Miért is utazzunk Kínába? (2. rész)
hirdetés
Kína mondhatni a legősibb kultúra, amit felfedezhetünk a történelem során. Hatalmas területe, egy kontinens méretét hordozza magában, rendkívül színes a kultúrája, az éghajlata, a tájai és még megannyi érték, ami Kínában feledzhető.
Mint azt megtudhattuk egy korábbi cikkünkből, Kína nem csupán egyedül álló ország, hanem már az ókortól számítva rendkívül fejlett is. Olyan eszközöket használtak, amit más országok, kontinensek népei csak sokkal később kezdte el felfedezni. Kína az az ország, mely talán a legősibb folyamatos civilizációval rendelkezik, hiszen már az ókorban is önálló kulturális egységet alkotott, és már ekkoriban is fejlett területként tartották számon. Kínában már az ókorban ismert volt az iránytű, a papír, a nyomtatás, a puskapor, a porcelán, és a selyem, amely Európába csak jóval később lett ismert. . Az egységes kínai birodalom időszámításunk előtt 221-ben alakult, és azóta folyamatosan fejlődött. Napjainkban ez az ország a világ legnépesebb állama, a 2. legfontosabb gazdasági potenciál, és a 3. leglényegesebb katonai állam.
hirdetés
Élővilág, természetvédelem, turizmus és kultúra
Talán ez minden országnak a négy legfontosabb tényezője. Sajnos Kína abszolút nem pozitív módon jár élen a világban, hiszen itt az egyik legnagyobb mértékű a környezetszennyezés, hetente mintegy két erőművet, át, hatalmas a szmog, a szemét és a veszélyes vegyi anyagok is. Súlyos gondot okoz a termőtalaj eróziója, a vizek és a levegő elszennyeződése. Kevés az ivóvíz, a sivatagok terjeszkednek. Mindezek ellenére az ország szerencsére ma is hatalmas természeti kincsekkel és történelmi múlttal rendelkező építményekkel, csodákkal rendelkezik, amit minden ember életébe legalább egyszer meg kell, hogy tapasztaljon.
Kínában 187 nemzeti park található. Ezek többsége nem összefüggő területen fekszik, hanem egyenként is sok védett terület tartozik hozzájuk. Helyzetüket 1999-ben szabályozták. A lista az UNESCO világörökségi programjának kínai helyszíneit sorolja fel. Kína 2014-ben 47 világörökségi helyszínnel rendelkezett, amellyel második volt a világon. A helyszínek közül 33 kulturális, 10 természeti és 4 kulturális és természeti (vegyes) helyszín. Az országnak rendkívüli a turizmusa is, hiszen megannyi látnivaló van. Ezen nem is csodálkozhatunk egy ekkora alapterű országgal kapcsolatban. Számos látnivaló, nevezetesség, és többek között világörökségi helyszín is található. Elég csak megemlítenünk a Kínai nagy falat, vagy a Kínai piramisokat, melyek tulajdonképpen ősi temetkezési halmok, mauzóleumok.
Kína az egyik legősibb civilizáció. A Sárga-folyó évenkénti áradásai során lerakott termékeny hordalékon már az I. e. 6. évezredben kialakult a földművelő életmód.A mondabeli első kínai császár Huang-ti, Kr. e. 2100-ban alapította meg az első kínai államot a mai Peking környékén. Ezután kialakult a többi kínai királyság is. Egy hatalmas történelmi ugrást követően 1958-ban Mao Ce-tung meghirdette „Nagy ugrást”. Az ekkor megkezdődött folyamatok az 1966-69-es kulturális forradalomban érték el csúcspontjukat.A '70-es évektől kezdve Kína folyamatosan bontotta le merev rendszerét. Gazdaságpolitikája kapitalista jellegű lett, miközben a pártállam fennmaradt. A demokráciát követelő 1989-es diáklázadást vérbe fojtotta a karhatalom. CsiangComin, Li Peng és CsuRong-csi vezették az országot az 1990-es években. Az ő irányításuk alatt Kína gazdasági teljesítménye hozzávetőleg 150 millió parasztot emelt ki a mélyszegénységből és az ország átlagos GDP növekedése 11,2% volt.
Kína hatalmas népessége miatt szabályozva volt a születés száma is, amit nagyon szigorúan be kellett tartani. 2015. október végén a kínai kormány bejelentette, hogy eltörli a több évtizede érvényben lévő egy gyermekes politikáját és immáron egységesen kettőre emeli a megengedett gyermekek számát családonként. Aki az országban jár, érdemes megfigyelnie a régi kínai kultúra, és a modern városrészek közötti különbséget, valamint mindenképp megéri ellátogatni a 3 legnépszerűbb kínai városba, Pekingbe, Hongkongba, és Sanghajba