladék termelését, így is óvva a környezetet a gyártással és szállítmányozással járó természeti hatásoktól.
A szénsavasító készülékeket gyártó SodaStream elkötelezett az iránt, hogy csökkentse a világ PET palack termelését. Mindezt úgy, hogy a szénsavas italok kedvelőinek ne kelljen lemondaniuk az üdítőkről, csupán otthon, költséghatékonyan, helytakarékosan, környezetkímélő módon állítsák elő a szénsavas vizet vagy víz alapú üdítőitalokat csapvíz segítségével. Magyarország abban a szerencsés helyzetben van, hogy a csapvíz minősége a legtöbb helyen a skandináv országok ivóvizének minőségével vetekszik. Emellett a legellenőrzöttebb élelmiszer, hiszen folyamatosan vizsgálják a minőségét. A SodaStream készülékekkel a hulladékot pedig elő sem kell állítani, így az újrahasznosításnál is környezetbarátabb megoldás.
A környezet szennyezéséért teljes mértékben az emberiség tehető felelőssé. Azért, hogy minél kevesebb PET palack kerüljön az óceánokba, parkokba, hulladéklerakókba, bárki tehet. Kíméljük meg a Földet a műanyag palackok közel fél évezredes lebontásának terhétől és válasszunk környezetbarát, alternatív megoldást!
Szöveg, fotó: One on One Kommunikáció