Praktikák az aranyér kezelésére
hirdetés
Az aranyér gyulladását követő fájdalom és duzzadás, a megelőzésre ajánlott szabályok betartása mellett sok házi praktikával is enyhíthető. Amennyiben nem csillapszik a fájdalom, keresse fel kezelőorvosát!
A sajátos módszerek segíthetnek a tünetek enyhítésében, de nem tüntetik el az aranyeret. Keresse fel orvosát, ha egy héten belül nem enyhülnek a tünetek, ha súlyos a fájdalom, vagy ha erős vérzés jelentkezik. Tartsa tisztán a végbélnyílás környékét! Lehetőleg minden székelés után mossa le meleg vízzel a végbélnyílás környékét. Nem kötelező szappant használni, ez ugyanis kiszáríthatja a végbélnyílás környéki érzékeny bőrt, és fokozhatja a fájdalmat. Szárítsa meg finoman a területet fürdés után, mert az állandó nedvesség gombásodáshoz vezethet. Ezután jöhet az aranyér elleni kúp vagy krém.
hirdetés
Használja a külsőleg alkalmazható, aranyér kezelésére alkalmas krémeket vagy kúpokat. Közvetlenül székelés után ideális. Segít a meleg ülőfürdő, naponta többször használhatja a meleg vizes ülőfürdőt. Jó a hideg víz, jegelés, ha külső aranyere van, és az előbbiek nem hoznának javulást, alkalmazhat hideg vizes borogatást, vagy jegelheti is a végbélnyílás körüli területet.
Segítség a nedves törlőkendő. Ha külső aranyere érzékeny, ne használjon száraz vécépapírt, sokkal javalltabb az irritáló anyagtól mentes nedves törlőkendő (pl.: babapopsi-törlő). És hogyan előzheti meg az aranyér kialakulását? Az aranyér kialakulását, illetve begyulladását, a következőkkel lehet megelőzni, vagy késleltetni: rostban gazdag étrend. Egyen sok zöldséget, gyümölcsöt, és teljes kiőrlésű gabonát, ezáltal belei aktívabbak lesznek, és széklete kisebb erőfeszítéssel lesz üríthető. Segít megelőzni az aranyér kialakulását, illetve a már kialakult aranyér tüneteinek romlását. Beszélhet orvosával a különböző székletlazítók, pl. rost táplálék-kiegészítők használatára vonatkozóan. Ha rostpótlást alkalmaz, napi 8 pohár folyadékot igyon meg, különben a kiegészítő rost székrekedést okozhat. A sok rost, szelesedéshez vezethet. Fogyasszon folyadékot bőven! Ha sok folyadékot iszik, belei kevesebb vizet szívnak vissza a béltartalomból, és a széklet kevésbé lesz kemény. A víz illetve más folyadék megfelelő mennyisége függ az életkortól, egészségtől és fizikai aktivitástól. Ne álljon, ne üljön egy helyben hosszú ideig! Ha túl hosszú ideig ül - főleg ha WC-n, nő a végbél környéki vénákban a vérnyomás. Mozogjon sokat! Ha hosszú ideig tartó állással vagy üléssel kapcsolatos munkát lát el, szakítsa meg néha egy kis járkálással, mozgással, ami javítja a vénás vér elfolyását a test alsó részéből, és csökkenti a vénákra nehezedő nyomást.
Az egyhelyben való állást, ülést megkönnyítő gyakori mozgás hasznos az alsó végtagi vénatágulatok és a vénás trombózis megelőzésében, és segíthet a súlyfölösleg kialakulásában is. Ne erőlködjön! Az erőlködés, a levegő visszatartása széklet ürítése közben, a végbél alsó szakaszában található vénák fokozott nyomását hozhatja létre. Hogy ezt elkerülje, azonnal menjen vécére, ha székelési ingere van. Ha netalántán sokat vár vele, akkor széklete szárazabbá válik, és ürítése nehezebb lesz. Ha aranyere gyakran okoz problémát, lehetőség szerint kerülje a cipekedést, és a nehéz tárgyak emelgetését. Használjon nyákoldót. Ha köhögéssel járó légúti betegséggel küzd, szedjen nyákoldót, hogy a légúti váladék minél könnyebben ürüljön.