Ez a lapos has titka még 50 felett is!
hirdetés
A korosodás egyik legkevésbé áhított velejárója a hasi hízás. A férfiak sem örülnek az úgynevezett sörhasnak, ám a hölgyeket lelkileg is megviseli a főleg a menopauza idején, a hason megjelenő zsírpárna, amelytől elég nehéz, de nem reménytelen vállalkozás megszabadulni.
A testtömeg megoszlása a korral általában mindenkinél átalakul: az izomzat mennyisége csökken, míg a testzsíré növekszik. Ezzel a változással, a hasi hízás kockázatával az erősebbik nem képviselőinek is számolniuk kell, de a nőknél a zsíreloszlás aránytalansága szembetűnőbb, tehát sokkal zavaróbb. A kutatások bizonysága szerint a változó-korban a hölgyek esetében még akkor- is megugrik a hasi zsírtartalom, ha a testsúlyuk nem gyarapodik. A hasi zsírpárna azonban nemcsak esztétikai probléma, hanem számos betegség előszobája is lehet.
hirdetés
Hormonok játéka?
A változókori súlygyarapodásnak számos nem hormonális oka is ismert, és a hormonális változások sem feltétlenül csak a nemi hormonokat érintik. Felborulhat a mellékvese, a pajzsmirigy, a hasnyálmirigy, a tobozmirigy és az agyalapi mirigy működése is. Ugyanokkor a hasi zsírpárna kialakulásáért a genetikai hajlam és az ösztrogénszint csökkenése okolható. Valószínűleg ennek következtében mérséklődik a zsírszövetekben található lipo-protein-lipáz enzim aktivitása, ami a zsírok (a trigliceridek) hidrolíziséért-víz hatására történő felbomlásáért - is felelős. Ebből adódóan megváltozik a zsírszövetek anyagcseréje, és a felhalmozódó zsírtömeg a combon, a fenéken és a hasi részen jelenik meg.
A központi „zsírelosztásban" bekövetkezett változás nemcsak szemmel látható folyamat, hanem zsigeri zsírként a belső szervekben vagy a hasüregen bel üt is jelentkezik, így egyrészt a testalkaton hagy nyomokat, másrészt a belső szervek működésében okozhat problémákat: akár szívkoszorúér-betegséghez. 2-es típusú diabéteszhez és komoly bélpanaszokhoz is vezethet.
Nemcsak a korral járó, hanem a műtéti beavatkozás miatt bekövetkező menopauzát is hormonális változás kíséri. Ráadásul ilyenkor a szervezetnek rövidebb idő ált rendelkezésére az átálláshoz, illetve a szükséges megelőző lépések megtételéhez. Érdekes, hogy a vékony Testalkatú nők gyakrabban szenvednek a változókor kellemetlen tüneteitől, mint kövérebb társaik, mivel az utóbbiak zsírsejtjei ösztront termelnek, ami az ösztrogén egyik alkotóeleme.
Mielőtt bárki a kellemetlen mellékhatásokkal is együtt járó plasztikázás és zsírleszívás Jelé kacsingatna, érdemes az életmódon és az étrenden változtatni.
„Úszógumi-leeresztő" testmozgás
Az extra kalóriák elégetéséhez az intenzív zsírégető és alakformáló mozgások a leghatékonyabbak - így az aerobik, a futás, az ütemes gyaloglás, az úszás vagy a kerékpározás. Bármelyiket választjuk is, fokozatosan kezdjük el, viszont naponta legalább 400 kalóriát' kell ledolgozni ahhoz, hogy a korábban az ösztrogén áltat is támogatott zsíranyagcsere helyreálljon. Közben persze a rendszeres testmozgás számos egyéb jótékony élettani hatását is élvezhetjük, mivel a fokozott aktivitás javítja a vérkeringést, az anyagcserét. Támogatja a vázizomzatot és az immunrendszert, kikapcsol, felüdít és relaxál, segíti a pihentető mély alvást.
Lelki felkészülés a változó korra
A korból adódó testi változások gyakran okoznak lelki problémát is a hölgyeknek, ami kiszámíthatatlan hangulatingadozással, az egyedüllét érzésével is együtt járhat. Vannak, akik fölöslegesnek érzik magukat, pedig most kezdhetnének el igazán élni! Sokan ekkor találnak Önmagukra a jógában, és a különféle meditációs technikákban, önkifejező testmozgásokban (például láncban). Érdemes példát venni róluk. Az érintettek jól teszik, ha ilyenkor többel olvasnak, moziba, színházba járnak, kisebb-nagyobb utazásokra vállalkoznak, és esetleg juthat idő egy új hobbira is.
Forrás: erezdmagadjol.hu
Képek: nlcafe.hu, erezdmagadjol.hu