Bajorország gyöngyszeme
hirdetés
Ki ne ismerné a Walt Disney filmeket és meséket? A csodás történetek kezdete Disney műveiben, azonban minden ugyan úgy kezdődik. Egy híressé vált kastély, amely olyan mesebeli, amiről nem is gondolnánk, hogy egy valódi, létező kastély.
Nincs is másról szó, mint a Walt Disney által híressé vált Neuschwansteini kastély, a bajorok egyik gyöngyszeme, egy világ képe, amit a nagy alkotó tett híressé. Egy, a 19. században épült bajorországi kastély. A Németország déli részén, Schwangau község területén található épületet II. Lajos, Bajorország királya építtette Richard Wagner tiszteletére. Habár a fényképezés és a videofelvételek készítése nem engedélyezett a kastélyon belül, mégis ez Németország legtöbbet fényképezett épülete, valamint egyike az ország leglátogatottabb turista célpontjainak. Az Alpsee felett emelkedik, a Pöllat-szurdok magányos szikláján épült kastély, amelyet II. Lajos bajor király 1869-1886 között épített: büszke, kecses tornyaival egy igazi kőből épült álom.
hirdetés
A különféle építészeti stílusokat ötvöző várkastély fő kapujához meredek, szűk út vezet, a külső falak tornyaiba csigalépcsőkön lehet feljutni. A kastély egy kapuházból, egy, az előkelő hölgyek részére épített lakórészből, a király lakhelyéből, egy négyzet alapú toronyból, és a nyugati végén két toronnyal szegélyezett Palasból, vagyis a fellegvárból áll. A látvány kifejezetten teátrális, mind kívül, mind belül. A berendezés és dekoráció román, mór, gótikus, bizánci és barokk jegyeket hordoz magán. A király hatása mindenhol érezhető, maga is lelkesen részt vett a tervezésben és a díszítésben. Példaként felhozható az egyik, a fellegvárban található, Lohengrint ábrázoló freskóra tett megjegyzése : „A Felség óhaja… a hajó legyen távolabb a parttól, így Lohegrin nyaka kevésbé kell megdőljön; a hajótól a hattyúig húzódó lánc ne rózsákból, hanem aranyból legyen; végezetül, hogy a kastély stílusa maradjon középkori.”
Aki szereti a meséket, biztosan azonnal felismeri, hiszen szépsége a maga nemében páratlan a világon. Azokat, akiket érdekel a királyok, királynék birodalma, érdekli a történelem, szívesen merül a múlt csodáiba, annak Bajorország maga a földi paradicsom. A bajor Alpok csodálatos vidékén egymást érik a romantikus várak, erődítmények és a gazdagon díszített kastélyok, amik egy szerelmes pár, de egy kedves család tökéletes uticélja is lehet. Nem csoda, hogy a Neuschwansteini kastély elhíresült Csipkerózsika-kastély ként is ismerik. A bajor király minden tehetségét és fantáziáját tükrözi, mivel a király rajongott mindenért, ami mesebeli, imádta a német mitológiát, innen született meg ez a sokak által csak tündérlaknak becézett remekmű.
„A neuschwansteini kastély öt emeletét számtalan torony, csúcsos fiatorony és oszlop tagolja: az egész épület homokvárra emlékeztet. Homlokzatát Christian Jank az Udvari Színház díszlettervezője alakította ki, rengeteg festő és mesterember segítségével. Meseszerűségét annak is köszönheti, hogy terveit nem valódi épületek, hanem két Wagner-opera, a Lohengrin és a Tannhäuser színpadi díszlete ihlette. A király lohengrini hatásra Új Hattyúkőnek nevezte el. Lohengrin mondabeli közlekedési eszköze volt a hattyú, és stílusosan a palota számos termében, folyosóján találunk hattyúkat: az olvasósarokban fából, a kilincsek helyén rézből, de még a királyi mosdó csapja is hattyúcsőr formájú.” – idézi a www.kihagytatlan.hu egyik írója.
Forrás: Wikipédia, Kihagyhatatlan
Képek: magazin.traveltime.hu és blog.xfree.hu