Van-e még koronavírus-mentes ország a világon?
hirdetés
A 2019. decemberében Kínából indult koronavírus-járvány a világ nagy részén meghatározza a mindennapokat, a már megfertőzöttek száma közelíti a harminc milliót, a halottaké az egymilliót.
Azt gondolnánk, hogy a járvány a világ minden országába elért, de ez nem így van. Lássuk tehát a listát: ha az azonnali kivándorlást fontolgatjuk, és a célországnak egyetlen kritériumnak kell megfelelnie: ne legyen jelen benne a koronavírus, akkor merre keresgéljünk?
hirdetés
Észak-Korea
A végletekig elszigetelt ázsiai diktatúra már januárban lezárta a határt a szövetséges Kína irányába. Tavasszal és nyáron szigorú kijárási tilalmat vezettek be, bezárták az iskolákat is. Az ország hivatalosan egyetlen koronavírusos esetet jelentett, egy bűnbánó disszidenst, aki az észak-koreai sajtó szerint saját akaratából tért haza. Az ő sorsáról sincs további információ.
A valós helyzetről természetesen lehetetlen meggyőződni, de egy Észak-Koreából elmenekült orvos szerint akár ötezren is meghalhattak a járványban. Ezek azonban csak becslések, amelyeket senki más nem erősített meg. Az észak-koreai vezetés az állami médián keresztül folyamatosan hirdeti, milyen sikeres a védekezés.
Türkmenisztán
A koronavírustól súlyosan érintett olyan országok gyűrűjében, mint Irán, Afganisztán és Kazahsztán, Türkmenisztán a béke és nyugalom szigete. Az autoriter vezetéséről ismert ország sietett lezárni a határait a járvány kezdetén, és olyannyira elutasították az egészséges türkmén nép megbetegedésének gondolatát is, hogy hónapokon keresztül bírságolták az egészségük védelme érdekében maszkot viselőket. Ez azóta megváltozott, most még a saját autójában is maszkot kell hordania mindenkinek, ami a The Diplomat című, ázsiai témákkal foglalkozó újság forrásai szerint újabb bevételi forrást jelent a saját zsebre bírságoló türkmén rendőröknek. Ami a türkmén mindennapokból a külvilág számára látható, hogy a kormány olyan intézkedéseket hozott - kötelező maszkviselés, távolságtartás, intézménybezárások - mintha koronavírus-járvány lenne az országban, viszont egyetlen esetet sem jelentett a WHO-nak.
Óceánia
Ha valaki nem hisz a türkmén- illetve észak-koreai sajtónak, akkor egy világtól fizikailag elzárt hely jöhet még szóba. Több csendes-óceáni szigetország, így Vanuatu, Tonga, Kiribati, a Marshall-szigetek, Mikronézia, Nauru és Palau is hivatalosan koronavírus-mentes, ahogy az Indiai-óceánon található Salamon-szigetek is.
Forrás: Euronews