Milyen veszélyekkel járnak a rovarcsípések?
hirdetés
Szúnyog, darázs, méh, bögöly, pók vagy hangya csípésére mindnyájan fölszisszenünk, amit esetleg átmeneti fájdalom, enyhe bőrpír követhet. Hazánkban rovarcsípések ritkán okoznak nagyobb veszélyt. De azért jó, ha tudjuk, mit kell tennünk a rovarcsípések esetén.
Néha a "mérges" rovarcsípés gyulladást okoz. "Mérges" mert a rovarokról, vagy a bőrfelszínről a szúrt bőrsebbe került bármely kórokozó itt a szaporodáshoz, fertőzéshez kedvére való táptalajt és meleget talál. Ezért jó, ha van nálunk fertőtlenítő jódoldat, vagy Betadin, esetleg Dermoforin por. Máskor nem a fertőzés, hanem a szervezet túlérzékenysége, vagy a csípéskor a sebbe jutó toxinok okozzák, hogy percek alatt aránytalanul nagyfokú vizenyő, illetve savós, allergiás gyulladás alakul ki.
hirdetés
A tavasszal együtt megjelennek a bogarak, rovarok is. Családok vállalkoznak hétvégenként piknikezésre, kirándulásra, túrázásra. De kevesen készülnek fel arra, hogy az ilyen csípéseket helyben „orvosolni” tudják. Mindenképp azt javasoljuk: fordítsunk nagyobb figyelmet erre, mint eddig tettük.
A nyálkahártya-csípés, vagy sérülés ellátása a legsürgősebb! Itt nagyobb a fájdalom, az ijedelem, és szinte semmi sem akadályozza a fertőzés, vagy az allergiás gyulladás tovaterjedését. Legveszélyesebb a torok környékén történt csípés, ami még fájdalmasabb és esetleg duzzanat akadályozhatja a légzést. Kezeletlenül akár fulladásig fokozódhat, szóval nem játék! Allergiás reakció esetén jó, a kalcium pezsgőtabletta, komoly bajt előzhetünk meg vele. A bőrt borogassuk, a nyálkahártya duzzanatát jéggel hűtsük, és borogatással kívülről lohasszuk, esetleg kenjük be Fenistil géllel.
Kullancs elleni intézkedések
A többi rovarcsípéssel szemben a kullancs-csípés semmi fájdalommal nem jár, így nehéz észrevenni, pedig komoly megbetegedéseket is okozhat! Ezért amint lehet, gondosan vizsgáljuk át magunkat - különösen a hajlatokat, lágy, meleg helyeket, gyerekeknél a fejet is -, hogy nem lapul-e kullancs rajtunk. A potrohban lévő "véres táptalaj"-ban számtalan kórokozó szaporodhat föl és kerülhet a "nyílt" bőrseb révén, közvetlenül a szervezetbe. Ennek négy óra után robbanásszerűen nő a veszélye! A kullancsot kullancs-csipesszel a fejnél - a kitinpáncéljánál - kell megfogni. Óvatosan, de határozottan, csavaró mozdulattal kell, épségben kihúzni. Tilos nyomkodni, kitépni!
Legjobb elkerülni a sűrű, bokros vadcsapást, erdőszélt, ill. legelőt! Még jobb spray-vel, illetve más riasztószerrel (Protekt B, OFF) elriasztani a kullancsokat! Európában a kullancsok által terjesztett legáltalánosabb két betegség:
- a vírusos agyvelőgyulladás, ellene oltásokkal védekezhetünk, amelyet legjobb már télen kérni az orvostól (három rész oltás biztosít teljes védelmet).
- a Lyme kór leggyakrabban bőr-, ízületek-, idegrendszer-, szív-, szemgyulladást kiváltó bakteriális fertőzés. Ezt gyógyszer gyógyítja. Első jele a Lyme folt, a bőr kokárdaszerű, sokszor alig észrevehető, gyűrűs gyulladása, amely orvosi vizsgálatokat és mielőbbi antibiotikumos kezelést igényel.
A fentiek senkit ne riasszanak el, ha az óvintézkedéseket betartjuk, csekély a megbetegedés lehetősége.