Teljesítmény fejlesztés nem csak sportólóknak
hirdetés
16 magyar érem, ebből tíz arany - a magyar kajak-kenu válogatott szenzációs teljesítményt nyújtott az ifjúsági és U23-as világbajnokságon. De belegondoltunk már mi is rejlik pontosan a kivételes sportteljesítmények mögött?
A sportban elért eredmények vitán felül tiszteletet, elismerést ébresztenek mindenkiben, hiszen nemcsak mások, de önmagunk legyőzéséről, a saját testi és mentális fejlődésünkről is szólnak. A napokban örülhettünk együtt ifjú sportolóink világraszóló sikereinek. Az ő sikereik egy kicsit a SmileyMed sikere is, amelynek csapata segítette/ támogatta a bajnokokat a felkészülésben.
hirdetés
A teljesítmény hatékonyan fejleszthető
Ahhoz, hogy választott sportágunkban jobb teljesítménnyel elérjük kitűzött céljainkat, mindenekelőtt érteni kell a testünk, mozgatórendszerünk működésének alapjait. A testünket segítve, és vele egységben élvezetessé válik a percekkel, kilométerekkel vívott harc. Ám testi adottságaink, izmaink mellett legalább ugyanannyira fontos, hogy fejben is ott legyünk, azaz agyunk segítségével javítsunk az adottságainkon, az izmok optimálisabb működéséért. Budapest első privát fürdőgyógyászati centrumában biomechanikai elveket használva javítják a hozzájuk érkező profi és amatőr sportolók izmainak erejét, robbanékonyságát, állóképességét. „A jobb eredmény, a gyorsabban teljesített távok alapja az izmoknak e három tulajdonsága, amelyek létrehozásában az idegrendszernek, az izomszövetnek és az izmokat kívülről és belülről burkoló kötőszövetnek van nagy szerepe. Tapasztalt szakembereink a szervezet és a benne zajló biokémiai folyamatok, biomechanikai válaszreakciók mély ismeretének birtokában kétféle úton növelik a sportolók teljesítményét. A dolgozó izomzat teljesítményét javítjuk, és újabb izmokat kapcsolunk be a mozgásba.”- magyarázza Deákné Molnár Ágnes, vezető gyógytornász.
Az erő velünk van!
Egyrészt a meglévő erő optimálisabb kihasználását segítik a kötőszövet-nyújtások, masszázs, illetve hengerelés általi fellazításával, az idegekben lévő acetilkolin felszaporodását segítő ismételt mozgásokkal, ami által a gyorsabb izommozgás, a robbanékonyság fejleszthető. Ezek mellett a kívánt izomrost típusnak (vörös, fehér vagy kevert izmok) megfelelő gyakorlatok, és az izmokat tápanyagokkal ellátó kapillárisok képződését segítő, izomlázat okozó nagy terhelésű órák is ezt a célt szolgálják.
Plusz erő generálását segíthetik azzal, ha a sportolók mozgását edzőjük videóra rögzíti, és ez kielemzésre kerül. Az elemzés során megvizsgálják, hogy van-e valamilyen eltérés a mozgássorban a táv eleje és vége között, van-e oldal különbség a kivitelezéskor, minden mozgást végigvisz-e a sportoló, vagy megtörik egy mozdulat valahol. A videó elemzése után elvégeztetik a 13 egyszerű mozdulatból álló Funkcionális tesztet (fókuszálva a videón látott eltérések kiderítésére), majd a két eredményt összevetve, meghatározzák, hogy milyen izomláncba tartozó, de távolabbi plusz izomcsoport bekapcsolása ad olyan plusz erőt, mellyel a teljesítmény növelhető. Ilyenkor az elsődlegesen dolgozó izmok lassabban fáradnak ki, (nő az állóképesség), illetve ugyanannyi munkával olyan plusz erőt lehet generáltatni, hogy jelentősen megnő a sebesség, gyorsaság.
Szöveg és fotó: Momentum Mundi