Jézus és a bajusz
hirdetés
Spanyol régészeknek sikerült egy üvegtányér töredékén felfedezni Krisztus egyik legrégebbi ábrázolását. Jézus „portréja" azonban ellentmond a hagyományos keresztény elképzeléseknek. Az egyik legjelentősebb világvallás ikonját ugyanis bajusz nélküli, fürtös hajú fiatalemberként ábrázolják rajta.
A IV. századból származó üvegtányért a régészek a spanyolországi Andalúziában, a jelenlegi Linares várostól nem messze található ókori város, Caslulo helyén végzett ásatások közben találták. A város a késő ókorban az Ibériai-félsziget központja volt, és a Karthágó és Róma között vívott második pun háború idején (i. e. 218-201) élte fénykorát. A talált tányér egy a vallási szertartásoknál használt patina volt. A becses lelet kör alakú, és 22 cm átmérőjű volt. A régészeknek sikerült összerakni a töredékek mintegy 80 százalékát. A tányér maradványait a kutatók egy ókori egyházi épület átvizsgálásakor lelték meg, amely a IV. század második feléből származik. A tányér jelenleg a linaresi régészeti múzeumban található.
hirdetés
Római vagy európai?
Valóban Jézus egyik legrégebbi ábrázolásáról lehet szó, akit itt ráadásul bajusz nélküli fiatalemberként ábrázolnak. Göndör haja van, és tógát visel. Az egyik kezében a Bibliát tartja, a másikban egy keresztet, mint a feltámadás szimbólumát. Mellette mindkét oldalán egy férfialak áll. A legnagyobb valószínűséggel Péter és Pál apostolok. Mindhárom alak feje körül dicsfény látható. A rézkarc szélét két pálma szegélyezi, amelyek a kereszténységben a halhatatlanságot és az örök mennyei életét jelképezik.
Kérdés azonban, mennyire valósághű az üvegen található Jézus-portré. Amikor készült, akkor Krisztus már négyszáz éve halott volt. és ma már nagyon nehéz megállapítani, hogy a középkori művész a képmás vésésekor honnan vette a mintát. A Biblia legrégebbi szövegeiben semmilyen leírás nem maradt fenn a kereszténység alapítójáról. Jézust csak a középkorban kezdték el szimpatikus fiatalemberként ábrázolni, akinek hosszú, vállig érő gesztenyebarna haja és angyalian világos arcbőre volt. A középkori festők egyszerűen a korízléshez igazították a kinézetét - Jézusnak egynek kellett lennie „közülük". Lehetséges, hogy ugyanezt tette Jézus képmásával az üvegtányér vésését végző ismeretlen művész is. Az ő szemében Krisztus egy előkelő és jólöltözött római volt. aki a kor szokásának és divatjának megfelelően tógát visel. Az egyik legrégebbi, Krisztust ábrázoló vallási ikon az egyiptomi Sínai-félsziget sivatagában fekvő Szent Katalin kolostorban található.
Isten valódi képmása?
A zsidók tiltották Isten ábrázolását. Az első keresztények hitük kifejezésére a hal és a kereszt szimbólumokat használták. Lehet, hogy ezért is vannak gondjaink Jézus kinézetének leírásával. Intenzíven foglalkozott Jézus Krisztus képmásával többek között Richárd Neave brit szakértő is. aki évek óta az arcrekonstrukcióra specializálja magát. A kereszténység megalapítójának képmását a legújabb módszerek és komputeres tomográfia segítségével alkotta meg. A mintaként szolgáló koponyát Jeruzsálemben találták egy építkezés során. Összehasonlította iraki zsinagógákban talált ábrázolásait is az i. e. I. századi Közel-Kelet lakóinak tipikus kinézetével. Arra a következtetésre jutott, hogy Jézusnak széles, napbarnított arca markánsan kiálló orra rövidre nyírt, sötét haja és ápolt, tömött bajusza lehetett.
Forrás
Képek: ertekkereso.hu és szolgalohittan.hu