3 megelőzhető betegség
hirdetés
Egyre többször olvashatod azt egyik-másik női magazinban, hogy mennyire oda kell figyelned saját és családod egészségre, hogy mennyire fontos az életmód változtatás, mennyire fontos a megelőzés, és még sorolhatnám. Minden betegséget biztos, hogy nem tudsz kivédeni, de ezt a hármat, amiről most szót is ejtek, biztosan megelőzheted.
Az egyik ilyen, sokak által megtapasztalt betegség a nátha. Ezt a légzőszervi betegséget meg lehet előzni. A nátha orrfolyással, orrdugulással, tüsszögéssel, torokfájással, akár lázzal is járó betegség. Lehet védekezni ellene, amit tehetsz, hogy erős immunrendszert fejlesztesz ki, illetve gondosan mosod kezed. Az influenza is hasonló betegség, de nem jár különösebben látványos kísérő tünetekkel. Ellenben magas lázzal, végtagfájdalommal, általános levertséggel, hasfájással igen. Ebben az esetben komolyabban veszed a testedet ért támadást, ám a náthát sem kellene magaddal hurcolnod, hogy még több embernek átadd. Mondják, hogy antibiotikum nélkül, ágyban fekve 2-3 napig, jó sok teát fogyasztva, izzadva, miegyéb, ugyanúgy rendbe lehet jönni, mint azzal együtt. Orvos nélkül ritkán döntünk szívesen és főleg nyugodtan, ám az antibiotikum használata valóban meggondolandó ezekben az esetekben, mert talán nagyobb bajt okoznak odabent - bélflóra károsító -, mint amennyit használnának. Az antibiotikumos kúra lejárta után fontos ezért az emésztési folyamat rendbetétele, az immunrendszer erősítése. Egy valami azért szót érdemel az antibiotikum kapcsán: ha elkezdted szedni, akár egyetlen szemet is, nem szabad abbahagyni. Az orvos által előírt időt érdemes betartani, és legalább öt napig szedni, ha már egyszer belekezdtél. Többet ártasz magadnak egy félbeszakított antibiotikumos kúrával, mintha végigvitted volna.
hirdetés
A másik megelőzhető betegség a cukorbetegség, amit megfelelő táplálkozással el lehet kerülni. Vigyázni kell vele, Magyarországon minden 3. ember cukorbetegségre hajlamos! A cukorbetegség amúgy jóléti betegség, az igen gyorsan megváltozott táplálkozási szokások miatt „fertőzte" meg az emberiséget. A kalóriadús, magas zsírtartalmú, ám alacsony keményítőtartalmú ételek gyors terjedése önpusztító módon hat, azután pedig a természetes mozgás szinte megszűnése. A cukorbetegség a cukoranyagcsere zavara, a vér tartósan megemelt cukorszintjét jelenti. Két fajtáját ismerjük. Az 1-es típusú esetében a hasnyálmirigy nem termel elegendő inzulint, ezért ez pótlásra szorul. A 2-es típusú esetén pedig az inzulin-elválasztás zavara figyelhető meg. Az inzulin az a hormon, mely a táplálékból nyert szőlőcukrot eljuttatja a sejtekhez, hogy ott energiává alakuljon. Az 1-es típusú cukorbetegség fiatalabb korban alakul ki, méghozzá hirtelen, A 2-es pedig inkább idősebb korban, szépen, lassan, alattomosan. Korunk betegsége lévén nagy jelentősége van a rendszeres vérvizsgálatnak különösen azoknál, akik veszélyeztetettek. Leginkább ott fordulhat elő, ahol a családban van, vagy volt rá példa, valamint hajlamosít az elhízás, a hosszan tartó stresszes állapot, mozgáshiány. A cukorbetegség komoly felügyeletet igénylő betegség, gyógyítása nem, csak kezelése lehetséges. Szövődményei okozhatnak súlyos károsodást a szervezetben (szemfenék, vese, idegrendszer, szív, a láb ereinek szűkülete) Szóval tényleg oda kell figyelnünk életmódunkra.
A kiválasztó szervi betegségek közül a vesemedence-gyulladás az, amit elkerülhetünk, ha mindig jól felöltözünk, s vigyázunk arra, ne fázzunk fel. Ha ilyen gyulladással állunk szemben, akkor sokkal gyakrabban kell vizeletet üríteni, ráadásul fájdalmasan. A problémát általában baktériumok okozzák, melyek a húgyutakon át jutnak el a veséig. Megelőzhető tehát a baj az elegendő mennyiségű folyadék, leginkább víz ivásával, nagyobb fokú higiéniai szokások beiktatásával, és a korábban is említett felfázás elleni védekezéssel. Sokaknál vesekő is jelentkezhet, kellemetlenné teheti a vizelést, sőt, meglétük egy idő után fájdalom okozásával ad hírt magáról. Eltávolításuk leginkább műtéti úton képzelhető el. Mivel újraképződésük nem elképzelhetetlen, ezért az okos életvitel - megfelelő diétával, és jó sok folyadékkal -, sokat segíthetsz a jobb kilátások elérésében. Húgyúti fertőzésekről akkor beszélünk, amikor a baktériumok alulról felfelé vándorolva érik el a húgyhólyagot. Lehet nem megfelelő tisztálkodási szokás, szexuális együttlét, vagy székletmaradék miatt. Rontja a helyzetet férfiaknál a prosztata megnagyobbodása, illetve a kövesedés. A pangó vizelet megtartja a baktériumokat, ezért a legfontosabb a rendszeres vizeletürítés, igen sok folyadék elfogyasztása mellett.
Képek: life.hu