Az elszabaduló energiaárak sürgetővé tették a zöld átmenetet - véli a politikusok többsége
hirdetés
Az Európai Unió nehezen talál közös megközelítést a villamosenergia-árak emelkedése terén. Ez volt a téma a tagállamok állam- és kormányfőinek munkavacsoráján, de külön napirendi pontot szenteltek az ügynek az EP-képviselők is.
A vita szerdán került az Európai Parlament elé, azzal, hogy sok képviselő az EU gázpiacának vizsgálatára szólított fel, és ígéretet tettek az európai függőség mielőbbi csökkentésére. "Gondoskodnunk kell arról, hogy egyetlen állam vagy állami szereplő, legyen az Oroszország, a Gazprom vagy bárki más, ne manipulálja és befolyásolja az európai energiaárakat" - mondta Siegfried Muresan, román néppárti európai parlamenti képviselő.
hirdetés
Országok egy csoportja, köztük Franciaország és Spanyolország aláírt egy közös nyilatkozatot, amelyben közös gázvásárlást és az uniós energiapiacokra vonatkozó szabályok megváltoztatását javasolják a spekuláció korlátozása érdekében. "A tapasztalatok azt mutatják, hogy egyedül minden állam gyengébb, és hogy a kormányok külön-külön ki vannak szolgáltatva az árspekulációnak és még egymással is versenyeznek" - jelentette ki Iratxe Garcia spanyol szociáldemokrata politikus.
Az EU állam- és kormányfői szlovéniai munkavacsorájuk során az energiaárak emelkedéséről is tárgyaltak. Az Európai Bizottság sürgeti a tagállamokat, hogy biztosítsanak segélyforrásokat a fogyasztóknak és a kisvállalkozásoknak, és továbbra is védi a zöld átmenetet, mint a legjobb megoldást hosszú távon. "A gázárak rohamosan emelkednek, de a megújuló energiaforrások ára csökkent az elmúlt években, és stabilnak mondható. Tehát számunkra nagyon világos, hogy hosszú távon a megújuló energiaforrásokba fontos befektetni, amelyek stabil árakat és függetlenséget biztosítanak számunkra" - érvelt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.
Ezt az ötletet nem mindenki fogadja szívesen. Magyarország miniszterelnöke számára pontosan ez minden rossznak a kezdete. "Magyarország problémája a zöld megállapodás új szabályozása, amely indokolatlan adóterheket jelent a lakástulajdonosok, a háztulajdonosok és az autótulajdonosoknak és ezt nem lehet elfogadni" - nyilatkozta Orbán Viktor.
Visszatérve az Európai Parlamenthez, még a zöldpárti európai parlamenti képviselők is tudják, hogy a zöld átmenetnek ára lesz, de továbbra is úgy vélik, hogy a fosszilis tüzelőanyagoktól való függés káros a környezetre és a gazdaságra is. "A fosszilis tüzelőanyagok azt az illúziót keltették bennünk, hogy olcsó és megbízható energiával rendelkezhetünk, és ez egyszerűen nem igaz" - magyarázta Philippe Lamberts, a Zöldek társelnöke.
De egy kérdés továbbra is fennmarad: milyen mértékben kell az Európai Uniónak beavatkoznia? És vannak olyan országok, mint Németország vagy Hollandia, melyek úgy gondolják, hogy a piac képes szabályozni önmagát.
Forrás: Euronews