Boris Johnson szerint a brit gazdaság nem hever romokban
hirdetés
Boris Johnson tagadja, hogy az Egyesült Királyság gazdasági válsággal szembesült. Az ellátási lánc megszakadása és az emelkedő árak „feszültségek, amelyek egy, a koronavírus-válság után felébredő óriástól elvárhatók” – idézi a Financial Times a brit miniszterelnököt.
Nem fogja megengedni az „ellenőrzés nélkül bevándorlás” újraindítását – jelentette ki a Konzervatív Párt manchesteri konferenciáján, és hozzátette, hogy az ország képes megbirkózni a tél közeledtével. Ugyanakkor egy nagy figyelemmel kísért üzleti felmérés azt igazolja, hogy az ellátási lánc zavara továbbra is sújtja a gazdaságot. Az ellátási lánc zavara „jelentős mértékben fékezte” a brit szolgáltatóipart – szögezte le Tim Moore, az IHS Markit gazdasági igazgatója.
hirdetés
A BBC kérdésére, hogy gazdasági válságról van-e szó, Johnson így válaszolt: „Nem, épp ellenkezőleg”. Mint mondta, ez inkább „egy rendkívül érdekes pillanat” az Egyesült Királyság számára, amivel a fuvarozók és a szupermarketek megbirkóznak majd. „Világelsők vagyunk a logisztika terén” – állította Johnson. Szerinte a munkaerőhiány egyes iparágakban arra készteti majd a munkaadókat, hogy emeljenek a béreken és javítsák a munkakörülményeket. Ezzel egyidejűleg elutasította Lord Simon Wolfson, a Next vezérigazgatója által tett javaslatokat, miszerint a vállalkozások a legalkalmasabbak arra, hogy eldöntsék, milyen mértékű bevándorlásra van szükség a munkaerőhiány megszüntetéséhez.
A britek azonban alapvetően nem töltik be azokat a munkaköröket, amelyeket korábban a bevándorlók végeztek. Sokan azért szavaztak a brexitre, mert úgy gondolták, hogy a migránsok nyomják le a béreket, így most mindenki pórul jár.
Egy közvélemény-kutatás szerint az Egyesült Királyságban csaknem másfél évvel a kilépés után, 2021 szeptemberében a megkérdezettek 47 százaléka gondolta úgy, hogy helytelen volt kilépni az Európai Unióból. A válaszadók már csak 40 százaléka vélte úgy, hogy a döntés helyes volt, 13 százalék pedig tanácstalan.
A brexitet eldöntő, 2016. június 23-án megtartott népszavazáson a leave-et, a kilépést a szavazók 51,9, az Európai Unióban való bennmaradást pedig 48,1 százaléka támogatta. A referendum előtt több közvélemény-kutatás is a remain, a bennmaradás pártiak enyhe előnyét prognosztizálta.
Forrás: Euronews