Jógával a lúdtalp ellen
hirdetés
Sokan gondolják úgy, hogy a lúdtalp örökletes elváltozás, és nem igazán tehetünk ellene. Ez szerencsére nem teljesen igaz, például a jóga is sokat segíthet, ami ráadásul nem is csak az érintett részeken fejti ki áldásos hatását, hanem az egész testben.
Az ellen nem tudunk mit tenni, hogy a genetikai tényezők mire hajlamosítják a gyermekeinket, helyes életvitellel azonban változtathatunk a kialakult helyzeten. Mivel a láb boltozatos szerkezete 2-3 éves korra alakul ki, a leghatékonyabb megoldás mindenképpen az, ha gyermekünk mozgásfejlődését már pár hónapos korától tudatósan figyelemmel kísérjük, főleg, ha tudjuk, hogy a családban többeknél is előfordult a lúdtalp.
hirdetés
Mit tehetünk a megelőzésért?
A legfontosabb, hogy erősítsük a talpon lévő izmokat és szalagokat, például szabadban, mezítláb, egyenetlen talajon történő mozgással, futással, kapaszkodással és ugrálással. Kisebb korban akár a védőnők segítségét is kérhetjük, de a gyógytornászoktól is sok hasznos tanácsot kaphatunk, ha úgy véljük, hogy gyermekünk érintett a problémában.
A felnőtteket sem kíméli
A lúdtalpat sokan gyerekkori problémának tartják, pedig a talpboltozat süllyedése bárkinél előfordulhat. Nem ritka, hogy a felnőttkori térdfájdalom vagy Achilles-ín-gondok hátterében a kezeletlenül hagyott lúdtalp áll. Olyan sokan érintettek felnőttként is ebben a problémában, hogy egyes szakemberek népbetegségnek tartják. Fokozottan veszélyeztetettek azok, akik állómunkát végeznek (fodrászok, felszolgálók, eladók), mert a lábuk egész napos terhelésnek van kitéve.
Mikor gondoljunk arra, hogy gond lehet a kicsivel?
Szülőként úgy látjuk tökéletesnek a babánkat, ahogy van, a kis talpacskájával pedig nem győzünk betelni. A problémára általában nem is ilyenkor derül fény, hanem csak jóval később - van, akinél kiskamaszkorban jelentkeznek először a gondok. A felismerés a szülők részéről nagy odafigyelést és éberséget igényel.
Hogyan segíthet a jóga?
A 3-4 éves gyerekek többsége örömmel vesz részt gyermekjógán, ebben a korban ugyanis már a szüleik nélkül is élvezik a 45 perces, játékos foglalkozást. Lehetőséget kapnak arra, hogy mezítláb futkározzanak, ugrándozzanak, elrugaszkodjanak a talajról, valamint arra, hogy a különböző egyensúly- és erőgyakorlatokkal megtornáztassák a talp izmait, és az ott található reflexzónákat. Mindez a legnagyobb felszabadultsággal történik, játékba, mesébe ágyazva - a kicsik valójában nincsenek is tudatában annak, hogy jógaórán vesznek részt.
A lúdtalpas gyerekek számára kulcsfontosságú, hogy a jól összeállított jógaórának mindig részét képezzék a lábtornagyakorlatok is, így ezeket a területeket is alaposan megdolgoztathatják. A rendszeresen végzett jóga lehetőséget nyújt nekik arra, hogy biztos alapokra épüljön testük izom- ós vázrendszere, csontjaikkal, ízületeikkel, belső szerveikkel együtt. Mindez azért is lényeges, mert ezek fejlődése határozza meg a test energetikai rendszerének kialakulását is. Ezt szimbolizálja például a fapóz (vriksászana), amit szinte lehetetlen úgy kivitelezni stabilan, hosszabb ideig, hogy a tartó lábon ne dolgozzanak a talp izmai, ós a lábboltozat ne tartsa elég erősen, de rugalmasan a test terhét és vázrendszerét.
A lúdtalp esetén használható gyakorlatok
A jóga összes állópozíciója, az egyensúlygyakorlatok, a kitörések ós a hőspózok is nagyon ajánlottak, akárcsak a célirányos lábtornagyakorlatok. Ezek mellett a talajmenti pózoknál ós a fordított testhelyzeteknél is lehetőség adódik arra, hogy átmozgassuk a visszafeszített, spiccelt vagy „markolóhelyzetben lévő" lábfejet.
Forrás
szöveg: Jógapont.hu, képek: Futás.net, UniCafe.hu