A fejfájás otthoni kezelése
hirdetés
Rengeteg olyan ember van, aki azt hiszi magáról, hogy beteg miközben lényegében nem is. Persze, az orvostudomány tud erről a jelenségről és kezelni is tudja, viszont sokszor vannak olyan esetek is, amikor van valamilyen betegségünk, de nem kezeljük azt. Ilyen például a fejfájás is.
Lényegében az emberek bizonyos százaléka arra számít, hogy majd elmúlik, vagy esetleg egy kicsit pihen és akkor jobb lesz. Természetesen, mi sem állítjuk azt, hogy a legtöbb esetben orvoshoz kéne fordulni, ezért is szeretnénk ebben a cikkben adni pár hasznos információt, hogy otthon, hogyan is kezelhetjük.
hirdetés
Meglehetősen gyakori panasz a fejfájás, az összes fájdalmak közül a leggyakoribb. Nem önálló korkép, hanem sokkal inkább valamilyen betegségnek a tünete. Okozhatja lényegében az összes fertőző és lázas betegségek, hűlés és grippe. A magas és az alacsony vérnyomás is, a szívbetegségek, a vérszegénység, epehólyag-bántalmak, menstruációs zavarok, pajzsmirigy betegségek, az idült székrekedés- mind okozója lehet. A fejfájásnak lehetnek akár helyi okai is: mandula- és homloküreg gyulladás, gennyes fog, az agygyulladásos és daganatos betegségei. Nagyon sok embernek azért fáj a feje, mert szemüvegre lenne szüksége. Az nem megfelelően szellőztetett lakás, a szennyezett levegőjű munkahely, rosszul szelelő kályhák, vonatfüst, motorgázok, de akár a megerőltető szellemi munka, a túlzott dohányzás és az alkoholfogyasztás is okozhat fejfájást. Jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy a fejfájásnak mindig valamilyen kiváltó oka van. Több mint 100 kór oka is ismeretes, ezért pedig nyilván nem egyszerű kideríteni, hogy adott embernek abban a pillanatban mi okozhatja. Fontos tudni, hogy a fájdalomcsillapítók csak a tünetet szüntetik meg, viszont a kiváltó okokra nincsenek hatással. Azonban az alapbetegségtől is függetlenül a fejfájás kínozza a beteget, tehát nyilván csillapítani vagy megszüntetni kell azt. Ez azonban nem egyszerű, mivel nincsen olyan gyógyszer, amely minden fejfájást tudna enyhíteni. A hűléses betegségekben a fejfájás gyakran megelőzi a lázat, a náthás betegeknek főleg az orrgyöke, a homlok szokott fájni, a grippében szenvedőknek pedig a szem szokott fájni. Egy-két tabletta aszpirin vagy algocalmin bármilyen típusú fejfájás esetén beszedhető, mivel kitűnő fájdalom- és lázcsillapító hatásuk van. Nagy előnyük, hogy ezek árthatnak a legkevesebbet, viszont nem biztos, hogy tudnak segíteni. Ha nem sejtjük a fejfájásnak az okát, akkor ne vegyünk be egyéb gyógyszer, mivel esetleg árthat.
Akár az idült székrekedés is okozhat fejfájást, amely fájdalomcsillapítókra nem, de a hashajtókra már megszűnik. A székrekedés azonban meglehetősen gyakran epegyulladásnak a következménye, amelynek a fő tünete a migrénes fejfájás lehet. Ebben az esetben a fejfájást csak az epegörcsöt oldó gyógyszerek tudják szüntetni. A hűléses fejfájások esetében a fej borogatása, bekötése, masszírozása enyhítő hatással lehet, és minden esetben tudja javítani a közérzetet. A homlok szeszed bedörzsölése, a tarkó és a nyak izmainak masszírozása sokszor csillapítja a fejfájást. Az ecetes borogatás is jó lehet, viszont lényegében semmivel sem ér többet, mint az egyszerű vizes pakolás. A homloküreg gyulladásakor rendkívül jó, ha kendőbe kötött meleg sót, homokot vagy akár villanypárnát helyezünk a betegnek a homlokára. Bizonyos eredetű fejfájások enyhülhetnek, ha a beteg fejére, homlokára helyezett tenyerünkkel nyomást gyakorolunk. Bármi is okozta a fejfájást, érdemes kiszellőztetni, a szobát enyhén fűteni, illetve ajánlott kikapcsolni rádiót, tévét, számítógépet, valamint a sértő fényeket.