Figyeljetek Rám!
hirdetés
Nemzetközi viszonylatban mára már több ország is törvényalkotói szinten kezeli ezt a - gyermekvédelmi szempontból hatványozottan beavatkozást igénylő - romboló jelenséget, mely az újabb törvényalkotásokban is megjelent. Magyarországon a problémakört sokan nem látják át, valamint nem kap kellő figyelmet és hangsúlyt sem a szakemberek, sem a törvényalkotók részéről.
A jelenség ismertetése és bemutatása céljából az Apák az Igazságért Közhasznú Egyesület 2017. novemberében szervezte meg első hazai konferenciáját, társadalomkutató, jogi és pszichológus szakemberek bevonásával. A rendezvény kiemelt érdeklődést kapott. A számos pozitív visszajelzés, valamint a téma fontossága miatt az Egyesület 2019. május 10-én megszervezte második konferenciáját, mely ezúttal - egy konferencia-sorozat részeként - a Figyeljetek Rám! Gyermekjogi konferencia elnevezést kapta. „Minél több szakember figyelmét fel kell hívnunk a problémára és a lehetséges megoldásokra, hiszen a szülői elidegenítés a gyermekeknek akár egy életre szóló sérülést is okozhat. Ez egy jól körülhatárolható jelenség, ami nagyon sok családban előfordul - nyilatkozta Szaniszló Csaba, az Egyesület elnöke.
hirdetés
Hazánkban a Szülői Elidegenítési Szindróma (PAS), mint a gyermekben manifesztálódott tünetegyüttes vizsgálata nem képezi az alap-vizsgálati protokoll részét a szülői felügyelet rendezése iránt kezdeményezett eljárásokban, viszont a vizsgálat lehetőségét sem zárja ki jogszabály, amennyiben a kirendelő hatóság, vagy bíróság azt igényli (31/2008. IRM Rend. 20.§.). A nagyobb probléma e téren az, hogy a szülői elidegenítés megbízható vizsgálatára a szimptómák (tünetek) felismerésére és diagnosztizálására hazánkban a szó legszorosabb értelmében, csupán 1-2 szakértő rendelkezik kellő szakmai ismerettel és felkészültséggel. Különös tekintettel arra is - mely tovább fokozza a problémát és annak súlyát -, hogy ez gyakorta párosul, ill. szükségessé teszi a válási szituációval fellépő rosszindulatú szülő szindróma (DRMPS) vizsgálatát is, melyet csakúgy mint a PAS-t, a szakértők még csak nem is ismerik.
Magyarországon a szülői elidegenítés (PA), illetve a szülői elidegenítés szindróma (PAS) tüneteinek felismerése és bizonyítása szakavatott szakemberek bevonását követeli meg a hatósági eljárásokban. Ehhez a gyermekvédelmi, családsegítői területen dolgozó szakemberek, pszichológusok, pszichiáterek képzése, továbbképzése szükséges. A Magyarországon - egységességét tekintve - még kialakulóban lévő bírói ítélkezés kezdi felismerni a probléma létét és jelentőségét: "A gyermek nevelésére való alkalmatlanságra vonható következtetés abból, ha a szülő a gyermeket el akarja idegeníteni a másik szülőtől..." (A Legfelsőbb Bíróság 17. számú irányelve).
Nemzetközi példák
A szülői elidegenítés jelenségét az egyes országok gyermekbántalmazásnak minősítik, mivel a folyamatnak súlyos mentális hatásai vannak a gyermekekre nézve. Az elidegenítés hatásának következtében a gyermekben olyan negatív érzések is eluralkodnak, mint az önmarcangolás, düh és depresszió. Egyes országokban (pl. Ausztria, Románia, Brazília, Mexikó) a szülői elidegenítés bűncselekménynek minősül. Az USA-ban egyes bíróságok a szülői elidegenedést a gyermekkel való visszaélés formájának tekintik, amely hosszú távú hatásokkal és súlyos következményekkel jár a gyermek számára. Például a közelmúltban egy New York-i ügyben 2015. évben - ahol a szülő kapcsolattartását megakadályozták az elidegenítés tünetei mellett - a gyermektartásdíj megfiztésére irányuló kötelezettséget is felfüggesztették a szülői elidegenítés miatt.
Forrás: Arvalicom