Hogyan fussunk ősszel?
hirdetés
A nyári időszak lassan lezárul és megérkeznek a hűvösebb évszakok. Ilyenkor az emberek hajlamosak a testmozgást hanyagolni, hiszen ki szeretne a hidegben sportolni mikor a jó meleg lakásban kényelmesen pihenhetnek. Ám aki úgy gondolja, hogy ősszel is formában szeretne maradni, annak most adunk pár tippet mire figyeljen például futás közben!
hirdetés
Zárjuk ki a hideg levegőt!
A hűvösebb őszi levegő miatt edzés közben légzési problémák merülhetnek fel. Ezért futás közben viseljünk egy vékony, légáteresztő sálat, amelyet a szánk és orrunk elé helyezünk, mint egy maszkot. Ez azért szükséges, mert így melegebb levegőt fogunk belélegezni és csökkennek a potenciális légzési nehézségek. Mindig az orrunkon keresztül igyekezzünk lélegezni, mert így a hideg levegő a légzőszervünkön keresztül jobban felmelegszik. Ha a szánkon keresztül szívjuk be a friss oxigént, akkor a torkunk hamar begyulladhat. Jobb ilyenkor a minél hosszabb, de mérsékelt intenzitású futás.
Öltözzünk fel megfelelően!
A megfelelő öltözködésre is kiemelkedően figyelnünk kell a hideg hónapokban való futás közben. Sem túlöltözni, sem alulöltözni nem szabad. Sajnos az otthon használt puha gyapjas ruhadarabok, nem megfelelőek, mert átáznak az izzadságtól és átengedik a hideget. Arra is figyeljünk, hogy ne fussunk hóban és sárban, mert a cipőnk könnyen átnedvesedhet. Továbbá mindig viseljünk sapkát, ugyanis a test hőmérsékletének 40%-a a fejen át távozik.
Igyunk sokat!
A folyadékpótlása nem csak a meleg időjárási körülmények között fontos! Mivel kocogás közben sokat izzadunk, a hideg miatt pedig a levegő sokkal szárazabb, kulcsfontosságú, hogy pótoljuk a szervezetből kivont vizet. Ezen kívül a jól hidratált szervezet kisebb eséllyel lesz kitéve a meghűlésnek vagy légzési nehézségeknek. Kocogáskor vigyünk tehát magunkkal egy palack vizet, és a pihenőkön igyunk belőle.
Mozgassuk át izmainkat!
A bemelegítés nem maradhat el bármilyen testmozgást is végzünk! Futásnál ez a folyamat általában két részből áll. Az első nagyon lassú futással indul, melynek hossza 1-5 km futótávtól függően. Ez lehet az a táv is, amíg kiérünk a futópályára. Majd következnek az átmozgató, nyújtó tornagyakorlatok, melyek 5-15 percig tartanak. A hideg időben ajánlott melegítőkrémek használata is, mely tökéletesebb melegítést eredményez a vérkeringés felgyorsítása révén. Viszont fontos, hogy a krémek nem helyettesítik a bemelegítést, kizárólag annak részeként használhatók.