A folyadékpótlás nyáron létfontosságú
hirdetés
A nyár egyértelműen az év legmelegebb évszaka és ilyenkor tölti az ember általában a legtöbb időt a szabadban. Általában ugye ilyenkor vesszük ki a szabadságot, megyünk strandolni, nyaralni és még igazából lehetne sorolni, viszont ilyenkor jelentős mennyiségű folyadékot is vesztünk.
Ez természetesen nem tesz jót a szervezetünknek, sőt sokkal több gondot okozhat, mint azt gondolnánk. Összeszedtünk pár nyomós indokot, hogy miért figyeljünk oda a következő hónapokban a folyadékpótlásra.
hirdetés
Fáradékonyság
Amennyiben már egészen kora délután érzed, hogy esik le a fejed, ragad le a szemed, akkor az akár a dehidratáltság miatt is lehet. Persze, a közhiedelem szerint ilyenkor leginkább ez azért történik meg, mert jól tele etted magad a háromfogásos ebédből, viszont ezt sokkal inkább okozhatja a szomjúság. Mi történik, ha szomjazol? Nos, ilyenkor leesik a vérnyomásod, felemelkedik a pulzusod, ezeknek a következtében pedig a vér lassabban jut el az agyadhoz, így sokkal tompább leszel és előtör rajtad a fáradtságérzet is. Természetesen erre is van egy rendkívül egyszerű megoldás, mégpedig az, hogy tudatosan odafigyelsz a folyadékbevitelre, még mielőtt szomjazni kezdenél, különös képpen nyáron.
Nyáron megfázni?
Ezt mindenki rühelli, mégis elő szokott ritkán fordulni. Nos, lehet elsőre nem fogod elhinni, de a dehidratáltságnak ebben is jelentős szerepe lehet, el is mondjuk, hogy miért. Ebben az esetben ugyanis a tested elkezdi szabályozni, sokkal inkább korlátozni a vér áramlását a bőr irányába is. Ugyanakkor a víz viszont állandósítja a test hőt, tehát ha veszít a tested a kellő folyadékmennyiségből, akkor az nem lesz képes arra, hogy optimális test hőt fenntartson. A testhőnek az ingadozása pedig roppant könnyen okozhatja a megfázást, sőt, ha a forró melegben megiszol egy jéghideg sört vagy megeszel egy fagyit, miközben a testhőd éppen jelentősen zuhant, akkor szinte garantált a megfázás.
Fejfájás
Mindenki utálja, ha fáj a feje. Ennek oka pedig lehet itt is a kevés folyadékbevitel. Amennyiben a szervezetben nincs elég folyadék, akkor a szerotonin hormonszinted jelentősen csökkenhet, ennek pedig egyenes következménye az, hogy megfájdul a fejed. Mit tesz ilyenkor egy átalagos magyar ember? Nos, vagy megiszik egy csésze kávét vagy bevesz valamilyen gyógyszert, esetleg ledől pihenni egy kicsit. Az, viszont meg sem fordul a fejünkben, hogy igyunk egy pohár vizet. A kávé egyébként hatásos lehet, viszont van egy kis trükkje. Egy csésze kávé után javasoljuk az egy pohár vizet, mivel a kávé fokozza a szervezetben a vízelterülést, így hamarabb megkaphatja a szervezet a szükséges vízmennyiséget egy pohár víz után.
Izomgörcs?
Bizony, a kevés folyadék ennek is lehet az oka. Eszméletlen kellemetlen, rossz érzés, amikor izomgörcsöt kapunk, viszont van egy jó hírünk, ezt is egyszerűen meg lehet akadályozni. Mivel a vízhiány esetében a vérellátás is csökken is fordulhat elő, hogy az izmokat is megzavarja kicsit. A tested ugyanis legelőször a belső szerveket látja el folyadékkal, így ha kevés a folyadék, akkor az izmoknak az optimális működéséhez nem jut el megfelelő mennyiségű folyadék, ennek következménye pedig az izomgörcs. Nem véletlenül gyakoribb a görcs bekövetkezése sportolás vagy fizikai munka végzése esetében. Ilyenkor ugyanis a szervezet sok folyadékot kiizzad, mi pedig hajlamosak vagyunk azt nem kellő képpen pótolni. Ilyenkor természetesen több folyadékot kell innunk, hiszen a szervezetnek folyamatosan szüksége van az adott folyadékmennyiségre az optimális működéshez.