Kiszáradás: terhesség alatt is fenyeget?
hirdetés
Mindenki tudja, mondja, és állítja, hogy az áldott állapot a legcsodálatosabb dolog egy nő életében. Új élet fogan és fejlődik bennünk, és ezt semmi nem árnyékolhatja be. A terhesség azonban nem mindenki számára olyan leányálom, mint azt sokan állítják, nagyon sok veszélyt is rejt, ami veszélyes lehet babának és a várandós anyukának is egyaránt.
Az állapotos nők legnagyobb része megtapasztalja, a terhesség alatt, főleg az első harmadban a rosszulléteket, az émelygést, hányást is. Ez egy természetes jelenség, hiszen testünk átalakul, egy élő inkubátorrá válik. Vannak esetek, amikor ez a súlyos hányinger, a folyamatos émelygés, hányás nem múlik el és ez nagyon veszélyessé válhat. Ez a terhesség alatt tapasztalt rosszullét egy sokkal súlyosabb tünete lehet. Amellett, hogy a tünet nagyon kellemetlen, akár életveszélyes állapotot is okozhat.
hirdetés
„Gravidarum hyperemesis”
Sokan nem ismerik ezt a kifejezést, azonban mégis vannak olyan várandós nők, akik megtapasztalják. Normális esetben a terhesség ideje alatt egy nő testsúlya gyarapszik, amikor azonban a vészes terhességi hányás nem csillapodik, sok nő fogyni kezd, és így nem tudja táplálni teste a magzatot sem. Az Egyesült Államokban például több mint 40 ezer nő szenved évente ebben a szövődményben, de sajnos sokan nem is veszik elég komolyan.
A gravidarum hyperemesis súlyos és ismétlődő hányingert és hányást okoz. Vannak olyan nők, akik naponta 30szor is képesek hányi s egy pohár víz sem marad meg gyomrukban. A jellemző tüneteke a hírtelen és nagymértékű testsúly csökkenés, táplálkozási hiány és kiszáradás. Amennyiben az anyuka nem kap azonnal és folyamatos kezelést károsodást okozhat a magzatban is a táplálék és folyadék hiánya.
A kiváltó okok ma is rejtve maradnak a tudósok előtt, persze léteznek találgatások,de eddig egyiket sem tudták bizonyítani. Egy időben találgatások egyik témája volt a pszichés betegség, vagy a pszichés állapot romlása. Ez az elmélet abból az okból keletkezett, hogy a terhes nő lelkileg nem tudja feldolgozni, hogy áldott állapotban van, nem tudja elfogadni magát a terhességet és elméje így tiltakozik az ellen.
Valószínű, hogy a leg helytállóbb elméletek a terhességi hormonok, vagyis a HCG és ösztrogén túl magas szintje, rossz táplálkozás, vitaminhiány, de előfordulhat a pajzsmirigy helytelen működése, túlműködése és a reflux betegség is. Az egyik legrosszabb kiváltó ok lehet a helicobacter pylori fertőzés, ami ugyanis gyomorfekélyt okoz.
Tünetek, amivel feltétlenül segítséget kell kérnünk: folyamatos hányás, véres hányás, kiszáradás, fogyás ok nélkül, fáradékonyság, kimerültség, és vitaminhiány. Mindezek a tünetek kihatással vannak a nők életminőségére és lelki állapotára is. Nagyon fontos azonban a gyors diagnózis és kezelés, akár kórházban is. Pótolni kell az elvesztett folyadékot, vitaminokat, és az elektrolit háztartás rendezése is. Persze mindez az orvos tanácsait és szakértelmét követve. Az orvos felírhat gyógyszert is, amennyiben az mindenkép indokolttá válik.
„A leggyakrabban felírt gyógyszerek közé tartoznak az antihisztaminok (mint például Diclectin és Dramamine), akárcsak a szerotonin-agonista Zofran és Aloxi. Ha a hagyományos gyógykezelések nem segítenek, az alternatív kezelések – például akupunktúra, homeopátia és masszázs – enyhíthetik a betegség tüneteit.
Forrás: Webbeteg
Képek: egeszsegtukor.hu és boldogbaba-mama.hupont.hu