A sikeres önéletrajz 7 titka
hirdetés
A magyar tulajdonban lévő JobGroup Magyarország egyik vezető HR tanácsadó és szolgáltató cégcsoportja. Az 1992-ben munkaerő közvetítésre és kölcsönzésre alakult Job Kft. előbb a call centereket üzemeltető Tele-Scope-pal bővült, majd a Rehabjob létrejöttével a magyar piacon újdonságszámba menően belevágott a megváltozott munkaképességűek integrálódásának segítésébe. Cikkünkben a vállalat tanácsait olvashatjuk, amivel mi magunk is sikeres ünéletrajzokat tudunk majd készíteni.
A BrandJob létrejöttével és a TMP Worldwide-hoz történő csatlakozásával a 23 éves JobGroup képes arra, hogy a munkaerő keresésével és megtartásával kapcsolatos szolgáltatások széles körét nyújtsa mind az ép, mind a megváltozott munkaképességű munkavállalók számára. A magyar tulajdonban lévő cégcsoport árbevétele 2014-ben meghaladta az 1,2 milliárd forintot.
hirdetés
A Job Kft. szakértői több ezer önéletrajz alapján az alábbi hibákat tekintik a leggyakoribbnak:
Elérhetőségek: sokan elfelejtik megadni, vagy rosszul adják meg a telefonszámukat, már nem él a megadott szám, a feltüntetett e-mail címről visszapattan a levél.
Lényeg kiemelése: egész mondatokat felesleges megvastagítani, elég egy-egy szót kiemelni, amire a szem fókuszálni tud (pl. Napi feladataim során SAP rendszerben dolgoztam).
Tapasztalatok megjelenítése: fontos, hogy a cégnév, pozíció megnevezése és a feladatok rövid összefoglalása is szerepeljen a CV-ben. Cégenként ugyanis lényegesen eltérhet, hogy hasonló feladatkörben mit csinálnak a kollégák, vagy hogy miként hívják ugyanazt a feladatkört.
Nyelvtudás: nem elég azt leírni, hogy C-típusú középfokú nyelvvizsga, mert ebből nem derül ki, hogy aktív-e a jelentkező nyelvtudása. Érdemes feltüntetni azt a tudásszintet, mellyel a pályázás pillanatában rendelkezik a jelentkező.
CV-k frissítése: nagyon sok olyan önéletrajz nincs aktualizálva. A pályázó például már rég befejezte a tanulmányait, de még mindig úgy szerepel a CV-jében, hogy még főiskolás. Nem egyszer az illető már rég eljött az előző munkahelyéről, sőt azóta egy másik helyen dolgozik, de ez mégsem látszik az önéletrajzában. A hiányosan megadott adatok miatt sok pályázó elesik a pozícióitól, mert ha adott pozícióra azonnali munkába állással keresnek munkatársat, akkor nem hívnak fel olyat, akinél úgy tűnik, hogy jelenleg is dolgozik és emiatt várhatóan felmondási ideje van, vagy aki még főiskolára jár.
Részmunkaidő: a cégek alapos indokkal keresnek részmunkaidős pályázókat, nem pedig azért, hogy arra az időre vegyenek fel valakit, amíg az illető nem talál főállású lehetőséget. Azok a pályázók általában automatikusan elutasításra kerülnek, akik részmunkaidős pozíció mellett egyidejűleg főállású munkát is megpályáznak. Egyébként az álláskereső portálokon sincs értelme mindegyik kategóriát (4 óra, 6 óra, 8 óra) bejelölni, mert ebből egyértelmű, hogy valójában főállású pozíciót keres az illető, a részmunkaidőt pedig pusztán vészmegoldásnak tekintené.
Hívószavak: Egy önéletrajz elolvasásakor a HR-es azokat a „hívószavakat” fogja keresni, amelyek egybevágnak a hirdetésben megfogalmazott elvárásokkal. Így különösen fontos, hogy azok a tapasztalatok kerüljenek kiemelésre és részletezésre, amelyeket az adott állás kapcsán a kiválasztást végző HR munkatárs elvár.