Tinédzserkori barátságok
hirdetés
Gyermekünknek lehetnek olyan barátai, akikkel nem vagyunk kibékülve. Ha elmondjuk az aggályainkat, ő a védelmébe veszi őket, és a szemünkre veti, hogy nem értjük meg a barátait. Mit tehetünk ebben a helyzetben?
A gyerekek igen fogékonyak kortársaik nézetei és viselkedése iránt. Ám fennáll a veszélye annak, hogy olyasmit tanulhatnak tőlük, amit mi magunk soha nem tanítottunk volna nekik, és magukkal ránthatják őket olyasmibe, ami nemcsak hogy nem bölcs dolog, hanem egyenesen ártalmas is mindannyiukra nézve. A szülők olykor úgy vélik, új barátokat kellene keresniük gyermekeik számára, a régiektől pedig távol kell tartaniuk őket. Jóllehet ez bizonyos szélsőséges esetekben indokolt lehet, általában nem ez a legmegfelelőbb lépés. Ha nem hagyjuk, hogy a tinédzser maga válassza meg a barátait,azt kockáztatjuk, hogy gyermekünk nem lesz képes egészségesen viszonyulni a világhoz, amelybe előbb-utóbb ki kell lépnie.
hirdetés
A probléma kezelése
Ne feledjük, hogy a tinédzserek számára egyre fontosabbá válnak a családon kívüli kapcsolatok, és ez így van rendjén. Ám ha úgy véljük, hogy kortársai negatív irányba befolyásolják gyermekünket, érdemes megfontolnunk az alábbi javaslatokat.
Mérlegeljük a problémát. Ha gyermekünknek csak néhány olyan barátja van, akikkel nem vagyunk kibékülve, ne zavartassuk magunkat. Inkább figyeljük meg a tinédzser viselkedését és hozzáállását. Ha megfelelően viszonyul hozzánk, ha felelősségteljes és őszinte, és ha a legfontosabb barátságai szilárdak, még az is lehet, hogy jó hatással lesz a szerintünk problémás társaira. Persze legyünk körültekintőek, és figyeljünk oda, hogyan hatnak ezek a barátok gyermekünkre, de ennyi elég is. Ha azonban e kapcsolatok folytán negatív jelekre figyelünk fel - tinédzser gyermekünk visszahúzódóvá vagy ellenségessé válik, kifogásolható lesz a magatartása, drogozni kezd vagy iskolai problémákkal küzd -, akkor meg kell tennünk a megfelelő lépéseket.
Vizsgáljuk meg, mi vonzza a barátaihoz. Mielőtt közbelépnénk, próbáljunk rájönni, vajon mitől vonzóak gyermekünk számára a kérdéses barátok. Tételezzük fel, hogy a tinédzser baráti köre általában megbízható, de van pár rossz hírű barátja is. Vajon miért ragaszkodik hozzájuk? Lássunk néhány megfontolásra érdemes okot.
A tinédzser szereti a változatosságot. Meglehet, kamasz gyermekünk egyszerűen más típusú barátokra is vágyik. Megvan j a maga érdeklődési köre és értékrendje, és más kapcsolatokba is | bele akar vágni. Érdeklődik a környezete iránt, és olyan barátokat szeretne, akik szorgalmasak, sportosak, művészi hajlamúak, komolyak, vidámak, szórakoztatók, lusták, lázadók. A barátok, akikhez a tinédzser vonzódik, jó bepillantást nyújthatnak belsővilágába. Figyeljük meg, hogyan tükrözik a kapcsolatai azt a személyt, akivé ő maga válni szeretne. (És gondoljunk arra, hogy nekünk is voltak furcsa barátaink annak idején!)
A tinédzser tapasztalja, hogy a jó és a rossz gyakran együtt jár. Lehet, hogy gyermekünk az általunk kifogásolt társa jó tulajdonságait értékeli. A kamaszokat általában nem riasztják annyira barátaik negatív tulajdonságai, mint a szüleiket. Talán azért vonzódik egy társához, mert az minden különcsége ellenére kedves, elfogadó és őszintébb, mint a többiek. Meglehet, hogy a tinédzsert társa pozitív tulajdonságai vonzzák, miközben mi csak a rosszat látjuk benne.
Ha megértjük, mi vonzza a tinédzsert ezekhez a barátokhoz, akkor segíthetünk neki abban, hogy a saját személyiségében jobban megerősödve hozzáillőbb barátokat válasszon.
Beszéljünk gyermekünkkel a barátairól. Ha azt látjuk, hogy gyermekünket lehúzzák a barátai, beszéljünk erről vele. Mondjuk el, amit látunk, és ami aggaszt minket. Mondjuk meg neki, melyik barátját találjuk rokonszenvesnek, melyiket nem, és miért. Ha lehetséges, jobb belülről megerősíteni a tinédzsert, mint lebeszélni egy problémás barátról.