Kiderült, hogy ki árulhatta el a náciknak Anne Frank és családja búvóhelyét
hirdetés
Kiderült, hogy ki árulhatta el a náciknak 1944-ben, hogy hol rejtőzik Anne Frank és családja Amszterdamban. Egy zsidó jegyző árulhatta el a megszállóknak a német család búvóhelyét, közölte a 2017-ben alakult, igazságügyi szakértőkből álló csoport, amit egy volt FBI-ügynök vezet.
Az egyik kutató, Pieter van Twisk mutatott egy levelet, amit 1957-ben kapott Otto Frank. Ugyanazzal az írógéppel írták, mint a német megszállóknak 1944-ben átadott dokumentumok egy részét. A szakértők a németek által létrehozott Zsidó Tanács egyik amszerdami tagját, Van der Berghet gyanúsítják, hogy ő adhatta ki a megszállóknak a Frank-család búvóhelyét, sok zsidó tartózkodási helyével együtt.
hirdetés
Ronald Leopold, az Anne Frank Alapítvány munkatársa mondja, hogy egyelőre csak az írógépet azonosították, és nem a feljelentőt. Elkövetőket csak akkor szabad megnevezni, ha kétséget kizáró a bizonyíték. A németeknek jelentéseket készítő Zsidó Tanácsok tagjairól tudni, hogy azért vállalták a feladatot, hogy saját családjukat megmentsék a deportálástól. A most gyanúba kevert tanácstag és családja megmenekült az elhurcolástól, és túlélték a holokausztot.
Annét és nővérét a bergen-belseni táborba szállították, mindketten ott haltak meg. Édesanyját Auschwitzban gyilkolták meg. Édesapjuk, Otto Frank megmenekült. Amszterdamba hazatérve tudta meg, hogy családja meghalt a koncentrációs táborban. Anne naplóját az egyik bújtatótól kapta meg, megjegyzéseket fűzött hozzá, majd 1947-ben kiadta. A naplót 2009-ben az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította, a világ tíz legolvasottabb könyve közé tartozik.
Forrás: Euronews
Fotó: Anne Frank Fonds Basel