Fedezzük fel a Loch Ness-i szörnyet a Google Street View-val
hirdetés
A Loch Ness-i szörny keresése egyszerűbb lett köszönhetően a Google Street View-nak. Most van az évfordulója, hogy Nessie-ről, a Loch Ness-i szörnyről megjelent egy kép a Daily Mail-ben.
Az 1934-ben megjelent fotó jubileumának tiszteletére az internetes kereső óriás, a Google Street View feltérképezte a legendás tavat. A nézők megtekinthetik a tavat, mind a felszín fölött, mind alatt, amely mintegy 23 mérföldre (37 kilométer) terebélyesedik ki, délnyugatra Inverness városa felé. Bár a nézetek látványosak, akkor sem valószínű, hogy csak egy pillantást is vethessünk a Loch Ness-i szörnyre, az úgynevezett élő dinoszauruszra, vagy tengeri kígyóra. „Nessie” már régóta része a skót folklórnak. A katolikus legenda szerint visszaverték a vízi vadállatot, amikor az megölt egy embert úszás közben. Azonban a szkeptikusok azt mondják, a Loch Ness-i szörny is az egyik a középkori legendák szörnyei közül. Ezután közel 1000 évig nem észlelték a szörnyeteget. 1933-ban megjelent egy fénykép a helyi újságban Hugh Graytől, az Inverness Courier-ben, megmutatva, hogy a szörny egy hosszú farkú lény, a fénykép szerint közel a tó felületéhez, bár a kép homályos. A következő évben, áprilisban, a Daily Mail publikálta a Sebész által közreadott híres fényképet, amin úgy tűnt, hogy a szörny feje és hosszú nyaka kandikál ki a vízből. De a fotót hozó londoni sebész, Kenneth Wilson később elárulta, hogy a fotó átverés. Bár már több tucat feltételezett fotó, film és videó van a megfoghatatlan szörnyről, konkrét bizonyíték nincs a szörny létezésére. De ez nem akadályozta meg az embereket, hogy továbbra is keressék „Nessie”-t. 2003-ban egy, a BBC által finanszírozott kutatócsoport az egyik legnagyobb és legátfogóbb kutatást végezte el szonár és a műholdas navigáció segítségével, de nem találtak konkrét jeleket a lényről. Még ha ez egy mítosz is, mágnesként vonzza a turizmust a skót felföldön. És maga a tó is elég impresszív. Loch Ness 754 láb (230 méter) mély, így a második legnagyobb tava Skóciának, a Loch Morar után, ez 1017 láb (310 méter).
hirdetés
Egyesek szerint elképzelhető, hogy „Nessie” egy rég kihaltnak tartott dinoszauruszfaj fennmaradt egyede, leginkább a plesiosaurusra hasonlít. Mivel azonban az állatok egyedei is öregednek és meghalnak, a fennmaradás csak egy teljes populáció, vagyis szaporodási közösség fennmaradása esetén lehetséges. Nehéz elképzelni, hogy egy sok példányból álló népesség fennmaradhasson és elrejtőzhessen egy ekkora tóban. Soha nem került elő egyetlen tetem sem. A Loch Ness nem elég nagy még egyetlen dinoszaurusz család tartósabb fennmaradásához sem, ezenkívül a tó földtörténeti szempontból túl új ehhez, és a történelem folyamán többször be is fagyott. A tó halállománya kicsi, a vízben rengeteg lebegő szennyeződés van, ettől teljesen átlátszatlan, ezért alkalmatlan víz alatti vadászok életfenntartására. Több szemtanú leírása alapján a lény nem is hasonlít plesioszauruszra. További problémát okoz, hogy a tó vize mindössze 5 fok körüli, ami korábbi vélemények szerint alkalmatlan ilyen élőlény mindennapi életéhez. Ma már tudjuk azonban, hogy a Pliosauridae család tagjai remekül megvoltak Ausztrália késő kréta kori fagypont körüli vízeiben.
Mások azt feltételezik, hogy a tó mélyén alagút van, vagy hasadék, amin át a szörny szabadon közlekedhet a tó és az óceán között.