Ésszel vagy szívvel?
hirdetés
A kérdés valóban érdekes és igen fontos lehet, egy kezdő első gyerekes anyuka életében. Nem tudjuk a napirendeket, vajon jól csinálunk-e mindent, vajon érzelmeink befolyásolna, vagy tudunk két lábbal állni a földön és észérvekkel alátámasztott döntéseket hozni? Minden kezdő anyukában felmerülnek olyan kérdések, amire egyszerűen nem tud logikus választ adni, azonban mégis meg kell érteni mindent.
Első gyerekes anyukának lenni a pici kezdeti néhány hónapjában olyan, mintha egy idegen nyelvet kéne megtanulnunk, elsajátítanunk a szófordulatokat, értelmeznünk kellene azt. Amikor a gyermekünk számunkra furcsa, aggasztó problémáival, szokásaival foglalkozunk vajon a szívünkkel, vagy az eszünkkel szemléljük a dolgokat, és hozzuk meg a döntéseket. Az esetek nagy többségében azt tapasztalható, hogy bár az anyukák érzelmeik alapján próbálják felismerni a gyerek aktuális problémáit, már az ezzel kapcsolatos döntéseket észérvekre támaszkodva akarják meghozni.
hirdetés
Nem értjük, hogy a gyermekünknek mik az alvási szokásai, eddig jó alvó volt a gyerek, most már nem, vajon mért van ez? Eddig jól evett a gyerek, most azonban nem akar enni. Ilyenkor kétségbe esünk, mert nem ismerjük, nem értjük a gyermekünk logikáját és pánikba esünk. Nehéz megtalálnunk azt a közös hangot, amit alapján megismerhetjük és megérthetjük, akár pár hetes gyermekünket. Úgy kell ezt felfognunk, mint a nyelvek tanulását értelmező szótár és egyéb segédanyagok nélkül. Nyílván figyelned és tanulnod kell, megfejtened gyermeked apró, talán jelentéktelennek tűnő jelzéseit. Ehhez nem lehet tankönyvet adni, hiszen minden a szívünkben, az érzelmeinkben íródik meg. Ezzel szemben a mai kor anyukái lázasan lapozgatják a millió és egy szakkönyvet és ez alapján próbálják megfejteni saját gyermekük számukra kódolt üzeneteit.
Az igazi szívvel, érzelmekkel élő, gondolkodó és cselekvő anyuka azonban autodidakta módon tanul, minden kis szösszenetre oda figyel. érezni és megélni kell azt, hogy a gyerekednek mire van szüksége. Ennek egyetlen dolog szabhat gátat, amikor a lelkünk, szívünk hangjait a jól működő ösztöneiket használják a szellemi képességeik helyett, és sajnos a mai kultúrára éppen ez jellemző, mindenben logikát akarunk keresni, az intellektualitást helyezi előnybe az ős ösztönnel, az érzelmi intelligenciával szemben! Mindezeket figyelembe véve azonban sok esetben ésszel kell gondolkodjunk és döntsünk. Az érzelmek természetesen nagyon sok mindenben befolyásolnak, de vannak olyan döntések és elhatározások, amiket fejben és észben kell eldöntenünk. Ilyen a stresszes helyezetek és életvitel megoldásának és elsősorban megszüntetésének problémája, ami a gyerekből akár betegségeket és pszichés gondokat is kiválthat. „Kutatásokés számok helyett inkább összefüggéseket és tapasztalatokonalapuló gyakorlati megoldásokat mutatokbe. A célom az, hogy azoknak a szülőknek nyújtsakinformációkat, akik szeretnék megérteni a baba viselkedését,támogatni pszichés fejlődését, és megoldásokattalálni a mindennapokban felmerülő nevelésiproblémákra. Nem célom, hogy csak és kizárólag elméleteketés kutatásokat ismertessek, mert az a tapasztalatom,hogy ezek olvastán gyakran felmerül aszülőkben a kérdés: De akkor most mit kéne tennem? Mit csináljakmásként? És nem célom az sem, hogy csak éskizárólag gyermeknevelési tippeket, módszereket osszak meg, mert ezeket olvasva újra meg újra előbukkanhata gondolat: De miértkéne ezt tennem? Hogyan működik ez a módszer? Biztosan jó lesz nekünk? Mi állhat a háttérben? Biztosan illik az en gyermekem egyéniségéhez?Nem okozok vele kart neki?Ehelyett olyan könyvet szeretnék a szülők kezébeadni, amelyben a tudomány és a mindennapok gyakorlataharmonikus egységet alkot. Hiszen mi más lehetnea cél, mint az elméleti tudás és a gyakorlat ismereterévén megtalálni a saját gyermekünk, családunkszámára legmegfelelőbb megoldásokat?” – Vida Ágnes: Babapszichológia.