Világraszóló felfedezés Stonehenge közelében
hirdetés
Hatalmas, több ezer éves tárnarendszert fedeztek fel régészek az angliai Stonehenge közelében.
A Wiltshire-ben, Salisbury közelében körkörösen elrendezett ősi kőtömbökről legutóbb a nyári napforduló kapcsán írtunk, ott ugyanis évről évre nagyon sokan összegyűlnek június 21-re virradóra, de idén, a járvány miatt, csak az interneten várhatták a napfelkeltét.
Egy napra rá adta hírül a BBC, hogy egy egész tárnarendszert találtak kutatók a rejtélyes építménytől körülbelül három kilométerre. A húsz tárna mindegyike öt méter mély, és több mint tíz méter széles. Gyűrűt alkotnak nem messze Durrington Wallstól.
hirdetés
A kutatócsoport a St Andrews, a Birminghami, a Warwicki, a Glasgow-i és a Walesi Egyetem régészeiből áll. Úgy gondolják, hogy a húsz - vagy akár még több - tárna valamiféle határt képez a szent területen.
A tudósok szerint óriási felfedezésről van szó. A St Andrews Egyetem egyik régésze, Richard Bates azt mondta, hogy vizsgálataikból az eddig ismertnél is összetettebb társadalom körvonalazódik. "Az emberek oly mértékben összhangban voltak a természet történéseivel, amit alig tudunk elképzelni a modern világban." Másikuk, Tim Kinnaird úgy fogalmazott, hogy a tárnák megvizsgált üledékei a természeti környezetre vonatkozó vadonatúj információk "gazdag és elképesztő archívumát adják".
Stonehenge és környéke 1986-ban került fel az UNESCO világörökség-listájára. A védelméért felelős brit hivatal, a National Trust szakembereit is bámulatba ejtette a felfedezés.
Forrás: Euronews
Fotókredit: Tim Ireland