Ilyen testápolót válasszunk a hidegebb időkre
hirdetés
Itt az ősz és hamarosan a tél is beköszönt. Az időjárás ilyenkor még jobban megviseli az ember szervezetét, mint máskor. Nincs ez máshogy az ember bőrével sem, neki is kell az ápolás, hogy bírja a hideget. Tapasztaltad már biztosan te is, hogy a hidegebb időkben a bőröd szárazabb, sőt olyan is előfordulhat, hogy viszket és ekcémás foltok jelennek meg. Ezért is fontos a megfelelő testápolót megkeresni.
Fontos, hogy mindig az aktuális évszaknak megfelelő testápolót válasszunk. Nyáron a bőr elegendő faggyút termel a meleg miatt, de télen ez nem elég, meg kell őrizni a bőr egyensúlyát. Akkor is ha normális a bőröd, a téli hidegekben neked is szükséged lesz zsírozó testápolóra, ezzel megelőzheted, hogy a bőröd kiszáradjon és, hogy kialakuljon az ekcéma. Az összetevők arányától függ mindig a testápolók és a könnyen felszívódó krémek állaga. Most megosszuk veletek, hogy milyen összetevőket is kell keresni a krémekben. Sokszor elolvassuk, hogy mit is tartalmaz a vásárolt termék, de fogalmunk sincs, hogy ez mit is jelent, most ebben is segítünk nektek. Zsírozó, bőrtápláló alapanyagok: ezek a vízben nem oldódó alapanyagok védőréteget képeznek a bőr felszínén, nem engedik, hogy víz szabadon távozzon a bőrből. Ilyen természetes származékok például a shea vaj (karitévaj), kakaóvaj, jojoba-, oliva-, avokádó-, kókuszolaj. Szintetikus alapanyagok például a fehér viasz (cera alba= méhviasz), lanolin (gyapjúzsír), vazelin, eucerin (gyapjúzsír alkoholokat, vazelint tartalmazhat) vagy a paraffin származékok.
hirdetés
Vízmegkötő alapanyagok: a bőr hidratálásában segítenek, mivel nagy mennyiségű víz megkötésére és a bőrbe történő bejuttatására képesek. Ilyenek például a glycerin vagy a lecitin, melyek a hidratáló testápolók nélkülözhetetlen alapanyagai.
Emulgeáló szerek: ezek az összetevők a lipidtartalom mellett nagy mennyiségű vizet is képesek megkötni (olaj-víz emulziók). Ilyen emulgeálók például a stearate, cetearylalcohol, vagy a triglyceridek.
Amennyi ember annyiféle bőr létezik. A bőrtípusok azonban mégis könnyebben besorolhatóak, ezért is kell a megfelelő krémet megkeresni. Mert ahány krém annyi fajta bőrre alkalmazható és a mi célunk, hogy a saját bőrünkre legyen tökéletes hatású. Amennyiben a bőröd száraz, atópiás, akkor 30% zsirozó, bőrtápláló alapanyagokat tartalmazó kenőcsöket és testápolókat keress. Ezeket lipidpótló testápoló néven vásárolhatjuk meg a gyógyszertárakban, drogériákban. Normál, vegyes bőr mindennapi ápolására a krémesebb állagú hidratáló testápolók a legjobbak. Ezek a készítmények az emulgeáló szerek segítségével ideális mennyiségben tartalmaznak vizes és olajos komponenseket is. Kedvező tulajdonságuk, hogy jól kenhetők, gyorsan felszívódnak és nem tömítik el a pórusokat.Az arc ápolására a vizes fázisú hidratáló krémek ajánlottak, de érett vagy nagyon száraz bőr esetén az arcra is bőrtápláló, magasabb lipidtartalmú kozmetikumokat válasszunk. Pattanásos bőr vagy rosacea esetén a fokozott faggyútermelés miatt a bőr zsíros és többnyire érzékeny. Ezekre a bőrproblémákra speciálisan kifejlesztett kozmetikumok állnak rendelkezésre, melyek a bőr faggyútermelését is szabályozzák.
Az érzékeny, allergiára hajlamos bőr esetén illatanyag (fragrance) és tartósítószer-mentes (például paraben-mentes) készítményeket keressünk. Ilyenkor is figyelembe kell venni a bőr száraz vagy zsírosodásra hajlamos jellegét, mindkét típusban elérhetők a hipoallergén kozmetikumok. Kézápolásra télen mindig egy kicsit zsírosabb kenőcsöt válasszunk, mert a hideg szél, vagy meleg kesztyű hiánya jobban igénybe veszi, kiszárítja a bőrt. Mivel ezek lassabban szívódnak fel, elsősorban éjszakára optimális a használatuk.