Százmilliók számára életveszélyes kereszténynek lenni
hirdetés
A kereszténység üldöztetése a hit megszületése óta létező veszély követői számára. A kétezer éves történet vérengzések és mártíriumok szakadatlan folyamata, ami a 20. században valamelyest enyhült, de az elmúlt években újra erőre kapott. Figyelmeztetően. A veszélylista élén Észak-Korea áll, a főbb kockázati körzetek pedig Ázsiában és Afrikában láthatók. Van olyan összesítés, ami szerint a mai keresztényüldözés mértéke eléri a Nero és Diocletianus római császárok alatti legrosszabb időket.
A veszélylista első helyén Észak-Korea, a másodikon Pakisztán áll, majd Afganisztán, Szomália, Líbia, Jemen, Irán, Nigéria, és India következik. Ezeken a helyeken (összesítve) napi átlagban 15 embert gyilkolnak meg, 12 templomot rombolnak le vagy támadnak meg. Keresztény hitük miatt minden órában 20 személyt tartóztatnak le vagy ítélnek el. 309 millió ember él olyan vidékeken, ahol a hit vagy annak gyakorlása napi halálos veszély a számukra.
hirdetés
A kutatások azokat az eseteket veszik számba, amikor az érintettel kifejezetten a hite miatt bánnak kegyetlenül, nem azért, mert lopott vagy más bűncselekményt követett el. Az esetek többségében egy másik hit elhagyása vagy bírálata az agresszió oka, vagyis a személy lelkiismereti és véleményszabadságának megtorlása.
Mi az oka az újjáéledő gyűlöletnek?
„Apa, miért dobálnak minket kövekkel?” – kérdezte egy Hasszán nevű észak-afrikai kisfiú az édesapját. A válasz az volt, hogy „azért, mert Jézusban hiszünk”. A köznapi szenvedők számára ez az egyetlen megragadható magyarázat. De ennél sokkal többről van szó.
A mai Jézus-hit politikai és eszmei tekintetben igen zavaró a diktátorok, egyeduralomra törekvők és elnyomók szemében. Erre már a történelmi ősidőkben figyelmeztetett a hit első nagy terjesztője. Az eszmei ellentétek politikai konfliktusokhoz vezetnek. "
Pál apostol,levél az az efezusiakhoz 6:12)A keresztényüldözés legfőbb megjelenítője a mai világban Észak-Korea. Kim Dzsong Un államrendszere azon alapul, hogy családja és ő maga abszolút és korlátozhatatlan hatalmat gyakorol, de ha valaki keresztény lesz az ő uralma alatt, akkor ezt a pozíciót Jézus tölti be. Olyan uralkodók számára, mint Kim elnök, ez fenyegető kihívás. Jézus azt közvetíti számukra, hogy a félelemre támaszkodó diktátorok kicsik és gyengék. Az egyes államok vagy hatóságaik által gyakorolt vagy eltűrt napi üldöztetéseknek ez az egyik oka.
Uganda: élve eltemetve a hangyák közé
Az egyik horrorszerű eset idén augusztusban történt, Uganda egyik nyugati településén. Saban Sajabi, aki korábban iszlám hitű tanár volt, áttért a kereszténységre, és emiatt a család kiközösítette. Feleségét elválasztották tőle, menekülnie kellett szülőhelyéről. Ezután feleségül vett egy keresztény nőt, két gyermekük is született, de a család lenyomoztatta őket, bérgyilkosokat fogadtak, akik élve elásták a férfit egy hatalmas hangyavárban, felesége szeme láttára. Halála lassú és gyötrelmes volt.
A rendőrség nem indított nyomozást, és a maradványok eltemetéséről is egy helyi misszionárius gondoskodott. Előtte egy héttel gyilkolták meg az iszlámról áttért Kasimu Kawonát, akit apja személyesen vert agyon. Iszlám szélsőségesek ugyanazon a napon ölték meg a Patrick néven ismert fiatal evangelistát, Dante Tambikát, aki békésen horgászott a folyóparton. Egy Hajat Habiiba Namuwaya nevű, három gyermekes asszonyt saját apja mérgezte meg.
Júniusban egy Isima Kimbugwe nevű lelkészre gyújtották rá a házat, aki bent is égett. Élet és halál között lebeg még egy idős asszony, akit botokkal vert össze az unokaöccse, amikor meglátta nála a keresztet, egy fiatal családanya, akit a rokonság szurkált össze, és egy fiatal férfi, akit machetékkel vagdostak meg.
Átléphetetlen kulturális falak
Szélesebb látómezőben észlelhetők a kulturális kihívások is. A mások szeretetére épülő hit zavaró lehet sokaknak, akiknek szemléletében a gyűlölet és a pusztítás a főszereplő, amit a fölöttes hatalom is táplál és bátorít. A napi életben ebben gyökereznek a közvetlen tragédiák.
Kulturális jelenség az is, ami Vietnámban létezik, ahol több törzs és helyi vezető megköveteli a rituálékban való részvételt, így az ősimádatot vagy a bálványok előtti áldozást. Ha egy ott élő keresztény nem hajlandó ebben részt venni, azonnal magára veszi a célkeresztet és a közeg gyűlöletét. Különösen azok, akik újabban térnek vagy térnének át a keresztény hitre, mert őket még az árulás vádja is eléri.
Bizonyos kultúrákban nem jelent közvetlen veszélyt kereszténynek lenni, de a hangoztatása vagy nyílt vállalása már erős kockázattal jár és rejtőzködésre kényszerít. A hatóságok viszont előszeretettel állítják be ezt összeesküvésnek vagy szektás magatartásnak, annak súlyos következményeivel. Igen gyakori jelenség, hogy a keresztényeket diszkriminálják a munkahelyeken, utcaseprésre vagy nyilvános illemhelyek takarítására kényszerítik, mint Pakisztánban, ahol a keresztény lakosság munkanélküliségi szintje 90% fölött áll.
Forrás: Euronews