Télen testápolót, de milyet?
hirdetés
Lassan beköszönt a tél, aminek vannak, akik örülnek és vannak, akik nem. A bőröd védelmére télen is szükség van. A testápolók, amiket nyáros és ősszel használtál, nem biztos, hogy megfelelőek lesznek erre az időszakra is, most adunk pár tippet hogyan válassz testápolót illetve arckrémet.
A téli időben, biztosan te is tapasztaltad már, hogy a bőröd a szokásosnál szárazabb, vannak, akiknél a hideg vöröses bőrt, viszketést is előidéz, sőt még akár ekcémás foltok is megjelenthetnek a kézfejen, arcon, nyakon. Ezért fontos a megfelelő bőrápoló, hogy az ilyenekre ne kerüljön sor.
hirdetés
Fontos a testápolók megválasztásánál, hogy az évszaknak megfelelőt válasszunk, például a nyári melegben a bőr elegendő faggyút termel, azonban télen ez a mennyiség több esetben is kevésnek bizonyul. Ezért van, hogy a hideg és szeles időben a normálisan működő bőrnek is szüksége van zsírozó testápolóra, evvel megelőzhető az ekcéma és a bőr száradása is. A zsírosabb kenőcsök, és a felszívódó hidratáló krémek állaga az összetevők arányától függ- mondta Dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus, aki a Budai Allergiaközpont orvosa. Most megmutatjuk nektek, hogy milyen összetevőkre is kell odafigyelni egy testápoló megválasztásánál.
Zsírozó, bőrtápláló alapanyagok: ezek a vízben nem oldódó alapanyagok védőréteget képeznek a bőr felszínén, nem engedik, hogy víz szabadon távozzon a bőrből. Ilyen természetes származékok például a shea vaj (karitévaj), kakaóvaj, jojoba-, oliva-, avokádó-, kókuszolaj. Szintetikus alapanyagok például a fehér viasz (cera alba= méhviasz), lanolin (gyapjúzsír), vazelin, eucerin (gyapjúzsír alkoholokat, vazelint tartalmazhat) vagy a paraffin származékok.
A vízmegkötő anyagok a bőr hidratálásában vesznek szerepet, mert nagy mennyiségű vizet tudnak megkötni és képesek a bőrbe történő bejuttatására. Ilyenek például a glycerin vagy a lecitin, melyek a hidratáló testápolók nélkülözhetetlen alapanyagai.
Emulgeáló szerek: ezek az összetevők a lipidtartalom mellett nagy mennyiségű vizet is képesek megkötni (olaj-víz emulziók). Ilyen emulgeálók például a stearate, cetearylalcohol, vagy a triglyceridek.
Továbbá nagyon fontos, hogy a bőrtípusunknak megfelelő testápolót válasszunk, mert csak akkor érhetjük el a kívánt hatást. Száraz, atópiás bőr esetén a 30% zsírozó, bőrtápláló alapanyagot tartalmazó testápolók vagy kenőcsök a legjobbak. Ezeket lipidpótló néven találjuk meg az üzletekben. A krémesebb állagú hidratáló testápolók a normál, illetve a vegyes bőr mindennapi ápolására használatos. Ezek a termékeke az emulgeáló szerek segítségével ideális mennyiségben található meg bennük vizes és olajos komponensek is. Ezek a krémek könnyedén felszívódnak, nagyon jól kenhetőek és nem tömítik el a pórusokat sem.
Az arc bőrét is ápolni kell, hiszen az több természeti tényezőnek van kitéve, mint a testünk nagy része. Ezért is vizes fázisú hidratáló krémek ajánlottak, de ha nagyon száraz a bőr, akkor az arcra is bőrtápláló, magas lipidtartalmú krémet válasszunk. Pattanásos bőr esetén, a bőrnek fokozott a faggyútermelése, ezért az ilyen típusú bőrre a speciálisan kifejlesztett kozmetikumok ajánlatosak.
Amennyiben érzékeny vagy allergiára hajlamos a bőröd, akkor illatanyag és tartósítószer-mentes terméket keress. Vedd figyelembe, hogy száraz, vagy zsíros a bőröd és a szerint válogass, mind a két fajtából megtalálhatóak a hipoallergén készítmények. Kezek ápolására télen egy kicsit zsírosabb kenőcsöt érdemes választani, ez lassabban szívódik fel, ezért éjszakára érdemes használni.