Melyik a kedvenc Queen számod?
hirdetés
Szerte a világon sok rockrajongónak a Queen zenéje jut az eszébe a hetvenes évekről. Az együttest még frontemberének 1991-ben bekövetkezett halála után is számos zenei díjjal tüntették ki.
Brian May, a londoni Imperial College fizikahalIgatója 1968-ban elhatározta, hogy együttest alapít, s hirdetés útján keresett zenészeket. Tim Staffel, egy képzőművész-növendék jelentkezett énekesnek, majd a fogorvosnak készülő Roger Taylort hallgatták meg dobosként. Ők hárman alkották a Smile nevű együttest. Staffel és May írták a dalokat, s zenéjüket a „progresszív rock" műfajába sorolták. Rendszeresen játszottak egyetemi bulikon, meg a Pink Floyd élőzene-karaként is fölléptek - gyakran az „Imperial College Band" néven emlegették őket.
hirdetés
A Smile 1969-ben leszerződött a Mercury lemezkiadóhoz. Első kislemezük Észak-Amerikában megbukott. 1970-ben Staffel kivált az együttesből, mire a lemezcég felbontotta a Smile-lal kötött szerződést. Staffel diáktársa, a Zanzibárban, párszi családban született, Farokh (Freddie) Bulsara gyakran ellátogatott a Smile próbáira, és jól kijött a tagjaival, majd amikor Staffel kilépett, ő vette át a helyét. Freddie ezután Mercury-re változtatta meg vezetéknevét, az együttest pedig Queen-nek nevezte el (a szó nemcsak királynőt, hanem - a szlengben - homoszexuális férfit is jelent).
Teljessé válik a csapat
Immár csak a basszusgitáros hiányzott. Némi keresés után John Deacont vettek föl, aki elektronikát tanult egy londoni főiskolán. May egyik barátja lemezstúdiót nyitott, és ki akarta próbálni a fölszerelést. A Queen éppen kéznél volt, így próbáikat a stúdióban tarthatták, és négy demófelvételt készíthettek - teljesen ingyen. Első nagylemezüket, a Queent 1973-ban adták ki, s a kritika rögtön fölfigyelt rá. Egy akkor igen népszerű együttes, a Mott The Hoople előzenekaraként mind Nagy-Britanniában, mind Amerikában egyre több hívet szereztek. A második album, a Queen II 1974-ben jelent meg.
A Queent ekkor már az „első ligába" sorolták. Novemberben a Sheer Heart Attack című, harmadik albumuk is a boltokba került. Európa meghódítása után egy megerőltető és rendkívül sikeres észak-amerikai turné következett, majd 1975 áprilisában, Japánban már rajongók ezrei várták őket a repülőtéren. Következő albumuk az A Night at the Opera volt. Ennek legizgalmasabb számát, a Bohemian Rhapsodyt választották ki beharangozó kislemeznek. A felvétel 5 perc 55 másodperces, szokatlanul hosszú időtartama ellenére kilenc hétig vezette a brit slágerlistát, platinalemez lett belőle. A rákövetkező évben Freddie Mercury megkapta érte az Ivor Novello-díjat, majd 1977-ben a Queen elnyerte vele az elmúlt negyedszázad legjobb brit kislemezének járó Britannia-díjat. A Bohemian Rhapsody klipje indította el a zenei videók divatját. A Queen 1976-tól kezdve mind az öt világrészen tartott koncerteket. Brazíliában 1981-ben újabb rekordot állítottak föl: ők voltak a legnépesebb fizető közönséget vonzó együttes. Turnéik hónapokig is eltartottak.
Politikamentesnek hirdették magukat, ám erősen bírálták őket, amiért 1984-ben a dél-afrikai Köztársaságban tettek koncertkörutat. 1986-ban hosszú idő után a Queen volt az első igazi sztáregyüttes, amely a „vasfüggöny " mögött - történetesen Budapesten, a Népstadionban - lépett föl. Nemcsak zenésznek voltak kiválóak, hanem üzletembernek is, hiszen 1982-ben az Egyesült Királyság legjobban kereső emberei között tartották őket számon. Gyakran szerepeltek azonban jótékonysági rendezvényéken is, például az 1985-ös Live Aid koncerten, amelynek bevételeiből az etiópiai éhezőket segítették.
Az idő múlásával zenéjük is változatosabb lett: immár szintetizátorokat is használtak, mint a The Game című, 1980-as számukban, filmzenéket is írtak, például 1986-ban a Hegylakóhoz. Közben mind a négy Queen-tagnak szólóalbuma is megjelent. Mercury 1986-ban megírta a Barcelonát Montserrat Caballé világhírű szopránénekesnőnek, Barcelona szülöttének. A két művész kiadta közös albumát, s a Barcelona az 1992-es olimpiai játékok hivatalos dala lett. 1981-ben a Queen megjelentette legnagyobb slágereit (Greatest Hits), legjobb videó-klipjeinek gyűjteményét (Greatest Flix), valamint a legjobb képeiből összeállított albumot (Greates Pix). Tíz évvel később a rajongók örömére napvilágot látott mindhárom gyűjtemény folytatása is.
A Wembley stadionban 1992 áprilisában az emlékére megtartott koncertet több mint egymilliárd ember nézhette élő adásban, s az esemény az egész világot figyelmeztette az AIDS veszélyére. Az Egyesült Királyságban a koncert bevételeiből létrehozták a The Mercury Phoenix Trust alapítványt. Az USA-ban a koncert televíziós közvetítéséből származó bevétel nagy része a HIV-fertőzötteket támogató szervezeteknek jutott, de tekintélyes összegeket kaptak az európai és az afrikai szervezetek is.
Ismerd meg Bon Jovi életét is!