Mindent a Sudokuról
hirdetés
A Sudoku szabálya nagyon egyszerű, úgy kell kitölteni a táblázatot, hogy minden oszlopban illetve sorban és minden körbehatárolt területen pontosan egyszer szerepeljen az összes számjegy, attól függetlenül, hogy milyen nagy vagy kicsi is a tábla.
Nem csak testünk edzésével lehetünk fittek. Szellemünket, gondolkodásunkat is bizony tornáztatni kell. erre remek megoldás a Sudoku is. A Sudoku egy jó kis rejtvény játék, aminek azt a verzióját, amit ma is játszunk, Howard Garns alkotta meg 1979-ben és a sudoku név védjegye a japán Nikoli Co. Ltd. tulajdonában van. Sudoku igazából egy japán kifejezés rövidítése, "számjegyek csak egyszer szerepelhetnek”, japánul: szúdzsi va dokusin ni kagiru . A rendes papír alapú játékban számokkal lehet játszani.
hirdetés
Eredetileg, csakis számokra tervezték ezt a játékot, viszont ma már, egészen másképp is lehet játszani. A számokat sok esetben figurák, vagy valami tárgyak helyettesítik. Természetes a szabály ugyan az maradt, csak mást kell betenni a kockákba. Itt is mindig megvan, adva néhány. Vannak viszont már olyan online játékok, amikben különböző figurákat is lehet választani, ami lehet, hogy némileg nehezíti a játékot, de mindenképpen színesebbé és még érdekesebbé teszi. Ami nagyon jó a Sudokuban, hogy nem igényel semmilyen előzetes matematikai tudást, mindenki játszhat vele, nem csak a matek tanárok. Tulajdonképpen egy olyan érdekes türelemi és logikai gondolkodás szükséges hozzá, ami ha nincsen a diagramoknak nem lesz megoldása. A kitöltéshez, viszont nem használhatóak az összes számok, csupán egytől egészen kilencig. Nagyon sokan foglalkoznak a játékkal, és kutatják, és egyre több minden derül ki róla. Legyen ön is részese ennek a játéknak, ami ha ilyen ütemben halad előre, akkor még évszázadokat fog minket szórakoztatni. Tanulja, meg a szabályokat majd pedig kezdjen el vele játszani. Ha pedig már tudja, akkor gyakorolja egyre többet és többet, amíg ön lesz a Sudoku királya.
Keresztrejtvény kontra Sudoku
Az már biztos, hogy legyen szó keresztrejtvényről vagy Sudokuról biztosan állíthatjuk, hogy mind a két játék remek kikapcsolódási forma bármilyen korosztályt is veszünk szemügyre. A napilapok kedvelt részei szoktak lenni, amit az ember egy – kettő meg is old. E miatt kitalálták már a nyomtatot, kiadványokat is. Ritkán keverik össze a két játékot egy magazinon belül, de már elég gyakori ez is. Mivel mind két játéknak ugyan az a rendeltetése, vagyis az emberek szórakoztatása és az agy munkájának segítése.
Nézzünk néhány alapvető tényt a két rejtvényről. Vegyük először szemügyre a keresztrejtvényt. A keresztrejtvények lényege az, hogy a kérdés vagy meghatározás megoldását egy négyzetrács sorába vagy oszlopába kell beírni, amelynek minden fehér mezőjére egy-egy betű kerül. A szavakat általában fekete mezők választják el. Vannak olyan rejtvények is (például a francia sajtóban), amikben csak egy - függőleges vagy vízszintes - rácsvonal szolgál erre a célra. A válaszok, vagyis a kérdések megfejtései vízszintesen általában balról jobbra, függőlegesen felülről lefelé olvashatók. Persze azokban az országokban, ahol nem jobbról balra olvasnak, hanem fordítva, vagyis balról jobbra a válaszok megfejtésének az olvasása is fordítva történik. Amíg a Sudokuban, ami az ősi japánok kedvenc játékai között szerepelt, minden feladatban közös a cél, mégpedig az, hogy mind függőlegesen, mind pedig vízszintesen egyszer kell szerepelnie az egytől kilencig terjedő számoknak. A nehézsége abban rejlik, hogy előre meg vannak adva benne számok. Abban biztosak lehetünk, hogy vannak a játékoknak közös pontjai, de vannak ellentétei is. Hiszen mind kettőben üres kockákat kell kitölteni, viszont egyikben számokkal másikban pedig szavakkal érjük el a megfejtést.