A kicsi étrendjének fontossága
hirdetés
A kisbabák még nem képesek megemészteni az általunk elkészített ételeket amiket mi is eszünk, ezért is nagyon fontos, hogy olyan étrendet alakítsunk ki neki amivel megfelelően tudjuk táplálni.
A felnőttek étrendje nagyon kevés zsírt tartalmaz és sok rostot, de a babának pontosan fordítva kell kialakítani az étrendet, tehát többségben zsírt és kevesebb rostot kell tartalmazzon az étel. Ennek tudományos magyarázata, hogy a sok rost eltelíti a babát és már nem lesz hajlandó más tápanyagot megenni a pici. Ahogyan a kicsi fejlődik, növekedik folyton változik a tápanyagigénye is. Figyelembe kell vegyük azt is, hogy a babáknak még kicsi a gyomruk, ha össze kéne hasonlítani, akkor úgy kell elképzelni, hogy a baba gyomra nagyjából egyharmada egy felnőttének. Ezért is nem képes annyit enni mint egy felnőtt, így egyszerre több táplálékot sem képes befogadni és megemészteni, ezért is fontos a napi többszöri étkezés. Nagyon fontos a rendszeres és változatos tápanyagok kialakítása.
hirdetés
A változatosság több szempont miatt is nagyon fontos. A változatos, különböző ételek többfajta tápanyaggal rendelkeznek, vagyis a változatos étrend biztosítja a baba megfelelő táplálékbevitelét,ami hozzásegíti az egészséges fejlődést. A kisbabáknál az első évben alakul ki az izéérzék, ezért is nagyon fontos, hogy már az első évben többféle ízzel ismertessük meg. Lesznek olyan ételek amiket a baba nem fog egyáltalán szeretni, de ne feledd el az, hogy egy ételt legalább 15 alkalommal megkell kóstoltatni a picivel, hogy azt megszeresse. A 2 től 8 éves korig kell a kicsit rászoktatni az egészséges táplálékra, mert míg még kicsi megszokja az egészséges ízeket így majd később azokat fogja előnyben részesíteni.
Bemutatunk néhány babaételt amit fontos megismertetni és megszerettetni a babával. Fontosak a pékáruk, hiszen ezek az ételek biztosítják a kicsi fejlődéséhez szükséges energiát. Minden étkezéskor fontos figyelni arra, hogy a kicsi valamilyen keményítőtartalmú élelmiszert egyen, de ne sokat, hogy maradjon még hely a többi tápláléknak is.
Fontosak még a babák által nem szeretett zöldségek, és amit megesznek a gyümölcsök. Ezek nagyon sokfajta vitamint tartalmaznak, melyre szüksége van a kicsinek. Próbálj meg minél több zöldséget-gyümölcsöt csempészni az ételekbe.
Természetesen a tejtermékek nagyon fontos részét képezik a kicsi fejlődésének ugyanis a különféle tejtermékek nagyon gazdagok kalciumban, fehérjében, vitaminokban, és ásványi anyagokban is. A tehéntejet kicsi korban hanyagoljuk, majd csak 3 éves kor után szoktassuk rá a kicsit.
Nagyon fontos, hogy figyelj oda baba só fogyasztására, nem szabad túlzásba vinni, ugyanis a túl sok só fogyasztása megterhelheti a kicsi veséjét. Ezért is fontos, hogy ismerd mit tartalmaz az az étel amit a kicsidnek adsz. A házi készítésű babaételekhez se adj sót, mert a kicsi csupán napi 1 gramm sót igényel.
Természetesen a legfontosabb az anyatej, hat hónapos kor felett a kicsi már szilárd ételeket is elkezd fogyasztani, de ennek ellenére még szükséges, hogy kapjon anyatejet, mert nem tudjuk szilárd ételekkel biztosítani mindazt a tápanyagot amit az anyatej tartalmaz. Nagyon sok vitamin, ásványi anyagok, zsírok és fehérjék találhatóak meg az anyatejben amire szüksége van a kicsinek. Hattól tizenkét hónapos korig a babának napi 500-600 ml anyatejre van szüksége.
Ezekre nagyon figyelj oda, mert a kicsi fejlődését minden táplálék befolyásolja, próbáld meg napi szinten ugyanabban az időben etetni, hogy megszokja a pici pocakja a rendszerességet.