Itthon telelnél? Mutatjuk, hova menj!
hirdetés
Vannak, akik télen is szeretnek utazni és nem okoz gondot számukra az sem, ha kint repkednek a mínuszok és szerelmesen összebújva kell sétálniuk. Ha te is az itthoni helyeket részesíted előnyben, nem kell nyárig várnod egy hosszú hétvégével, vagy éppen kirándulással, hiszen Magyarországon is számos olyan hely van, ami nem csupán nyáron, de télen is varázslatos kiránduló hely.
Tájaink és városaink rengeteg zegzugos utcával, kedves terecskével, festményre kívánkozó tájjal, vagy régmúlt idők szerelmeit felidéző várakkal, romokkal csalogatják a romantikázásra vágyókat.
hirdetés
Édes andalgás Lillafüreden
Lillafüred egy település Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, közigazgatási szempontból Miskolc része, de a város belterületétől több kilométerre helyezkedik el. Miskolc egyik legmagasabban fekvő része, a Bükk-vidéken, a Szinva és a Garadna-patakok összefolyásánál. Turisztikai szempontból jelentősége kiemelkedő, ez az egyik legjelentősebb turisztikai település a Bükk-vidéken. Nevét gróf Bethlen András unokahúgáról, Vay Erzsébetről kapta, akinek Lilla volt a beceneve. Ha szeretitek a természet csodáit, ha szerettek kirándulni, kisvasúton utazni, akkor ezt a helyet imádni fogjátok. Minden együtt van itt, ami romantikus lehet. A kisvasút állomásával szemben, függőleges helyzetbe billenve állnak a hámori dolomitrétegei. Mikor 1920-ban Horthy Miklós kormányzó gróf Bethlen Istvánt kinevezte miniszterelnöknek, az új kormányfő a Népszövetség támogatásából építtette fel a Palota-szállót. 1926–30 között Pávai-Vajna Ferenc geológus kutatott itt meleg vizet, de fúrás 734,5 méter mélyen félbe maradt; helyén ma emlékmű áll. Az építést napjainkig több nagy idegenforgalmi fejlesztés követte. A Szinva eredetileg a Hámori-tóba torkollott; a lillafüredi vízesést a Palotaszálló építésekor alakították ki. Ma ez Magyarország legmagasabb vízesése.
Korábban, a rendszerváltás előtt egy Sziklának nevezett rejtélyes katonai objektum is működött a Hámori-tó partján. Ez később diszkónak adott helyet, majd turistaszállás volt, jelenleg kihasználatlan. Az állomásépületben egykor postahivatal is működött. Lillafüred Hámorhoz tartozott 1950-ig, amikor a községet Miskolchoz csatolták. A híres Palotaszálló épületét érdemes kívül-belül megnézni, páratlan látványosságot ígér, ahogyan a körülötte lévő táj is. Kezdjétek a túrázást a szálló mögötti teraszos sétányokon. Innen nyílik a világritkaságnak számító Anna-mésztufabarlang és több kisebb kőfülke is. Itt megcsodálhatjátok hazánk legmagasabb szabadesésű vízesését, vagy a függőkertet, melyet két oldalról a Szinva és a Garadna határol, az aljáról kőhídon át Felsőhámor faluba sétálhattok. Ha már itt jártok olyan szépségeket, a természet csodáit tekinthetitek meg, mint a környék legnagyobb cseppkőbarlangja, a Szent István-cseppkőbarlang vagy ott a Szeleta-barlang, ahol több százezer éves pattintott kőeszközöket találtak.
Van azonban egy különlegesség is, amit minden szerelmesnek tudnia kell! „A Molnár-sziklához igazi szerelmi történet is fűződik. A Hámori-völgy oldalában lévő sziklához, amelynek tetején fakereszt áll, két különböző legenda is fűződik. Az egyik szerint a szikla onnan kapta nevét, hogy innen ugrott le a szegény molnárlegény és a gazdag molnár lánya, akik nem lehettek egymáséi. Egy kevésbé ismert, de Jókai által megörökített legenda szerint egy idős molnár ugrott le a szikláról, amikor megtudta, hogy fiatal felesége megcsalja.” Kiránduljatok egy romantikus hétvégén pároddal, hogy újra és újra egymásba szerethessetek egy gyönyörű helyen!
Forrás
Szöveg: szeretlekmagyarorszag.hu és wikipedia.org
Képek: wikipedia.org és indafoto.hu